Sygn. akt I C 1440/13 upr.
Dnia 19 marca 2014 r.
Sąd Rejonowy w Legionowie I Wydział Cywilny
w składzie następującym:
Przewodniczący: |
SSR Krzysztof Stępniewski |
Protokolant: |
Natalia Pająk |
po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 marca 2014 r. w Legionowie
z powództwa (...)
przeciwko P. N.
o zapłatę.
I. Zasądza od pozwanego P. N. na rzecz powoda H. (...) kwotę 52.848,72 złotych z odsetkami w wysokości umownej wynoszącej czterokrotność obowiązującej stopy kredytu lombardowego NBP od kwoty 29.470,33 złotych od dnia 29.07.2013 roku do dnia zapłaty.
II. Zasądza od pozwanego P. N. na rzecz powoda H. (...) kwotę 4.261,00 złotych tytułem kosztów procesu, w tym kwotę 3.600,00 złotych tytułem kosztów zastępstwa procesowego.
III. Wyrokowi w punkcie I nadaje rygor natychmiastowej wykonalności.
I C 1440/13
Pozwem z dnia 31 lipca 2013 roku złożony w elektronicznym postępowaniu upominawczym powód H. (...) z siedzibą w K. (zwany dalej Powodem) wniósł o zasądzenie od P. N. (zwanego dalej Pozwanym) kwoty 52.848.72 złotych z odsetkami w wysokości umownej wynoszącej czterokrotność stopy lombardowej NBP od kwoty 29.470,33 złotych od dnia 29 lipca 2013 roku ro dnia zapłaty.
Sąd Rejonowy Lublin - Zachód w Lublinie postanowieniem z dnia 22 października 2013 roku przekazał sprawę do rozpoznania tutejszemu Sądowi.
Sąd ustalił następujący stan faktyczny:
Pozwany w dniu 25 maja 2009 roku zawarł z (...) Bank S.A. (zwany dalej Bankiem) umowę o kredyt konsolidacyjny. Z uwagi na fakt, iż Pozwany, korzystając z kredytu, nie uregulował należności w terminie, Bank wypowiedział umowę i wezwał Pozwanego do zapłaty należności wskazanej w pozwie. Na mocy umowy z dnia 07 czerwca 2013 roku Bank zbył na rzecz Powoda wierzytelność przysługującą mu od Pozwanego.
Sąd dał wiarę dokumentom załączonym do pozwu, albowiem nie budzą one wątpliwości Sądu, nie noszą śladów przerobienia bądź podrobienia, wreszcie ich treść pokrywa się z twierdzeniami pozwu.
Na rozprawie wyznaczonej na dzień 19 marca 2014 roku nie stawił się pełnomocnik powoda (prawidłowo powiadomiony) oraz pozwany (uznany za powiadomionego w trybie art. 139 k.p.c.). Pozwany nie zajął żadnego stanowiska w sprawie.
Stosownie do przepisu art. 339 k.p.c., jeżeli pozwany nie stawił się na posiedzenie wyznaczone na rozprawę albo mimo stawienia się nie bierze udziału w rozprawie, sąd wyda wyrok zaoczny i w tym wypadku przyjmuje się za prawdziwe twierdzenie powoda o okolicznościach faktycznych przytoczonych w pozwie lub w pismach procesowych doręczonych pozwanemu przed rozprawą, chyba że budzą one uzasadnione wątpliwości albo zostały przytoczone w celu obejścia prawa.
W ocenie Sądu, wobec nieistnienia przesłanek w postaci uzasadnionych wątpliwości lub obejścia prawa, Sąd był uprawniony do wydania wyroku zaocznego w pełni uwzględniającego powództwo.
Orzekając o kosztach postępowania, Sąd kierował się dyspozycją art. 98 k.p.c., zaś nadając rygor natychmiastowej wykonalności, Sąd postąpił po myśli art. 333 par. 1 pkt 3 k.p.c.
Biorąc pod uwagę powyższe, Sąd orzekł, jak w sentencji.