Pełny tekst orzeczenia

II Cz 775/14

POSTANOWIENIE

Dnia 9 lutego 2015 r. Sąd Okręgowy w Bydgoszczy Wydział II Cywilny - Odwoławczy

w następującym składzie:

Przewodniczący: SSO Bogumił Goraj

SO Wojciech Borodziuk

SO Irena Dobosiewicz (spr.) po rozpoznaniu w dniu 9 lutego 2015 r. w Bydgoszczy

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z wniosku (...) Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością Spółki komandytowo-akcyjnej w P. (wierzyciela)

z udziałem J. A. (dłużniczki)

o nadanie klauzuli wykonalności z zaznaczeniem przejścia uprawnień

na skutek zażalenia wierzyciela na postanowienie Sądu Rejonowego w Bydgoszczy z dnia 7 października 2014 r. sygn. akt XII Co 5733/14

postanawia:

I zmienić zaskarżone postanowienie w ten sposób, że:

a.nadać klauzulę wykonalności na rzecz (...)Spółki z ograniczoną
odpowiedzialnością Spółki komandytowo-akcyjnej z siedzibą w P.
(...) prawomocnemu nakazowi zapłaty w postępowaniu
upominawczym z dnia 15 czerwca 2009 r., sygn. akt VIII GNc 1394/09,
wydanemu przez Sąd Rejonowy w Bydgoszczy na rzecz K. Spółki z
ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w P.
przeciwko dłużniczce J. A.,

b.zasądzić od dłużniczki na rzecz wierzyciela kwotę 127 zł (sto dwadzieścia siedem
złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania klauzulowego,

II zasądzić od dłużniczki na rzecz wierzyciela kwotę 90 zł (dziewięćdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania zażaleniowego.

II Cz 775/14

UZASADNIENIE

Postanowieniem z dnia 7 października 2014 r. Sąd Rejonowy w Bydgoszczy, w sprawie z wniosku wierzyciela (...) spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowo-akcyjna z siedzibą w P. z udziałem dłużniczki J. A. o nadanie klauzuli wykonalności z zaznaczeniem przejścia uprawnień, oddalił wniosek.

W uzasadnieniu Sąd podał, że wnioskodawca domagał się nadania klauzuli wykonalności na swoją rzecz nakazowi zapłaty z dnia 15 czerwca 2009 r. Sądu Rejonowego w Bydgoszczy, wskazując na przekształcenie spółki (...) Sp. z o.o. w P., na rzecz której został wydany powyższy tytuł egzekucyjny.

Na wstępie swoich rozważań Sąd zwrócił uwagę na treść art. 788 § 1 k.p.c, po czym stwierdził, że w sprawie nie nastąpiło przejście prawa na inną osobę, tylko przekształcenie dotychczasowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością spółkę komandytowo-akcyjną. Zgodnie z art. 552 zd. 1 k.s.h. spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą jej wpisu do rejestru (dzień przekształcenia). Regulacja ta daje podstawę, aby przyjąć, że mamy tożsamość podmiotu przekształconego i przekształcanego, a jedynie zmienia się forma prawna tego podmiotu. Określenie „staje się" jest bowiem przyjęciem zasady kontynuacji, a nie sukcesji. Według natomiast art. 553 § 1 k.s.h. spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej. Przepis ten, będący także wyrazem zasady kontynuacji podmiotowej, jest inaczej sformułowany niż przepisy dotyczące połączenia i podziału spółek, gdzie mowa jest o wstąpieniu z dniem połączenia czy podziału we wszystkie prawa i obowiązki o charakterze cywilnoprawnym, czyli o wstąpieniu następcy w ogół praw stanowiących cały majątek poprzednika. W przypadku przekształcenia natomiast nie występują dwa różne podmioty, tylko jeden, co nie pozwala na przyjęcie zasady sukcesji uniwersalnej. Wobec tego stwierdzić należy, że ma miejsce kontynuacja, czyli istnienie tego samego podmiotu, tyle tylko że w zmienionej formie. Zmiany formy nie stanowi więc przejścia praw i obowiązków na inną osobę. Tym samym w sprawie nie jest możliwe nadanie klauzuli wykonalności na rzecz wnioskodawcy z zaznaczeniem przejścia uprawnień.

