Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt: X U 20/14

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 11 czerwca 2014roku

Sąd Okręgowy – Sąd Ubezpieczeń Społecznych w Katowicach

X Wydział Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący:

SSO Magdalena Wróbel

Sędziowie/Ławnicy:

Protokolant:

Sylwia Krenczyk

po rozpoznaniu w dniu 11 czerwca 2014 roku w Katowicach

odwołania J. P. (J. P.)

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w C.

z dnia 13 listopada 2013 roku;

znak: ENMS/10/006044083

w sprawie J. P. (J. P.)

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w C.

o prawo do emerytury

1.  zmienia zaskarżoną decyzję i przyznaje ubezpieczonemu prawo do emerytury od dnia 7 października 2013 roku;

2.  zasądza od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w C. kwotę 60,00zł. (sześćdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego

SSO Magdalena Wróbel

Sygn. akt X U 20/14

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 13 listopada 2013r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w C. odmówił ubezpieczonemu J. P. prawa do emerytury wcześniejszej z tytułu zatrudnienia w szczególnych warunkach, ponieważ ubezpieczony nie udowodnił na dzień 1.01.1999r. 15 lat pracy w szczególnych warunkach.

W odwołaniu ubezpieczony domagał się zmiany zaskarżonej decyzji i uznanie, że w okresie od 4.05.1979r. do 8.07.1990r. pracował w szczególnych warunkach w Przedsiębiorstwie Budownictwa Mieszkaniowego P.W. (...) w M. jako operator koparki, ładowarki, rozściełacz mas bitumicznych.

Sąd ustalił:

Ubezpieczony J. P. urodzony (...) w dniu
18 października 2013r. złożył wniosek o przyznanie prawa do emerytury wcześniejszej.

W oparciu o przedłożone dowody Oddział uznał za udowodnione na dzień 1.01.1999r. 26 lat, 2 miesiące i 7 dni okresów składkowych i nieskładkowych , w tym 9 lat, 2 miesiące i 3 dni zatrudnienia w szczególnych warunkach.

Oddział nie zaliczył okresu zatrudnienia od 4.05.1979r. do 8.07.1990r. w (...) w M., ponieważ ubezpieczony nie przedłożył świadectwa wykonywania pracy w szczególnych warunkach.

Na podstawie akt osobowych ubezpieczonego, zeznań świadków R. P., K. L., J. M., J. J. oraz zeznań ubezpieczonego Sąd ustalił, że ubezpieczony został przyjęty do Przedsiębiorstwa Budownictwa Mieszkaniowego (...) Zespół (...) w M. od dnia
4 maja 1979r. na stanowisko operatora ładowarki.

Od dnia 1 sierpnia 1983r. powierzono mu obowiązki operatora ładowarki i walca. W 1985r. zdobył kwalifikacje rozściełacza mas bitumicznych. Na tym stanowisku został zatrudniony co najmniej od 1 lipca 1986r. Natomiast od
1 kwietnia 1989r. powierzono mu obowiązki operatora koparki i na tym stanowisku pracował, aż do rozwiązania umowy o pracę tzn. do 8 lipca 1990r.

Przedsiębiorstwo (...) zajmowało się budową osiedli mieszkaniowych dla górnictwa łącznie z całą infrastrukturą.

Ubezpieczony jako operator ciężkiego sprzętu budowlanego (koparki, ładowarki, walca, rozściełacza asfaltu) pracował przez całą dniówkę roboczą.
W większości pracował jako rozściełacz mas bitumicznych i operator koparki, lecz na polecenie przełożonego, jeśli zaszła taka potrzeba, wykonywał pracę na innym ciężkim sprzęcie. Operatorzy sprzętu budowlanego nie wykonywali innych prac. Drobniejsze prace takie jak wykonywanie narożników uliczek osiedlowych, utwardzanie terenu pod balkonami wykonywali inni pracownicy.

Przedsiębiorstwo (...) zostało zlikwidowane, a pracownikom nie wydano świadectw pracy w szczególnych warunkach.

Dokonując oceny zgromadzonego materiału dowodowego sąd uznał za wiarygodne zeznania świadków odnośnie charakteru i wymiaru pracy świadczonej w spornym okresie przez ubezpieczonego, ponieważ są one spójne oraz znajdują potwierdzenie w aktach osobowych ubezpieczonego i świadków.

Sąd rozważył:

Odwołanie ubezpieczonego jest uzasadnione.

Zgodnie z art.184 ustawy z dnia 17 grudnia 1998r o emeryturach i rentach z FUS ( tj.DU 2013r.poz. 1440 ).

1. Ubezpieczonym urodzonym po dniu 31 grudnia 1948 r. przysługuje emerytura po osiągnięciu wieku przewidzianego w art. 32, 33, 39 i 40, jeżeli w dniu wejścia w życie ustawy osiągnęli:

1)okres zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze wymaganym w przepisach dotychczasowych do nabycia prawa do emerytury w wieku niższym niż 60 lat - dla kobiet i 65 lat - dla mężczyzn oraz

2)okres składkowy i nieskładkowy, o którym mowa w art. 27.

2. Emerytura, o której mowa w ust. 1, przysługuje pod warunkiem nieprzystąpienia do otwartego funduszu emerytalnego albo złożenia wniosku o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem Zakładu, na dochody budżetu państwa.

W myśl art.32 ust.1 ustawy ubezpieczonym będącym pracownikami zatrudnionymi w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze przysługuje emerytura w wieku niższym niż określony w art.27 pkt.1, tj. 60 lat

Dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Wiek emerytalny, o którym mowa w ust.1, rodzaje prac lub stanowisk oraz warunki, na podstawie których osobom przysługuje prawo do emerytury, ustala się na podstawie przepisów dotychczasowych (art.32 ust.4 ustawy).

Przepisy dotychczasowe to rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983r w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze ( Dz.U.Nr 8 poz.43).

§ 4 cyt. aktu prawnego stanowi, iż 1. Pracownik, który wykonywał prace w szczególnych warunkach, wymienione w wykazie A, nabywa prawo do emerytury, jeżeli spełnia łącznie następujące warunki:

1) osiągnął wiek emerytalny wynoszący: 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn,

2) (7) (skreślony),

3) ma wymagany okres zatrudnienia, w tym co najmniej 15 lat pracy w szczególnych warunkach.

Przenosząc treść powołanych przepisów prawa na stan faktyczny ustalony

w sprawie należy stwierdzić, iż odwołujący spełnia wszystkie niezbędne przesłanki do nabycia uprawnień do emerytury w obniżonym wieku emerytalnym. Wykazał ponad 15 letni okres pracy w warunkach szczególnych

na stanowisku wymienionym w wykazie A dział V poz.3 załącznika do powołanego rozporządzenia – maszynisty ciężkich maszyn budowlanych, bowiem sąd zaliczył do uznanego przez ZUS stażu pracy w warunkach szczególnych 9 lat i 2 miesiące i 3 dni okres zatrudnienia w Przedsiębiorstwie (...) w M. od 4.05.1979r. do 8.07.1990r. tj. 11 lat , 2 miesiące i 4 dni

Ogólny 25 letni staż pracy nie był przedmiotem sporu. Ubezpieczony nie przystąpił do OFE , wiek 60 lat ukończył w dniu 7 października 2013r i w tym dniu zgodnie z art.129 ust.1 ustawy emerytalnej nabył uprawnienia emerytalne.

Mając na uwadze naprowadzone motywy oraz przedstawione przepisy prawa sąd na podstawie art. 477 14 § 2 k.p.c. orzekł jak w sentencji wyroku.

SSO Magdalena Wróbel