Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II Cz 160 / 15

POSTANOWIENIE

Dnia 6 marca 2015 r.

Sąd Okręgowy w Bydgoszczy II Wydział Cywilny - Odwoławczy

w następującym składzie:

Przewodniczący: SSO Janusz Kasnowski (spr.)

Sędziowie: SO Irena Dobosiewicz

SO Aurelia Pietrzak

po rozpoznaniu w dniu 6 marca 2015 r. w Bydgoszczy na posiedzeniu niejawnym

sprawy z powództwa

E. K. (1)

przeciwko

E. K. (2) Komornikowi Sądowemu przy Sądzie Rejonowym w Bydgoszczy

o zapłatę

na skutek zażalenia powódki E. K. (1) na postanowienie Sądu Rejonowego w Bydgoszczy z dnia 12 grudnia 2014r. w sprawie o sygn. I C 3614 / 14

postanawia:

oddalić zażalenie.

UZASADNIENIE

Zaskarżonym postanowieniem z dnia 12 grudnia 2014r. Sąd Rejonowy w Bydgoszczy odrzucił pozew E. K. (1) przeciwko E. K. (2) będącej Komornikiem Sadowym działającym przy tym Sądzie, albowiem jeszcze przed wniesieniem pozwu pozwana zmarła. W podstawie prawnej orzeczenia odwołał się do treści art.199§1 pkt 3 kpc.

Z treści zażalenia powódki wnosić należy, że domagała się uchylenia zaskarżonego postanowienia, bowiem – w jej ocenie – zostało wydane z naruszeniem art.199 § 2 kpc (zażalenie – k.17).

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Zażalenie nie znajduje uzasadnienia. Jeżeli strona pozwana w procesie nie żyła już w chwili wytoczenia powództwa, a taka sytuacja w sprawie zachodziła, to mamy do czynienia z takim brakiem, którego nie można już uzupełnić, bo jest to brak pierwotny. Innymi słowy dlatego, że nie ma strony od początku postępowania i nie może ona już uzyskać zdolności sądowej (w ujęciu art.64§1 kpc). Zatem – wbrew twierdzeniom skarżącej - nie znajduje tu zastosowania art.199 § 2 kpc.

W tym stanie rzeczy Sąd odwoławczy oddalił zażalenie powódki, jako nieuzasadnione (na podstawie art.385 kpc w związku z art.397§2 kpc).