Pełny tekst orzeczenia

Sygnatura akt I C 5/10

Dnia 17 grudnia 2013 roku

Sąd Okręgowy w Sieradzu – Wydział I Cywilny w składzie następującym:

Przewodniczący: S.S.O. Joanna Składowska

Protokolant: sekr. sąd. Jolanta Grelińska

po rozpoznaniu w dniu 17 grudnia 2013 roku w Sieradzu na rozprawie

sprawy z powództwa (...) Spółki z o.o. w Ł.

przeciwko R. P. i M. P.

o ustalenie nieważności ugody

1.  oddala powództwo;

2.  zasądza od powoda (...) Spółki z o.o. w Ł. na rzecz pozwanej M. P. 3.617,00 (trzy tysiące sześćset siedemnaście) złotych tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego.

Sygn. akt C 5/10

UZASADNIENIE

W pozwie z dnia 05 stycznia 2010r. skierowanym do Sądu Okręgowego w Sieradzu, powódka - (...) Spółka z o.o. w Ł. wniosła o ustalenie nieważności ugody w przedmiocie alimentów zawartej pomiędzy pozwanymi R. P. i M. P. w formie aktu notarialnego - Rep A 5986/2009 z dnia 25 września 2009r. Na wypadek nieuwzględnienia zaś tego żądania, na podstawie art. 59 kc domagała się uznania ugody tej za bezskuteczną w stosunku do (...) sp. z o.o.

Pozwani powództwa nie uznali i wnieśli o jego oddalenie oraz zasądzenie od powódki na ich rzecz kosztów procesu wg norm przepisanych.

Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

Nakazem zapłaty z 7 lutego 2005r., sygn. akt I Nc 39/04, Sąd Okręgowy w Sieradzu nakazał pozwanym (...) Spółka Akcyjna z siedzibą w W. oraz R. P., aby zapłacili solidarnie powodowi (...) Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Ł. kwotę 2.850.000 złotych wraz z ustawowymi odsetkami od dnia 22 stycznia 2002 roku do dnia zapłaty oraz kwotę 10.215 złotych tytułem kosztów procesu w terminie dwóch tygodni od doręczenia nakazu.

We wniesionych zarzutach od nakazu zapłaty pozwany „ (...).T.S.” S.A. z siedzibą w W. wnosił o jego uchylenie w całości.

(nakaz zapłaty w sprawie I Nc 39/04- tom I-k.42)

Wnioskiem z dnia 3 czerwca 2009r., zmodyfikowanym pismem z dnia 29 czerwca 2009r., powódka – M. D. wniosła o dokonanie na podstawie nakazu zapłaty zabezpieczenia poprzez zajęcie wynagrodzenia przysługującego R. P. z tytułu pełnienia funkcji członka Rady Nadzorczej w spółce (...) SA z siedzibą w W. oraz złożenie zajętych pieniędzy na rachunek depozytowy sądu.

(kserokopia wniosku powoda z dnia 3 czerwca 2009r. oraz pisma z dnia 29 czerwca 2009r. – k. 37-39, 40)

W dniu 25 września 2009r. pozwani zawarli ugodę w formie aktu notarialnego Rep. A (...), w której R. P. zobowiązał się uiszczać na rzecz żony M. P. tytułem alimentów kwotę 13.900 złotych miesięcznie. Po uzyskaniu klauzuli wykonalności, pozwana wystąpiła do Komornika przy Sądzie Rejonowym w Wieluniu H. P. o egzekucję świadczeń alimentacyjnych, która została skierowana do wynagrodzenia za prace R. P. i jego wierzytelności wobec (...) SA z siedzibą w W..

Wyrokiem z 27 grudnia 2012r. w sprawie I C 53/05 Sąd Okręgowy w Sieradzu uchylił nakaz zapłaty wydany w dniu 7 lutego 2005 r., sygn. akt I Nc 39/04 i powództwo oddalił. Wyrokiem z 09 października 2013r. Sąd Apelacyjny w Łodzi oddalił apelację (...) spółki z o.o. w Ł. od tego orzeczenia.

(akta sprawy I C 53/05 Sądu Okręgowego w Sieradzu, odpis wyroku – k. 386))

Sąd zważył:

(...) spółka z o.o. w Ł. domagała się w sprawie przedmiotowej ustalenia nieważności umowy na podstawie art. 83 kc z powodu jej pozorności.

Legitymację czynną strony powodowej w tym przypadku określa przepis art. art. 189 kpc, zgodnie z którym powód może żądać ustalenia przez sąd istnienia lub nieistnienia stosunku prawnego lub prawa, gdy ma w tym interes prawny. Przez interes prawny w procesie cywilnym należy rozumieć obiektywną w świetle obowiązujących przepisów prawnych, to jest wywołaną rzeczywistym narażeniem lub zagrożeniem określonej sfery prawnej, potrzebę uzyskania określonej treści wyroku, a zatem istnienie obiektywnej niepewności stanu prawnego lub prawa i potrzeby po stronie powodowej jej usunięcia z uwagi na jej sytuację prawną. Powoda występującego z powództwem o udzielenie ochrony prawnej na podstawie art. 189 kpc obciąża obowiązek wykazania faktów uzasadniających interes prawny, o którym mowa w tym przepisie (art. 6 kc). Interes ten musi być ponadto zgodny z prawem i zasadami współżycia społecznego, jak również celem, któremu służy art. 189 kpc. Powód musi zatem udowodnić pozwanemu, że pozostaje on w takim związku z określonym stosunkiem prawnym, że stwarza przynajmniej potencjalne zagrożenie prawnie chronionym interesom powoda.

W pozwie wskazano, że interes prawny powódki w żądaniu ustalenia nieważności ugody wynika z faktu, iż na skutek pozornych czynności pozwanych, powódka została pozbawiona możliwości zabezpieczenia swoich roszczeń wynikających z nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu nakazowym. Jednakże po wniesieniu zarzutów zapadł wyrok, w którym nakaz został uchylony, a powództwo oddalone i orzeczenie to się uprawomocniło, co skutkowało powstaniem stanu powagi rzeczy osądzonej w tym zakresie (art. 366 kpc). Na dzień wydania orzeczenia w przedmiotowej sprawie, powódka nie wykazała zatem aby była wierzycielem R. P., a wręcz przeciwnie istnieje prawomocny wyrok sądu stwierdzający, że obowiązek zapłaty określonej w tytule zabezpieczenia jakim jest nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym sumy pieniężnej po stronie pozwanego nie istnieje. Zatem interes prawny powódki w wydaniu orzeczenia przestał istnieć. Brak jakichkolwiek roszczeń po stronie powodowej spółki wyklucza również zastosowanie art. 59 kc, wskazanego jako podstawa prawna roszczenia ewentualnego.

Mając na uwadze powyższe, Sąd powództwo oddalił.

O kosztach procesu orzeczono na podstawie art. 98 § 1 i 3 kpc. Na koszty poniesione przez pozwaną złożyły się: wynagrodzenie radcy prawnego w kwocie 3.600 złotych (§ 6 pkt 6 rozporządzenia ministra sprawiedliwości z dnia 28 września 2002r. „w sprawie opłat za czynności radców prawnych...” (Dz.U. Nr 163 poz. 1349) i opłata skarbowa od pełnomocnictwa w kwocie 17 złotych.