Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt V U 201/13

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 3 czerwca 2013r.

Sąd Okręgowy w Słupsku V Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie następującym:

Przewodniczący: SSO Barbara Odelska

Protokolant: st. sekr. sądowy Agnieszka Leśniak

po rozpoznaniu w dniu 3 czerwca 2013r. w Słupsku

na rozprawie

sprawy z odwołania A. G.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w S.

z dnia 15 stycznia 2013 r., znak (...)

o emeryturę

I.  zmienia zaskarżoną decyzję w ten sposób, że przyznaje ubezpieczonemu A. G. prawo do emerytury od 20 listopada 2012r.

II.  nie stwierdza odpowiedzialności organu rentowego

UZASADNIENIE

Ubezpieczony A. G. w odwołaniu od decyzji wydanej przez organ rentowy Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w S. z dnia 15.1.2013r. znak (...) domagał się jej zmiany poprzez przyznanie prawa do emerytury. W uzasadnieniu wskazał, że spełnia wszystkie warunki do przyznania tego prawa w tym również legitymuje się 15-letnim okresem pracy w warunkach szczególnych wg stanu na 31.12.1998r.

Pozwany Zakład Ubezpieczeń Społecznych w odpowiedzi na odwołanie wniósł o jego oddalenie. W uzasadnieniu wniosku wskazał, że ubezpieczony legitymuje się okresem składkowym i nieskładkowym wynoszącym 30 lat 9 miesięcy i 29 dni w tym okres pracy w warunkach szczególnych to 0 ponieważ nie przedłożył żadnych świadectw pracy w warunkach szczególnych, sytuacji gdy prawo do emerytury uzależnione jest między innymi od posiadania 15 lat pracy w tych warunkach.

Sąd Okręgowy ustalił następujący stan faktyczny:

Ubezpieczony urodzony (...) w dniu 20.11..2012r. złożył wniosek o przyznanie prawa do emerytury. Nie pozostaje w stosunku pracy. Nie należy do OFE. Z przedłożonego świadectwa pracy wynika między innymi, że od 1 .9.1967r. do 6.1.1971r. był zatrudniony jako stażysta mechanik samochodowy, /k-4/ 7.5.1975r. do 31.1.2004r. zatrudniony był w (...) Sp. z o.o. w likwidacji w C. na stanowisku mechanika samochodowego. / k-7/.

Dowód: świadectwa pracy w aktach ZUS

Z oryginalnych dokumentów zawartych w aktach osobowych ubezpieczonego, które nadesłał ich przechowawca (...) Spółka Akcyjnaw upadłości likwidacyjnej w C.wynika, że od początku zatrudnienia, bo już w podaniu o przyjęcie do pracy ubezpieczony wskazywał na zatrudnienie go w Dziale(...)w charakterze mechanika samochodowego. Stanowisko to pokrywa się z zawodem wyuczonym „mechanik pojazdów samochodowych”

Dowód ;dokumenty w aktach osobowych, podanie, kwestionariusz osobowy i angaże k-30.

Wśród angaży znajduje się jeden k-266 akt osobowych/ w którym wskazano stanowisko mechanika samochodowego-brygadzisty. Natomiast z k-126 w aktach osobowych wynika, że ubezpieczony był brygadzista pracującym wraz z kierowana brygadą. W pkcie III karty obowiązków , uprawnien i odpowiedzialności odnotowano miedzy innymi w pkcie 5 „osobiste wykonywanie robót, czynności /praca/ wynikających z podziału prac w brygadzie

Dowód dokumenty w aktach osobowych k-30 akt sprawy.

Pracodawca ubezpieczonego posiadał warsztat samochodowy w którym zatrudniał 5-6 mechaników. Warsztat wyposażony był w 3 kanały a wszyscy mechanicy w tym i ubezpieczony byli mechanikami kanałowymi. Pracodawca posiadał ciężki sprzęt samochody ciężarowe, ciągniki, autobusy dźwigi, wózki widłowe i akumulatorowe. Naprawa silników, wymiana skrzyni biegów, wymiana tylnego mostu i wszystkie naprawy związane z podwoziem wymagały pracy w kanale. Niezależnie od napraw samochodów istniała zajezdnia wózków akumulatorowych, gdzie celem prawidłowego zabezpieczenia ich sprawności niezbędne było dokonywanie czynności związanych z praca elektryków, ponieważ wózki wymagały podłączenia do prądu, wymiany elektrolitu w akumulatorach itp. Tej pracy nie wykonywali mechanicy, do tych prac zatrudniano elektryków. Czynności przy wózkach wykonywano w ramach dyżurów w godzinach wieczornych po pracy tak aby na pierwsza zmianę były gotowe do pracy. Praca mechaników była jednozmianaowa , ale innych pracowników firmy dwu zmianowa a niekiedy nawet pracowano na 3 zmiany. Natomiast mechanicy zajmowali się naprawa układu kierowniczego, hamulcowego mechanicznego. Takie naprawy również były wykonywane w kanale. Pracodawca mimo iż mechanicy napraw pojazdów mechanicznych pracowali w kanałach nie nazywał ich stanowisk pracy nawiązując do pracy w kanałach. Ubezpievzony prace mechanika samochodowego pracując w kanałach wykonywał stale i w pełnym wymiarze.

