Sygn. akt II Ca 566/13
Dnia 7 stycznia 2014 r.
Sąd Okręgowy w Bydgoszczy II Wydział Cywilny Odwoławczy
w składzie następującym:
Przewodniczący: SSO Piotr Starosta
Sędziowie: SO Wojciech Borodziuk
SO Tomasz Adamski (spr.)
po rozpoznaniu w dniu 7 stycznia 2014 roku w Bydgoszczy
na posiedzeniu niejawnym
sprawy z urzędu
przy uczestnictwie D. J.
o sporządzenie spisu inwentarza
na skutek apelacji uczestnika postępowania
od postanowienie Sądu Rejonowego w Bydgoszczy z dnia 24 kwietnia 2013
roku sygn. akt II Ns 4415/12
postanawia:
oddalić apelację.
Na oryginale właściwe podpisy.
Sygn. akt II Ca 566/13
Postanowieniem z dnia 24 kwietnia 2013 roku Sąd Rejonowy w Bydgoszczy zarządził sporządzenie spisu inwentarza z majątku spadkowego po J. J., synu F. i S., ostatnio zamieszkałym w B. przy ul. (...), zmarłym dnia 12 sierpnia 2012 roku w B., którego wykonanie zlecił komornikowi sądowemu przy Sądzie Rejonowym w Bydgoszczy.
Uzasadniając swoje rozstrzygnięcie Sąd Rejonowy wskazał, że w dniu 6 grudnia 2012 roku notariusz A. L. przekazała do sądu wypis aktu notarialnego w którym D. J. złożył oświadczenie o przyjęciu z dobrodziejstwem inwentarza spadku po zmarłym J. J..
Zgodnie z art. 640 kpc oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza może być złożone przed notariuszem lub w sądzie rejonowym, w którego okręgu znajduje się miejsce zamieszkania lub pobytu składającego oświadczenie. Notariusz przesyła w takim wypadku oświadczenie do sądu spadku. W myśl natomiast art. 644 kpc jeżeli złożono oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza, a inwentarz nie był przedtem sporządzony, sąd wyda postanowienie o sporządzeniu spisu inwentarza. Kierując się tą dyrektywą sad orzekł jak w sentencji postanowienia.
Apelację od powyższego orzeczenia wniósł D. J., zaskarżając rozstrzygnięcie Sądu Rejonowego w całości i wskazując, że nie składał wniosku o dokonanie spisu inwentarza, że nie ma dla niego znaczenia czy J. J. pozostawił jakikolwiek majątek i że nie chce ponosić kosztów związanych z ewentualnym spisem inwentarza dokonanym przez komornika.
Sąd Okręgowy zważył, co następuje:
Apelacja był niezasadna.
Sąd Rejonowy nie dopuścił się przy wydaniu zaskarżonego postanowienia naruszenia zarówno prawa materialnego, jak i procesowego, nie przekroczył też
1
granic swobodnej oceny dowodów, o jakiej mowa w art. 233 § 1 kpc. Sąd Okręgowy w całości podziela ustalenia faktyczne Sądu i instancji i przyjmuje je za własne.
Przystępując do oceny apelacji należy wskazać, że Sąd Okręgowy podziela wyrażone przez Sąd Rejonowy stanowisko, iż w przypadku złożenia oświadczenia o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza, jeżeli inwentarz nie był wcześniej spisany, sąd zarządzi sporządzenie takiego spisu (art. 644 kpc w zw. z art. 637 § 2 kpc). Sąd przy tym zobowiązany jest zarządzić dokonanie takiego spisu. To czy D. J. wniosek o sporządzenie spisu inwentarza składał czy też nie, pozostaje bez znaczenia - sąd spadku zobligowany jest do zarządzenia wykonania spisu działając z urzędu z uwagi na wcześniej dokonaną czynność przez spadkobiercę - w tym przypadku D. J. - jaką było złożenie w dniu 3 grudnia 2012 roku przed notariuszem oświadczenia o przyjęciu spadku po swoim ojcu J. J. z dobrodziejstwem inwentarza.
Sąd odwoławczy wskazuje przy tym, że jak dotąd nie zapadło żadne rozstrzygnięcie ani co do wysokości ewentualnych kosztów związanych z dokonaniem spisu inwentarza, ani rozstrzygające o tym, kto te ewentualne koszty winien ponieść, zatem zastrzeżenia poczynione w tym zakresie przez apelującego są bezprzedmiotowe.
Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe uwagi sąd odwoławczy oddalił apelację jako nieuzasadnioną (art. 385 kpc).