Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt I S 110/12

POSTANOWIENIE

Dnia 17 października 2012r.

Sąd Apelacyjny w Krakowie Wydział I Cywilny w składzie:

Przewodniczący SSA Hanna Nowicka de P.

Sędziowie SSA Barbara Górzanowska

SSA Zbigniew Ducki

po rozpoznaniu w dniu 17 października 2012r. w Krakowie, na posiedzeniu niejawnym

sprawy ze skargi Z. Ś.

o stwierdzenie naruszenia prawa strony do rozpoznania bez nieuzasadnionej zwłoki sprawy ze skargi Z. Ś. o stwierdzenie naruszenia prawa do rozpoznania bez nieuzasadnionej zwłoki sprawy wszczętej przed Sądem Okręgowym w Tarnowie do sygn. akt I S (...)

postanawia: odrzucić skargę.

Sygn. akt I S 110/12

UZASADNIENIE

W dniu 1 października 2012r. Z. Ś. złożył skargę o stwierdzenie naruszenia jego prawa do rozpoznania bez nieuzasadnionej zwłoki sprawy prowadzonej przed Sądem Okręgowym w Tarnowie pod sygn. akt I S(...), a wywołanej jego skargą o stwierdzenie naruszenia prawa do rozpoznania bez nieuzasadnionej zwłoki sprawy prowadzonej przed Sądem Rejonowym w Tarnowie do sygn. akt L.Dz. (...)

Sąd Apelacyjny ustalił, że postanowieniem Sądu Okręgowego w Tarnowie z dnia 3 września 2012 r. skarga Z. Ś. na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki, zarejestrowana do sygn. akt I S (...), została odrzucona. Następnie w wyniku złożenia przez skarżącego zażalenia na powyższe postanowienie Sąd Okręgowy w Tarnowie postanowieniem z dnia 19 września 2012 r. odrzucił je jako niedopuszczalne.

Sąd Apelacyjny zważył, co następuje:

Skarga jako niedopuszczalna podlega odrzuceniu.

Przepis art. 3 ustawy z dnia 17 czerwca 2004 r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki (Dz. U. Nr 179, poz. 1843 ze zm.) zawiera taksatywnie wymienione rodzaje postępowań, w których stronom lub innym uczestnikom postępowania przysługuje prawo do złożenia skargi na przewlekłość postępowania. W katalogu postępowań wymienionych w tym przepisie ustawodawca nie wymienia postępowania o naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki, co oznacza, że w takim postępowaniu tego rodzaju skarga nie przysługuje (por. postanowienie Sądu Najwyższego - Izba Karna z 2005-06-16, KSP 5/05, Orzecznictwo Sądu Najwyższego Izba Karna rok 2005, Nr 9, poz. 88, str. 61).

Nadto zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 27 czerwca 2004 r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki, skargę wnosi się w toku postępowania, którego skarga dotyczy. W związku z tym w sposób merytoryczny można rozpoznać jedynie taką skargę, która dotyczy postępowania toczącego się, nie zaś postępowania już zakończonego. Nie jest dopuszczalne badanie biegu tych postępowań, które zakończyły się wydaniem merytorycznego rozstrzygnięcia w sprawie. Skoro zatem postępowanie Sądu Okręgowego w Tarnowie prowadzone pod sygn. akt I S (...)zostało zakończone poprzez wydanie postanowienia odrzucającego skargę, a następnie postanowienia o odrzuceniu zażalenia na to postanowienie, niniejsza skarga także i z tej przyczyny jest niedopuszczalna.

Jako zatem niedopuszczalny prawem środek, wniesiona skarga podlega odrzuceniu na podstawie art. 8 ust. 2 ustawy w zw. z art. 397 § 2 k.p.c. oraz w zw. z art. 370 k.p.c., o czym Sąd Apelacyjny orzekł jak w sentencji.