Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt I ACz 138/15

POSTANOWIENIE

Dnia 20 marca 2015 r.

Sąd Apelacyjny w Rzeszowie I Wydział Cywilny w składzie następującym

Przewodniczący:

SSA Anna Gawełko

po rozpoznaniu w dniu 20 marca 2015 r. na posiedzeniu niejawnym
sprawy z powództwa Skarbu Państwa - Komendy Wojewódzkiej Policji

w R.

przeciwko J. S. (1), W. S., S. T., Z. W.

o zapłatę

na skutek zażalenia pozwanego J. S. (1)

na postanowienie Sądu Okręgowego w Rzeszowie

z dnia 9 stycznia 2015 r., sygn. akt I C 677/14

p o s t a n a w i a:

o d d a l i ć zażalenie .-

UZASADNIENIE

Postanowieniem z dnia 9 stycznia 2015r. Sąd Okręgowy w Rzeszowie zwolnił powoda wzajemnego J. S. (1) od obowiązku uiszczenia opłaty sądowej od zażalenia ponad kwotę 10. 000 zł i oddalił w pozostałej części jego wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych.

W obszernym uzasadnieniu Sąd przedstawił motywy rozstrzygnięcia przytaczając stosowne orzeczenia Sądu Najwyższego. Z uwagi na to, że powód wzajemny jest osobą fizyczną – Sąd przede wszystkim poddał ocenie – złożone przez niego oświadczenie o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania z dnia 29.04.2014r.

W uzasadnieniu Sąd podkreślił, że mimo wyraźnego wezwania J. S. do szczegółowego wypełnienia oświadczenia majątkowego – J. S. (1) zaniechał podania w pkt. 5 oświadczenia majątkowego odpowiednich danych.

Sąd uznał, że skoro powód wzajemny podał wybiórczo i w sposób niepełny informacje o źródłach dochodów – to nie ma podstaw by zwolnić go w całości od kosztów sądowych.

W zażaleniu na powyższe postanowienie co do pkt. II powód wzajemny wniósł o jego zmianę i zwolnienie z kosztów postępowania zażaleniowego w całości. Dodatkowo wniósł o dopuszczenie w postępowaniu zażaleniowym dochodów świadczących o występowaniu okoliczności nadzwyczajnych świadczących o braku środków finansowych pozwalających na uiszczenie żądanej opłaty.

Sąd Apelacyjny zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 102 ust. 1 uksc zwolnienia od kosztów sądowych może domagać się osoba fizyczna, jeżeli złoży oświadczenie, z którego wynika, że nie jest w stanie ich ponieść bez uszczerbku koniecznego dla siebie i rodziny.

W oświadczeniu złożonym przez powoda wzajemnego w pkt. 5 J. S. (1) podał, że nie posiada on źródeł utrzymania, jak i też nie wskazał źródeł utrzymania M. S. – z którą pozostaje w konkubinacie we wspólnym gospodarstwie domowym, choć – jak już wyżej wskazano – Sąd Okręgowy wezwał J. S. (1) o podanie tych informacji w zarządzeniu z dnia 28.11.2014r.

Powód wzajemny nie wyjawił jakie posiada źródła utrzymania zarówno on sam, jak i jego partnerka.

(...) takich nie podano również w zażaleniu na postanowienie, mimo że Sąd Okręgowy podkreślił tę okoliczność jako negatywnie rzutującą na rozstrzygnięcie w przedmiocie wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych.

Przedłożenie przez powoda wzajemnego przy zażaleniu kserokopii pism mających świadczyć – w ocenie skarżącego – o jego trudnej sytuacji finansowej – nie daje podstaw do odmiennej oceny wniosku J. S. (1) o zwolnienie od kosztów sądowych. Przede wszystkim wnioskodawca konsekwentnie nie podaje źródeł swojego utrzymania, jak i utrzymania swych dzieci, zaś pismo z dnia 13.06.2013r. dotyczące M. S. wydane przez Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w R., ma wyłącznie walor historyczny: informacje dotyczą okresu 2008 – 2011r.

Nie może uzyskać zwolnienia od kosztów sądowych osoba fizyczna, która ukrywa źródła dochodów niezbędnych do ponoszenia kosztów utrzymania siebie jak i rodziny. Z tych przyczyn zażalenie jako niezasadne podlega oddaleniu ( art. 385 w zw. 397 § 2 kpc ).