Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt VU 512/13

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 14 maja 2013 roku

Sąd Okręgowy – V Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Legnicy

w składzie:

Przewodniczący: SSO Krzysztof Główczyński

Protokolant: Magdalena Pańków

po rozpoznaniu w dniu 14 maja 2013 roku w Legnicy

sprawy z wniosku H. J.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w L.

o umorzenie należności z tytułu nieopłaconych składek

na skutek odwołania H. J.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w L.

z dnia 13 lutego 2013 roku

znak (...)

oddala odwołanie.

Sygn. akt VU 512/13

UZASADNIENIE

Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w L. decyzją z dnia 13 lutego 2013 r. umorzył postępowanie w zakresie umorzenia należności z tytułu nieopłaconych przez ubezpieczoną H. J. za okres od 01 stycznia 2003 r. do 31 grudnia 2004 r. składek.

W odwołaniu od powyższej decyzji wnioskodawczyni wniosła o jej zmianę poprzez umorzenie należności za okres od 01 stycznia 2003 r. do 31 grudnia 2004 r. na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe, ubezpieczenie zdrowotne oraz Fundusz Pracy, z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności, którą zlikwidowała z dniem 31 grudnia 2004 r. i wykreśliła z dniem 05 stycznia 2005 r. W uzasadnieniu ubezpieczona wyraziła przekonanie, że spełnia wszystkie kryteria jakie wymaga wskazana w uzasadnieniu zaskarżonej decyzji ustawa abolicyjna.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w L. wniósł o oddalenie odwołania. W uzasadnieniu odpowiedzi na odwołanie organ rentowy wskazał, że płatnik składek w okresie prowadzenia działalności gospodarczej od 01 października 2001 r. do 31 grudnia 2004 r. podlegała jedynie ubezpieczeniu zdrowotnemu, albowiem jednocześnie pozostawała w stosunku pracy, a także była zatrudniona na podstawie umowy zalecenia, zaś składki na ubezpieczenia społeczne odprowadzała wyłącznie za zatrudnionych pracowników. Na koncie wnioskodawczyni występują zaległości z tytułu nieopłaconych składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne za pracowników oraz na ubezpieczenie zdrowotne za wnioskodawczynię, jako osobę prowadzącą pozarolniczą działalność. Z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności ubezpieczona nie podlegała obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz wypadkowemu; podlegała jedynie ubezpieczeniu zdrowotnemu. Przepisy ustawy z dnia 09 listopada 2012 r. o umorzeniu należności powstałych z tytułu nieopłaconych składek przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność (Dz. U. poz. 1551) mają zastosowanie wyłącznie do osób podlegających obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności, które nie opłaciły składek z tego tytułu. Dopiero umorzenie należności z tytułu nieopłaconych składek na ubezpieczenia społeczne skutkuje umorzeniem nieopłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne i na Fundusz Pracy za ten sam okres oraz należnych od nich, za ten sam okres, odsetek za zwłokę. Ustawa abolicyjna nie przewiduje możliwości ubiegania się o umorzenie należności wyłącznie na ubezpieczenie zdrowotne bądź na Fundusz Pracy.

Sąd ustalił następujący niesporny stan faktyczny.

W czasie od 01 października 2001 r. do 31 grudnia 2004 r. H. J. jednocześnie pozostawała w stosunku pracy, a także była zatrudniona na podstawie umowy zlecenia oraz prowadziła pozarolniczą działalność. W związku z tym, z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności wnioskodawczyni podlegała wyłącznie ubezpieczeniu zdrowotnemu. Składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe odprowadzała jedynie za zatrudnionych pracowników. Na koncie będącej z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności płatnikiem składek ubezpieczonej występują zaległości z tytułu nieopłaconych składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe oraz zdrowotne za pracowników oraz na ubezpieczenie zdrowotne za wnioskodawczynię, jako osobę prowadzącą pozarolniczą działalność.

Sąd zważył co następuje.

Odwołanie nie zasługuje na uwzględnienie, gdyż w niespornych okolicznościach faktycznych przepisy ustawy z dnia 09 listopada 2012 r. o umorzeniu należności powstałych z tytułu nieopłaconych składek przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność (Dz. U z 2012 r., poz. 1551), z poprawnie wskazanych tak w uzasadnieniu zaskarżonej decyzji jak i uzasadnieniu odpowiedzi na odwołanie przyczyn nie mają do ubezpieczonej zastosowania.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 wymienionej ustawy, na wniosek osoby podlegającej w okresie od 01 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r. obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz wypadkowemu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności w rozumieniu art. 8 ust. 6 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. u z 2009 r. nr 205, poz. 1585 z późn. zm.):

1)  która przed dniem 01 września 2012 r. zakończyła prowadzenie pozarolniczej działalności i nie prowadzi jej w dniu wydania decyzji, o której mowa w ust. 8,

2)  innej niż pkt 1

– umarza się nieopłacone składki na te ubezpieczenia za okres od dnia 01 stycznia 1999 r., do dnia 28 lutego 2009 r. oraz należne od nich odsetki za zwłokę, opłaty prolongacyjne, opłaty dodatkowe, a także koszty egzekucyjne naliczone przez dyrektora oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, naczelnika urzędu skarbowego lub komornika sądowego.

W realiach rozpoznanej sprawy, w okresie prowadzenia pozarolniczej działalności, szczególnie w okresie od 01 stycznia 2003 r. do 31 grudnia 2004 r., H. J. nie podlegała obowiązkowo z tytułu prowadzenia tej działalności ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu. Jak wynika bowiem z niespornych ustaleń faktycznych, we wskazanym okresie ubezpieczona pozostawała w stosunku pracy, a także była zatrudniona na podstawie umowy zlecenia i w związku z tym, tylko z tych właśnie tytułów podlegała obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu. Z tytułu zaś prowadzonej działalności pozarolniczej wnioskodawczyni obowiązkowo podlegała tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu; z tytułu tej działalności nie podlegała obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu. Skoro zatem niespornie H. J.w okresie od 01 stycznia 2003 r. do 31 grudnia 2004 r. podlegała obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz wypadkowemu nie z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności, a z tytułu pozostawania w stosunku pracy i z tytułu wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia, to nie jest ona osobą, o której stanowi przepis art. 1 ust. 1 omawianej ustawy. Nie będąc bowiem osobą podlegającą obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności, nie może domagać się umorzenia w trybie przepisów ustawy z dnia 09 listopada 2012 r. nieopłaconych składek na te ubezpieczenia. Poza tym wniosek o umorzenie nieopłaconych należności za okres od 01 stycznia 2003 r. do 31 grudnia 2004 r. na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności jest bezprzedmiotowy, albowiem z tytułu tej działalności ubezpieczona nie posiada zaległości w opłacaniu składek. Ta zaś istotna okoliczność przesądza o tym, że także żądanie umorzenia składek na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności jest niezasadne. Zgodnie bowiem z art. 1 ust. 6 ustawy z dnia 09 listopada 2012 r., warunkiem umorzenia takich składek jest uprzednie umorzenie należności z tytułu obowiązkowego podlegania ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności.

Podzielając zatem uzasadnione argumenty zawarte w uzasadnieniu zaskarżonej decyzji oraz odpowiedzi na odwołanie, Sąd na podstawie art. 477 14 § 1 k.p.c. pozbawione uzasadnionych podstaw odwołanie oddalił.