Dowód: zeznania świadków; L. S. k43 00:06:50, P. L. k-16 odw. 00:22:27 i sw. A. S. k-16 odw. OO:35:42

Sąd dał wiare świadkom, że ubezpieczony pracował stale i w pełnym wymiarze jako mechanik samochodowy, a praca była wykonywana w kanale, zeznania świadków były spójne i wzajemnie uupełniajace się nadto świadkowie to osoby które pracowały razem z ubezpieczonym, a wśród nich jest również jego bezpośreni przełożony, inaczej mówiąc, były to osoby które z racji pełnionych funkcji lub wykonywanych czynności mieli z nim bezpośredni kontakt.

Akta osobowe ubezpieczonego dokumentacyjne potwierdzają te same okoliczności,

Okres niezaliczonej przez pozwanego pracy w kanałach i na stanowisku mechanika którą ubezpieczony wykonywał przekracza 15 lat.

Sąd Okręgowy zważył co następuje:

Ubezpieczony urodził się w dniu (...). co oznacza, że w dniu (...). uzyskał wiek 60 lat. Zgodnie z Art. 184.ust1. Ubezpieczonym urodzonym po dniu 31 grudnia 1948 r. przysługuje emerytura po osiągnięciu wieku przewidzianego w art. 32, 33, 39 i 40, jeżeli w dniu wejścia w życie ustawy osiągnęli:

1) okres zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze wymaganym w przepisach dotychczasowych do nabycia prawa do emerytury w wieku niższym niż 60 lat - dla kobiet i 65 lat - dla mężczyzn oraz

2) okres składkowy i nieskładkowy, o którym mowa w art. 27.

2. Emerytura, o której mowa w ust. 1, przysługuje pod warunkiem nieprzystąpienia do otwartego funduszu emerytalnego oraz rozwiązania stosunku pracy - w przypadku ubezpieczonego będącego pracownikiem.

Ubezpieczony na dzień wejścia w życie ustawy to jest na 1.1.1999r. powinien spełniać następujące warunki :

-posiadać ogólny staż ubezpieczeniowy /okresy składkowe i nieskładkowe/ co najmniej 25 lat w tym 15 lat w warunkach szczególnych .

Z dokumentów pracowniczych –świadectw pracy wynika, że ma staż ubezpieczeniowy ogólny na 1.1.1999r. wyższy niż wymagany i również wyższy niż wymagany ma staż pracy w warunkach szczególnych o których mowa w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Prace wykonywane w kanałach remontowych przy naprawie pojazdów mechanicznych wymienione są w dziale XIV poz 16 załącznika A w/w rozporządzenia.

Zgodnie z ust 2 w/w art. 184 emerytura, o której mowa w ust. 1, przysługuje pod warunkiem nieprzystąpienia do otwartego funduszu emerytalnego oraz rozwiązania stosunku pracy - w przypadku ubezpieczonego będącego pracownikiem. Ubezpieczony spełnia te warunki od 1.9.2011r.

Uwzględnienie powyższego okresu pracy do warunków szczególnych było możliwe dopiero w toku postępowania dowodowego przeprowadzonego przez Sąd z uwzględnieniem osobowych środków dowodowych zaoferowanych przez ubezpieczonego, oraz z uwzględnieniem art. 316 kpc, w tym stanie nie można stwierdzić winy pozwanego w odmowie wydania decyzji przyznającej prawo.

W tych okolicznościach na podstawie art. 477 14 §2 kpc orzeczono jak w pkcie 1 sentencji, a w pkcie 2 orzeczono na podstawie art. 118 ust 1a w/w ustawy o emeryturach i rentach z FUS, ponieważ postępowanie dowodowe wykazało, ubezpieczony na dzień 1.1.1999r. posiada okres pracy w warunkach szczególnych ponad 15 lat, jako że okres pracy od 7.5.1975r. do 31.12.1998r. był okresem pracy w szczególnych warunkach.