Sygn. akt: XU-828/14
Dnia 05 marca 2015r.
Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Śródmieścia we Wrocławiu X Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
w składzie:
Przewodniczący: SSR Barbara Bonczar
Protokolant: Grażyna Mazurkiewicz
po rozpoznaniu na posiedzeniu jawnym w dniu 05 marca 2015r. we Wrocławiu
sprawy z odwołania I. S.
od decyzji Z. U. S. Oddział we W.
z dnia 28 października 2014r. znak: (...)
i z dnia 28 października 2014r. znak: (...)
w sprawie I. S.
przeciwko Z. U. S. Oddział we W.
o zasiłek chorobowy
zmienia zaskarżone decyzje Z. U. S. Oddział we W. i nie obniża wnioskodawczyni I. S. wysokości zasiłku chorobowego za okres od 06 czerwca 2014r. do 15 czerwca 2014r. i od dnia 08 lipca 2014r. do 14 lipca 2014r.
Z. U. S. Oddział we W. decyzjami z 28 października 2014r. przyznał ubezpieczonej I. S. zasiłek chorobowy w wysokości obniżonej o 25% od dnia 06 czerwca 2014r. do 15 czerwca 2014r i od 08 lipca 2014r. do 14 lipca 2014r.
Zdaniem strony pozwanej zasiłek chorobowy ulega obniżeniu o 25% z powodu nie przedłożenia druku zwolnienia lekarskiego płatnikowi zasiłków w ciągu 7 dni od daty jego wystawienia.
We wniesionym od tej decyzji odwołaniu wnioskodawczyni wnosiła o zmianę i przyznania prawa do zasiłku chorobowego w wysokości 100%, gdyż zwolnienia lekarskie przedkładała pracodawcy, który nie dostarczył ich stronie pozwanej oraz nie zwrócił oryginałów wnioskodawczyni.
Strona pozwana w udzielonej odpowiedzi na odwołanie wniosła o jego oddalenie jako niezasadne, gdyż w sytuacji wnioskodawczyni nie wystąpiły okoliczności uniemożliwiające dostarczenie zwolnienia lekarskiego w ustawowym terminie.
Sąd Rejonowy ustalił następujący stan faktyczny:
Wnioskodawczyni I. S. od dnia 19 sierpnia 2013r. do 28 kwietnia 2014r. była zatrudniona w niepełnym wymiarze czasu pracy w P. H. U. „(...)” na stanowisku kierowcy – pomocy kuchennej. Pracodawca wypowiedział wnioskodawczyni stosunek pracy. Od dokonanego wypowiedzenia wnioskodawczyni wniosła pozew do Sądu. Od dnia 12 maja 2014r. wnioskodawczyni była niezdolna do pracy. Druki zwolnień lekarskich wnioskodawczyni przesyłała pracodawcy, gdyż w związku z wniesionym pozwem była przekonana, że zasiłek chorobowy za okresy niezdolności do pracy będzie wypłacał jej pracodawca. W związku z brakiem wypłaty zasiłku chorobowego przez pracodawcę wnioskodawczyni wystąpiła w dniu 30 lipca 2014r. do strony pozwanej z wnioskiem o przejęcie wypłaty zasiłku chorobowego. W załączeniu do pisma przekazała kopie udzielonych jej zwolnień lekarskich za okres od 12 maja 2014r. W toku kontroli pracodawca potwierdził posiadanie części zwolnień lekarskich wnioskodawczyni oraz ich nie przekazanie stronie pozwanej. Wnioskodawczyni uzyskała kopie udzielonych jej zwolnień lekarskich, które złożyła stronie pozwanej. Strona pozwana wypłaciła wnioskodawczyni zasiłek chorobowy za cały okres niezdolności do pracy z tym, że za okres od dnia 06 czerwca 2014r. do 15 czerwca 2014r i od 08 lipca 2014r. do 14 lipca 2014r. w wysokości obniżonej o 25% w związku z nie przedłożeniem zwolnienia lekarskiego płatnikowi składek w ciągu 7 dni od daty jego wystawienia.
Dowód: 1) akta zasiłkowe ZUS.
2) przesłuchanie wnioskodawczyni – k. 13 as.
Sąd zważył, co następuje:
Odwołanie wnioskodawczyni zasługuje na uwzględnienie.
