Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt III Ca 360/14

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 17 lipca 2014 r.

Sąd Okręgowy w Gliwicach III Wydział Cywilny Odwoławczy w składzie:

Przewodniczący - Sędzia SO Danuta Pacześniowska

Sędziowie: SO Leszek Dąbek (spr.)

SR (del.) Anna Hajda

Protokolant Aneta Puślecka

po rozpoznaniu w dniu 17 lipca 2014 r. w Gliwicach na rozprawie

sprawy z powództwa K. K.

przeciwko (...) Spółce Akcyjnej
w W.

o zapłatę

na skutek apelacji pozwanej

od wyroku Sądu Rejonowego w Wodzisławiu Śląskim

z dnia 27 listopada 2013 r., sygn. akt I C 917/12

zmienia zaskarżony wyrok w punkcie 1 o tyle, że w miejsce zasądzonych w nim kosztów procesu zasądza z tego tytułu od powoda na rzecz pozwanej kwotę 342,34 zł (trzysta czterdzieści dwa złote i trzydzieści cztery grosze);

oddala apelację w pozostałej części;

zasądza od pozwanej na rzecz powoda kwotę 60 zł (sześćdziesiąt złotych) z tytułu zwrotu kosztów zastępstwa prawnego w postępowaniu odwoławczym.

SSR (del.) Anna Hajda SSO Danuta Pacześniowska SSO Leszek Dąbek

Sygn. akt III Ca 360/14

UZASADNIENIE

Sąd Rejonowy w Wodzisławiu Śląskim w wyroku z dnia 27 11 2013r. zasądził od pozwanej (...) (...)Spółki Akcyjnej w W. na rzecz powoda K. K. kwotę 400zł z ustawowymi odsetkami od dnia 3 08 2009r. oraz kwotę 192,31zł z tytułu zwrotu kosztów procesu, a w pozostałej części powództwo oddalił.

W ustalonym stanie faktycznym, w motywach orzeczenia przywołał regulacje: art. 822 k.c. i art. 363 § 1 k.c. Stwierdził, że z opinii biegłego wynika, iż koszta naprawy samochody jest wyższy od jego wartości i za w pełni zasadne uznała rozliczenie przez pozwaną szkody „metodą kasacyjną”. Następnie odjął

od wartości pojazdu z chwili wypadku wartość jego „pozostałości” (8.400zł

-3.400zł) i przyjął, że pozwana była zobowiązana do wypłaty poszkodowanemu odszkodowania w wysokości 5.000zł. Zaliczył na jego poczet wypłacone

przez pozwaną odszkodowanie w postępowaniu przedsądowym w kwocie 4.600zł i uznał powództwo za uzasadnione do kwoty 400zł

O należnych powodowi odsetkach za opóźnienie się pozwanej w zapłacie zasądzonego odszkodowania orzekał w oparciu o regulację art. 481 k.c.,

a o kosztach procesu stosując regulacje art. 100 k.p.c.

Orzeczenie zaskarżyła pozwana (...)

(...) Spółka Akcyjna w W. w części uwzględniającej powództwo i orzekającej o kosztach propcesu , która wnosiła

o jego zmianę przez oddalenie powództwa oraz zasądzenie na jej rzecz od powoda zwrotu kosztów procesu za obie instancje.

Zarzucił, że wyrok została wydany z naruszeniem prawa procesowego, regulacji:

- art. 233 § 1 k.p.c. przez przekroczenie granic swobodnej oceny dowodów

przez przyjęcie, iż wartość rynkowa samochodu w chwili wypadku wynosiła 8.400zł, gdy z przeprowadzonej przez nią wyceny wynika, że wynosiła ona 7.900zł oraz że zastosowana przez biegłego korekta za przebieg nie została

w żaden sposób udokumentowana, a wartość zamontowanego w samochodzie radioodtwarzacza „(...)” powinna wynosić 77,00zł,

- art. 217 § 1 k.p.c. poprzez oddalenie wniosku pozwanego o zwrócenie się

do (...) F. (...) o informacje jaki był stan licznika samochodu w chwili wypadku,

- art. 100 k.p.c. poprzez jego niewłaściwe zastosowanie i odstąpienie od obciąża-nia powoda zwrotem kosztów zastępstwa procesowego, mimo że strona powodowa uległa w znacznej części żądania (85,7%).

Sąd Odwoławczy ustalił i zważył co następuje:

Sąd pierwszej instancji prawidłowo zakwalifikował roszczenia powoda przyjmując, że mają one źródło w łączących pozwaną ze sprawcą wypadku drogowego umowie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem tych pojazdów oraz w reżimie odpowiedzialności deliktowej za szkodę.

Z pozyskanej przez Sąd Rejonowy informacji (...) S.A.

w B. z dnia 8 05 2013. wynika, że dysponuje ona tylko informacjami dotyczącymi przebiegu przedmiotowego samochodu w chwili dokonywania u niej jego napraw i czynności obsługi (k-104).