Mając powyższe na uwadze Sąd Rejonowy na podstawie art. 788 § 1 k.p.c. a contrario orzekł, jak w sentencji postanowienia.

1

Zażalenie na powyższe postanowienie złożył wnioskodawca zarzucając Sądowi pierwszej instancji naruszenie przepisu prawa procesowego tj. art. 788 § 1 k.p.c. poprzez jego błędną wykładnie i przyjęcie, że zaistniałe przekształcenie (...) Sp. z o.o. w (...) sp. z o.o. S.K.A. nie stanowiło przejścia praw na inną osobę. Wskazując na powyższe wnioskodawca wniósł o zmianę zaskarżonego postanowienia poprzez uwzględnienie jego wniosku oraz zasądzenie kosztów postępowania, w tym zażaleniowego.

S ąd Okręgowy zważył, co następuje:

Zażalenie jest zasadne.

Sąd Okręgowy w tym składzie nie podziela stanowiska Sądu pierwszej instancji o braku podstaw do nadania klauzuli wykonalności na rzecz wnioskodawcy, który powstał w wyniku przekształcenia dotychczasowego wierzyciela, czyli spółki (...) Sp. z o.o. w P.. Sąd Rejonowy dokonał nieprawidłowej wykładni art. 788 § 1 k.p.c. przy uwzględnieniu regulacji zawartej w art. 553 § 1 k.s.h. wskazując, że spółce przekształconej (wnioskodawcy) przysługują z mocy prawa wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej. Przepis ten należy bowiem rozumieć w ten sposób, że spółka przekształcona, jako nowy podmiot, wstępuje w prawa i obowiązki spółki przekształcanej. Przekształcenie dokonane na podstawie art. 551 i nast. k.s.h. nie jest zatem neutralne z punktu widzenia praw i obowiązków z zakresu prawa cywilnego. Brak jest bowiem wyraźnej normy prawnej, z której wynikałoby, że przekształcenie nie powoduje żadnych zmian w dotychczasowych stosunkach spółki z osobami trzecimi. Nie można zatem przyjąć, że przy przekształceniu nie ma poprzednika i następcy prawnego, ale istnieje ta sama spółka tylko w zmienionej formie.

Wobec tego wnioskodawca będący spółką z ograniczoną odpowiedzialnością spółką komandytowo-akcyjną powstałą z przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest podmiotem, który nabył uprawnienie i w związku z tym zobowiązany jest w myśl art. 788 § 1 k.p.c. do wykazania tej okoliczności za pomocą dokumentu urzędowego lub prywatnego z podpisem urzędowo poświadczonym. Działając w myśl przywołanego przepisu wnioskodawca przedłożył Informację odpowiadającą odpisowi aktualnemu z Rejestru Przedsiębiorców, z której wynika, że powyższe przekształcenie nastąpiło na mocy uchwały Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników z dnia 26 września 2013 r. (k. 5v.). Wykazał on zatem dokumentem mającym moc dokumentu urzędowego, że do przejścia uprawnień faktycznie doszło. W ocenie Sądu Okręgowego, nie było zatem podstaw do oddalenia przez

2

Sąd Rejonowy wniosku o nadanie klauzuli wykonalności z zaznaczeniem przejścia uprawnień na rzecz wnioskodawcy.

Mając powyższe na uwadze, Sąd Okręgowy, na podstawie art. 386 § 1 k.p.c. w związku z art. 397 § 2 k.p.c. i art. 13 § 2 k.p.c, na mocy art. 788 § 1 k.p.c, orzekł, jak w punkcie I postanowienia.

O kosztach postępowania za pierwszą instancję orzeczono na podstawie art. 98 § 1 i 3 k.p.c. w zw. z art. 13 § 2 k.p.c. i § 11 ust. 1 pkt 13 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 września 2002 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 461). O kosztach postępowania zażaleniowego orzeczono na podstawie art. 98 § 1 i 3 k.p.c. w zw. z art. 13 § 2 k.p.c. i § 11 ust 1 pkt 13 w zw. z § 13 ust. 2 pkt 1 ww. rozporządzenia.