Zgodnie z art.62 ustawy z 25 czerwca 1999r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa – Dz. U. z 2014r., poz. 159, zaświadczenie lekarskie ubezpieczony jest obowiązany dostarczyć nie później niż w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania płatnikowi składek, który obowiązany jest dostarczyć zaświadczenie lekarskie niezwłocznie do Z. U. S., podając datę dostarczenia tego zaświadczenia przez ubezpieczonego. Niedopełnienie tego obowiązku powoduje obniżenie o 25% wysokości zasiłku przysługującego za okres od 8 dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia dostarczenia zaświadczenia lekarskiego, chyba że niedostarczenie zaświadczenia nastąpiło z przyczyn niezależnych od ubezpieczonego.
Rozpoznając odwołanie należy ocenić czy sytuacja wnioskodawczyni i okoliczności powstania niezdolności do pracy były tego rodzaju, że uniemożliwiały dostarczenie zaświadczenia lekarskiego w ustawowym terminie, a opóźnienie w dostarczeniu zaświadczenia nastąpiło z przyczyn niezależnych od ubezpieczonego.
Przeprowadzone przed Sądem postępowanie i znajdująca się w aktach strony pozwanej dokumentacja potwierdza, że wnioskodawczyni zwolnienia lekarskie, które otrzymała od lekarza leczącego przekazywała pracodawcy, który nie wypłacił jej zasiłku chorobowego za okresy niezdolności do pracy. Przeprowadzona u pracodawcy kontrola strony pozwanej i Państwowej Inspekcji Pracy potwierdziły, iż pracodawca otrzymane od wnioskodawczyni druki zwolnień lekarskich nie przekazywał stronie pozwanej, nie zwrócił wnioskodawczyni z pouczeniem iż wobec ustania stosunku pracy winna składać je u strony pozwanej. Z pisma pracodawcy skierowanego do strony pozwanej w dniu 03 grudnia 2014r. wynika, że wobec zawarcia przed Sądem ugody pracodawca nie czuje się zobowiązany do wypłaty wynagrodzenia za czas choroby i zasiłku chorobowego.
Zdaniem Sądu w niniejszej sprawie zachodzą okoliczności niezależne od ubezpieczonej usprawiedliwiające nie zachowanie 7 dniowego terminu do dostarczenia zaświadczenia. Wnioskodawczyni zwolnienia lekarskie, które otrzymała przedkładała płatnikowi składek w dniu ich wystawienia lub w dniu następnym. Zwolnienia te były przyjmowane przez pracodawcę, ale nie przekazywane stronie pozwanej. Wobec braku wypłaty zasiłku chorobowego za okresy niezdolności do pracy wnioskodawczyni podjęła starania, aby uzyskać kopie udzielonych jej zwolnień lekarskich, gdyż część zwolnień była w posiadaniu pracodawcy. Zdaniem Sądu okolicznością niezależną od wnioskodawczyni, która usprawiedliwia opóźnienie w dostarczeniu zaświadczenia płatnikowi zasiłków był fakt iż pracodawca, który przyjmował zwolnienia lekarskie nie przekazywał ich stronie pozwanej. Zdaniem Sądu obowiązkiem pracodawcy było przekazywanie druków zwolnień lekarskich wnioskodawczyni ZUS – owi wraz z drukiem Z-3 w celu wypłaty zasiłków. Brak wypełnienia tego obowiązku po stronie pracodawcy nie może obciążać wnioskodawczyni. W tym względzie Sąd dał wiarę wnioskodawczyni iż w dniu wystawienia zwolnienia lekarskiego lub w dniu następnym składała je pracodawcy, co on sam potwierdził przyznając się do posiadania części zwolnień i o braku ich przekazania stronie pozwanej. Zdaniem Sądu w niniejszej sprawie wystąpiły okoliczności niezależne od wnioskodawczyni, które miały wpływ na opóźnienie w dostarczeniu druku zwolnienia lekarskiego płatnikowi składek.
Zdaniem Sądu nie dostarczenie w terminie płatnikowi składek zaświadczenia nastąpiło z przyczyn niezależnych od ubezpieczonej.
Dlatego też na podstawie art. 477 14 § 2 Kpc Sąd orzekł jak w sentencji.