Nie dysponuje ona zatem informacja dotycząca przebiegu tego samochodu w chwili wypadku i tym samym wniosek skarżącego o przepro-wadzenie na tę okoliczność dowodu z ponownej informacji (...) S.A.

w B. był nieprzydatny dla ustalenia tej okoliczności i dlatego należało go oddalić.

Ustalenia faktyczne składające się na podstawę faktyczną zaskarżonego orzeczenia, w znacznej części dotyczą okoliczności bezspornych pomiędzy stronami, a w pozostałym zakresie mają podstawę w zebranym w sprawie wiary-godnym materiale dowodowym.

W szczególności – wbrew zarzutowi - w sposób prawidłowy ustalono kwestionowana w apelacji wartość samochodu z chwili jego wypadku.

Ustalenie to ma oparcie w prawidłowej opinii biegłego, której ustalenia nie zostały skutecznie podważone w toku postępowania.

Dotyczy zarówno kwestionowanej w apelacji zastosowanej przez biegłego korekty wartości samochodu z uwagi na jego przebieg, jak i przyjętej przez biegłego wartości radioodtwarzacza (...).

Przebieg samochodu z chwili wypadku, został bowiem w sposób prawidłowy ustalony przez biegłego w oparciu o wskazania drogomierza samochodu, a ich wiarygodność dodatkowo potwierdza informacja przekazana

(...) S.A. w B.. z której wynika, że samochód był eksploatowany w niewielkim zakresie (przegląd samochodu dla przebiegu 20.000km przeprowadzono przyprze biegu 12.00km).

Wartość radioodtwarzacza (...), została w sposób prawidłowy ustalona, według cen obowiązujących w chwili sporządzenia opinii a nie jak chce tego apelacji z według cen z 2009r.

Z tych też względów Sąd odwoławczy przyjął za własne ustalenia faktyczne Sądu pierwszej instancji.

Odpowiedzialność pozwanej za skutki przedmiotowego wypadku drogowego ma ona źródło w regulacji art. 415 k.c. w związku z art. 436 § 1 k.c.

i postanowieniach umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem tych pojazdów zawartych przez pozwaną ze sprawcą wypadku drogowego oraz w regulacji art. 822 § 4 k.c. uprawniającej poszkodowanego do dochodzenia roszczeń bezpośrednio od pozwanego zakładu ubezpieczeń.

Na zasadach ogólnych rodziła ona po stronie pozwanej obowiązek zapłaty poszkodowanemu odszkodowania za szkody wynikłe na skutek przedmiotowego wypadku drogowego.

Jego zakres wyznacza regulacja art. 361 § 1 k.c. zgodnie z którą pozwana jest zobowiązana do zrekompensowania mu szkody (w rozumieniu art. 361 § 2 k.c.), będącej normalnym następstwem zdarzeń z których ona wynikła.

Stosownie do regulacji art. 363 § 1 zd. 1 k.c. przy jej naprawie priorytet ma restytucja naturalna.

Jest ona jednak wyłączony, między innymi wtedy– tak jak ma to miejsce w sprawie - gdy przywrócenie stanu poprzedniego pociąga dla zobowią-zanego nadmierne koszty (art. 363 § 1 zd. 2 k.c.) i wysokość należnego poszkodowanemu od pozwanej odszkodowania za szkody powstałe w samo-chodzie jest równoważna różnicy pomiędzy jego wartością sprzed i po wypadku.

Została ona prawidłowo wyliczono przez Sąd Rejonowy i przy uwzględnieniu wypłaconego przez pozwaną odszkodowania w postępowaniu przesądowym pozwana zalega z zapłatą odszkodowania w wysokości 400zł,

co znalazło prawidłowe odzwierciedlenie w zaskarżonym orzeczeniu i w tej części apelacja jest bezzasadna.

Natomiast trafnie apelacja zarzuca, że przy ferowaniu zaskarżonego wyroku naruszono regulację 100 zd. 1 k.p.c.

Powództwo powoda zostało tylko w nieznacznym części uwzględ-nione, przez co stosownie do tej regulacji poniesione przez strony koszty procesu powinny być stosunkowo rozdzielone i przy uwzględnieniu tej zasady pozwanej należy się od powoda zwrot kosztów procesu w kwocie 342,34zł, co prowadziło do zmiany zaskarżonego orzeczenia o zwrocie kosztów procesu

Reasumując zaskarżony wyrok jest w części wadliwy i dlatego apelację pozwanej jako uzasadnioną uwzględniono zmieniając wyrok

w sposób wskazany w sentencji w oparciu o regulację art. 386 § 1 k.p.c.

a w pozostałym zakresie apelacje jako bezzasadna oddalono w oparciu

o regulację art. 385 k.p.c.

O kosztach postępowania odwoławczego orzeczono stosując regulację 98 § 1

i 3 k.p.c.

SSR (del.) Anna Hajda SSO Danuta Pacześniowska SSO Leszek Dąbek