W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ
POLSKIEJ
Dnia 25 czerwca 2013 roku
Sąd Rejonowy w Złotoryi I Wydział Cywilny
w składzie następującym :
Przewodniczący : SSR Joanna Nierzewska-Sosa
Protokolant : Ewelina Bober
po rozpoznaniu w dniu 25 czerwca 2013 roku w Złotoryi
na rozprawie
sprawy z powództwa P. S..á r.l. z siedzibą w Luxembourg
przeciwko G. K.
o zapłatę
powództwo oddala.
Strona powodowa (...). á. r. l. w Luxembourg w pozwie skierowanym przeciwko pozwanemu G. K. domagała się zapłaty kwoty 615,89 złotych wraz z odsetkami ustawowymi od dnia 01 lipca 2010r. i zasądzenia kosztów procesu.
W uzasadnieniu pozwu strona powodowa podała, że przejęła na podstawie umowy cesji, od (...) Spółki Akcyjnej prawa do wierzytelności pieniężnej wobec pozwanego w kwocie 615,89 złotych, z tytułu nieuregulowanej polisy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.
Sąd Rejonowy w Lublinie nakazem zapłaty z dnia 09 października 2012r. wydanym w elektronicznym postępowaniu upominawczym pod sygn. akt VI Nc-e 1613409/12 uwzględnił żądanie pozwu i nakazał pozwanemu G. K., aby zapłacił stronie powodowej (...). á. r. l. w Luxembourg kwotę 615,89 zł wraz z żądanymi odsetkami ustawowymi i kosztami procesu.
Pozwany G. K. zaskarżył powyższy nakaz zapłaty sprzeciwem w całości. Zarzucił, że roszczenie jest bezzasadne. Z ostrożności procesowej podniósł też zarzut przedawnienia.
Sąd ustalił następujący stan faktyczny:
W dniu 15 grudnia 2011 roku (...) Spółka Akcyjna podpisała z (...). á. r. l. w Luxembourg – umowę sprzedaży wierzytelności wynikających z umów ubezpieczenia. Przelew obejmował również wierzytelności wobec pozwanego G. K. z tytułu umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej w kwocie 615,89 złotych płatnej w terminie do dnia 30 czerwca 2010r.
W dniu nabycia wierzytelności strona powodowa sporządziła zawiadomienie skierowane do pozwanego o cesji wierzytelności.
Dowody: - kopia umowy sprzedaży wierzytelności –
k.44v.-46,
- kopia zawiadomienia pozwanego o cesji wierzytelności z
– k.51,
- częściowy wykaz wierzytelności – k.51v.;
Sąd zważył, co następuje:
Żądanie pozwu nie zasługiwało na uwzględnienie.
W świetle art. 509 k.c. wskutek cesji na nabywcę przechodzi wierzytelność o tyle, o ile przysługiwała ona zbywcy. Warunkiem otrzymania przez cesjonariusza świadczenia dłużnika jest zatem udowodnienie, że dłużnik był do tego zobowiązany względem cedenta (art. 6 k.c. i art. 232 k.p.c.).
Strona powodowa złożyła w procesie jedynie umowę o przelew wierzytelności, z której wynikało, że nabyła wobec pozwanego G. K. wierzytelność pieniężną z umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej w wysokości 615,89 zł.
Prawdziwość danych zawartych w umowie cesji została w procesie obalona (art. 252 k.p.c.). W toku postępowania nie sposób było ustalić czy sprzedana wierzytelność znajdowała odzwierciedlenie w samej umowie ubezpieczenia zawartej przez pozwanego, bowiem umowa ta nie została przez stronę powodową przedłożona.
Istnienie wierzytelności pieniężnej dochodzonej pozwem nie zostało zatem udowodnione.
Dlatego żądanie pozwu należało ocenić jako nieuzasadnione i orzec o jego oddaleniu.-