POSTANOWIENIE
z dnia 11 lutego 2003 r.
Sygn. akt Tw 45/02
Trybunał Konstytucyjny w składzie:
Andrzej Mączyński – przewodniczący
Ewa Łętowska – sprawozdawca
Marian Zdyb,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym zażalenia na postanowienie z 18 grudnia 2002 r. o odmowie nadania dalszego biegu wnioskowi Krajowej Komisji Wykonawczej Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów,
p o s t a n a w i a:
pozostawić zażalenie bez rozpoznania.
UZASADNIENIE:
12 lipca 2002 r. wpłynął do Trybunału Konstytucyjnego wniosek Krajowej Komisji Wykonawczej Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów z 14 maja 2002 r., sporządzony na podstawie uchwały Nr 164/2002 Krajowej Komisji Wykonawczej NSZZ Policjantów, o stwierdzenie zgodności wskazanych przepisów ustawy o Policji, ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Urzędu Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin, ustawy o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin oraz ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Urzędu Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin, ustawy o zasadach zbywania mieszkań będących własnością przedsiębiorstw państwowych, niektórych spółek handlowych z udziałem Skarbu Państwa, państwowych osób prawnych oraz niektórych mieszkań będących własnością Skarbu Państwa, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z Konstytucją RP i Międzynarodowym Paktem Praw Obywatelskich i Politycznych, a także wskazanych rozporządzeń Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z Konstytucją i ustawami.
27 września 2002 r. został dołączony do akt sprawy odpis uchwały Nr 183/2002 z 11 września 2002 r. Krajowej Komisji Wykonawczej NSZZ Policjantów, uzupełniający uchwałę Nr 164/2002 z 28 lutego 2002 r.
Postanowieniem Trybunału Konstytucyjnego z 18 grudnia 2002 r. odmówiono nadania dalszego biegu wnioskowi, uzasadniając swą odmowę brakiem legitymacji czynnej do występowania przed Trybunałem Konstytucyjnym w trybie abstrakcyjnej kontroli norm.
8 stycznia 2003 r. do Trybunału Konstytucyjnego wpłynęło zażalenie (nadane w Urzędzie Pocztowym w Poznaniu 6 stycznia 2003 r.) z wnioskiem o uwzględnienie zażalenia i skierowanie sprawy do ponownego rozpatrzenia.
Trybunał Konstytucyjny zważył, co następuje:
Zgodnie z art. 36 ust. 5 ustawy z dnia 1 sierpnia 1997 r. o Trybunale Konstytucyjnym (Dz. U. Nr 102, poz. 643 ze zm.) na postanowienie o nie nadaniu wnioskowi dalszego biegu wnioskodawcy przysługuje zażalenie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia. Z dokumentu potwierdzającego odbiór postanowienia wynika, że zostało ono doręczone wnioskodawcy 24 grudnia 2002 r. Pomimo stosownego pouczenia wnioskodawca wniósł zażalenie nadając je w urzędzie pocztowym 6 stycznia 2003 r., a zatem ze znacznym przekroczeniem terminu na wniesienie zażalenia.
Zgodnie z art. 36 ust. 5 ustawy o Trybunale Konstytucyjnym zażalenie wniesione po upływie terminu pozostawia się bez rozpoznania.
Z tych względów Trybunał Konstytucyjny orzekł, jak w sentencji.
2