Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt I C 79/13

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 16 września 2013 r.

Sąd Okręgowy we Wrocławiu Wydział I Cywilny

w składzie następującym:

Przewodniczący : SSO Adam Maciński

Protokolant : Robert Purchalak

po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 września 2013 r. we Wrocławiu

sprawy z powództwa K. S.

przeciwko Skarbowi Państwa – (...) we W.

o zapłatę

I.  oddala powództwo;

II.  nie obciąża powoda kosztami procesu.

UZASADNIENIE

Powód K. S. wniósł o zasądzenie na swoją rzecz od strony pozwanej Skarbu Państwa – (...) we W. kwoty 100.000 zł wraz z ustawowymi odsetkami od dnia wydania wyroku.

W uzasadnieniu powód wskazał, że domaga się zadośćuczynienia za naruszenie jego dóbr osobistych, gdyż strona pozwana nie zapewniła mu należytych warunków odbywania kary pozbawienia wolności. W (...) we W. przebywał on w okresie od 20.06.2008r. do 06.07.2009r. oraz od 04.08.2009r. do 10.09.2009r. W trakcie pobytu w tejże jednostce penitencjarnej, powód był zaś umieszczony w celach przeludnionych, w których na jednego skazanego przypadała powierzchnia poniżej 3 m2 ( np. w celi przewidzianej dla dwóch osób, o powierzchni 8 m2, przebywało 4 osadzonych ). Ponadto cele były słabo oświetlone, zarobaczone ( prusaki i karaluchy ), zawilgocone, zagrzybione, kąciki sanitarne były małe i osłonięte jedynie płytą. Brak było też ciepłej wody oraz zajęć kulturalno – oświatowych (świetlice zajęte były bowiem przez osadzonych) . Ten brak prywatności oraz złe warunki odbywania kary, wywołały zaś u powoda stany przygnębienia i depresji, co winno tu skutkować odpowiedzialnością Skarbu Państwa w oparciu o art. 24 k.c. w zw. art. 448 k.c. oraz obowiązujących wówczas przepisów kodeksu karnego wykonawczego i postanowień Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Z tych też i względów wniósł jak powyżej.

W odpowiedzi na pozew strona pozwana Skarb Państwa –(...) we W. wniosła o oddalenie powództwa w całości.

W uzasadnieniu wskazała, że zaprezentowane w pozwie okoliczności nie dają podstaw do przyjęcia, by w wyniku działań strony pozwanej jakiekolwiek dobro osobiste powoda doznało tu rzeczywistego uszczerbku. Warunki w jakich przebywał powód w (...) we W. były bowiem zgodne z obowiązującymi tu przepisami wynikającymi z kodeksu karnego wykonawczego i wydanych na jego podstawie aktów wykonawczych. Przede wszystkim zaś strona pozwana, powołując się na treść art. 442 1 k.c., podniosła tu zarzut przedawnienia całości roszczeń powoda.

Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

Powód K. S. w przebywał w (...) we W. w okresie od 20.06.2008r. do 06.07.2009r. oraz od 04.08.2009r. do 10.09.2009r.

( dowód: bezsporne )

Powód pozew złożył w dniu 14 stycznia 2013r.

(dowód : koperta k. 14 )

Sąd zważył, co następuje:

Powództwo nie zasługiwało na uwzględnienie, gdyż roszczenie nim objęte było tu w całości przedawnione.

Powód domagał się bowiem zadośćuczynienia za naruszenie jego dóbr osobistych w trakcie odbywania kary pozbawienia wolności w jednostce penitencjarnej w okresie od 20 czerwca 2008r. do 10 września 2009r. Pozew złożył zaś w dniu 14 stycznia 2013r. Od dnia, w którym powód jako poszkodowany dowiedział się o szkodzie i osobie obowiązanej do jej naprawienia ( tj. od 10 września 2009r., kiedy to powód opuścił (...) we W. ) do dnia złożenia pozwu ( 14 stycznia 2013r. ) upłynął już zaś okres trzech lat ( art. 442 1 § 1 zd. 1 k.c. ). Stąd też i podniesiony w tymże zakresie przez stronę pozwaną zarzut należało uznać tu za zasadny.

W tej z kolei sytuacji tj. uwzględnienia przez Sąd podniesionego zarzutu przedawnienia, zbędnym stało się tu czynienie ustaleń i dokonywanie ocen dotyczących samego roszczenia zgłoszonego przez powoda.

Mając zatem powyższe na względzie Sąd orzekł jak w sentencji.

O kosztach procesu orzekł zaś na podstawie art. 102 k.p.c. - nie obciążając powoda obowiązkiem zwrotu kosztów procesu na rzecz strony pozwanej. Sąd miał przy tym na względzie, że z uwagi na sytuację majątkową i życiową powoda, nie jest on w stanie uzyskać środków niezbędnych na pokrycie tych kosztów ( powód odbywa aktualnie karę pozbawienia wolności w (...) w C., w której to jednostce penitencjarnej nie jest zatrudniony odpłatnie - zaświadczenie Dyrektora (...) k. 11-, nie posiada także majątku, ani jakichkolwiek innych źródeł utrzymania - oświadczenie k. 20. ).