Sygn. akt I Cz 18/13
Dnia 21 stycznia 2013r.
Sąd Okręgowy w Elblągu I Wydział Cywilny
w składzie następującym:
Przewodniczący: SSO Krzysztof Nowaczyński
po rozpoznaniu w dniu 21 stycznia 2013r. w Elblągu
na posiedzeniu niejawnym
sprawy z powództwa A. J.
przeciwko P. Z.
o nakazanie i zapłatę
na skutek zażalenia powoda
na postanowienie Sądu Rejonowego w Iławie
z dnia 22 października 2012r., sygn. akt I C 75/12
postanawia:
odrzucić zażalenie.
Postanowieniem z dnia 22 października 2012r. Sąd zawiesił postępowanie w części obejmującej roszczenie o nakazanie wymiany rzeczy oraz odrzucił pozew w części obejmującej roszczenie o zapłatę. W uzasadnieniu wskazał, że sprawa była rozpoznawana w postepowaniu uproszonym i ostatecznie powód domagał się od pozwanego zapłaty kwoty 320 zł jako wartości zakupionej futryny i zwrotu wszystkich kosztów postępowania. W ocenie Sądu powód nie mógł dokonać w toku postępowania zmiany żądania pozwu na roszczenie o zapłatę, które właśnie dlatego podlegało odrzuceniu, zgodnie z art. 505 (4) § 1 k.p.c. w zw. z art. 199 § 1 pkt 1 k.p.c. Natomiast w zakresie roszenia o nakazanie wymiany rzeczy powód pomimo wezwania nie określił precyzyjnie żądania pozwu, co skutkowało jego zawieszeniem w tej części, na podstawie art. 177 § 1 pkt 6 k.p.c.
W zażaleniu na powyższe postanowienie powód A. J. domagał się jego uchylenia i nadania sprawie biegu procesowego. Zarzucił błędną ocenę materiału dowodowego i rozstrzygnięcie sprawy niezgodnie z prawem i zasadami słuszności. W uzasadnieniu wskazywał, że stanowisko Sądu I instancji jest niesłuszne, gdyż w wykonaniu nałożonego zobowiązania wyraźnie podał, iż domaga się od pozwanego zasądzenia kwoty 320 zł i zwrotu kosztów postępowania.
Sąd Okręgowy ustalił i zważył, co następuje:
Zażalenie powoda podlegało odrzuceniu.
Zaskarżone postanowienie z dnia 22 października 2012r. zostało wydane i ogłoszone na posiedzeniu jawnym (rozprawie). Wobec tego, zgodnie z art. 357 § 1 k.p.c., powód mógł zażądać jego uzasadnienia w terminie tygodniowym od dnia jego ogłoszenia, czyli do dnia 29 października 2012r. Tymczasem powód złożył taki wniosek w dniu 30 października 2012r., a więc po terminie i powinien on zostać przez Sąd pierwszej instancji odrzucony, na podstawie art. 328 § 1 k.p.c. w zw. z art. 361 k.p.c. (por. wniosek o uzasadnienie postanowienia – k. 87 i koperta zawierająca przesyłkę poleconą – k. 88).
W takiej sytuacji, skoro strona złożyła nieskuteczny wniosek o doręczenie postanowienia zapadłego na rozprawie z uzasadnieniem, to termin do wniesienia zażalenie na to postanowienie, zgodnie z art. 394 § 2 k.p.c., był tygodniowy od jego ogłoszenia i upływał w dniu 29 października 2012r.
W tym stanie zażalenie wniesione przez powoda w dniu 14 listopada 2012r., jako spóźnione, należało odrzucić, na podstawie art. 370 k.p.c. w zw. z art. 373 k.p.c. w zw. z art. 397 § 2 k.p.c.