Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt I C 1046/ 13

POSTANOWIENIE

Dnia 13 lutego 2014r.

Sąd Rejonowy w Kłodzku Wydział I Cywilny

w składzie:

Przewodniczący SSR Andrzej Józefowski

Protokolant Małgorzata Sypek

po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 lutego 2014r. w Kłodzku

sprawy z powództwa A. S.

przeciwko J. J.

o nakazanie

postanawia:

na podstawie art. 201 § 2 kpc przekazać sprawę do rozpoznania w postępowaniu nieprocesowym.

Sygn. akt IC 1046/13

UZASADNIENIE

Powód A. S. domagał się nakazania pozwanemu J. J. wymiany na nową żeliwnej rury odpływowej z łazienki lokalu mieszkalnego pozwanego położonego w K. przy ul. (...), przebiegającej przez lokal mieszkalny powoda A. S. położony w K. przy ul. (...).

W uzasadnieniu pozwu powód podał, że strony są właścicielami lokali mieszkalnych położonych w K. przy ul. (...). Własnością powoda jest lokal mieszkalny nr (...) położony na parterze, a własnością pozwanego lokal mieszkalny nr (...) położony na pierwszym piętrze. Innych lokali w tej nieruchomości nie ma.

Pozwany w swoim lokalu nie zamieszkuje, lecz zajmowany on jest przez jego matkę. Z pozwanym jako właścicielem lokalu powód próbował od wielu miesięcy rozwiązać spór o wymianę rury żeliwnej, która prowadzi z łazienki w lokalu pozwanego do instalacji wodno-kanalizacyjnej. Rura ta jest nieszczelna, przecieka powodując powstanie wilgoci w lokalu powoda. Pozwany odmawia naprawy tej rury.

Zdaniem powoda, rura ta nie jest częścią wspólną, gdyż powód nie korzysta z niej w żaden sposób - łazienka powoda z instalacją wodno-kanalizacyjną połączona jest przez osobne rury. Pozwany wykonuje swoje prawo własności w sposób wkraczający w sferę uprawnień właścicielskich powoda. Dochodzi do tego, że nieczystości odpływające z lokalu pozwanego przez nieszczelności w instalacji odpływowej zalewają lokal powoda.

Pozwany J. J. wniósł o oddalenie powództwa zarzucając, że iż wbrew twierdzeniu powoda rura kanalizacyjna, której wymiany żąda powód nie służy wyłącznie do użytku pozwanego. Przedmiotowa rura stanowi pion kanalizacyjny, co sprawia, iż należy ją zaliczyć do części wspólnej nieruchomości w której powód posiada udział o wielkości (...), a pozwany (...).

Sąd zważył :

Zgodnie z art. 201. § 2 k.pc. jeżeli sprawę wszczęto lub prowadzono w trybie niewłaściwym, sąd rozpoznaje ją w trybie właściwym lub przekaże właściwemu sądowi do rozpoznania w takim trybie.

Użyte w art. 201 § 2 k.p.c. określenie "tryb niewłaściwy" ma zastosowanie do podstawowych trybów postępowań, tj. trybu procesowego i nieprocesowego.

Spór pomiędzy stronami jest związany z zarządzaniem rzeczą wspólną. Opisany przez strony pion kanalizacyjny niewątpliwie stanowi składnik przymusowej współwłasności stron.

Dlatego też jedynym właściwym trybem postępowania są przepisy o postępowanie nieprocesowym . Podstawą materialnoprawną takiego rozstrzygnięcia stanowi bowiem art. 206 k.c.