Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt I C 121/15

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 25 maja 2015 roku

Sąd Rejonowy w Kłodzku Wydział I Cywilny

w składzie następującym:

Przewodniczący: SSR Marzena Studzińska

Protokolant: Izabela Tarnawa

po rozpoznaniu w dniu 25 maja 2015 roku w Kłodzku

na rozprawie

sprawy z powództwa Gminy P.

przeciwko B. S.

o pozbawienie tytułu wykonawczego wykonalności (art. 840 kpc)

I.  pozbawia wykonalności w całości tytuł wykonawczy w postaci wyroku Sądu Rejonowego w Kłodzku z dnia 2 czerwca 2004 roku wydanego w sprawie sygn. akt (...);

II.  oddala wniosek strony powodowej o zasądzenie kosztów procesu;

III.  wyrokowi w pkt I nadaje rygor natychmiastowej wykonalności.

Sygn. akt I C 121/15

UZASADNIENIE

Strona powodowa Gmina P.wniosła pozew przeciwko B. S.o pozbawienie w całości wykonalności tytułu wykonawczego, tj. wyroku Sądu Rejonowego w Kłodzku z dnia 2 czerwca 2004 roku sygn. akt (...) oraz o zasądzenie kosztów procesu według norm przepisanych, w tym kosztów zastępstwa procesowego. W uzasadnieniu pozwu wskazała, iż w powyżej opisanym wyroku Sądu Rejonowego w Kłodzku zostało ustalone prawo pozwanego do otrzymania lokalu socjalnego z zasobów mieszkaniowych Gminy P.. Strona powodowa podała również, że po uprawomocnieniu się wyroku pozwany dobrowolnie opuścił lokal, z którego został eksmitowany i nie zgłasza dalszego zapotrzebowania na mieszkanie, co wskazuje na zaspokojenie jego aktualnych potrzeb mieszkaniowych. Podniosła także, iż w tym stanie faktycznym i prawnym jest zwolniona z obowiązku dostarczenia lokalu mieszkalnego pozwanemu.

Pozwany B. S. na rozprawie dnia 25 maja 2015 roku uznał powództwo w całości.

Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

Sąd Rejonowy w Kłodzku wyrokiem zaocznym z dnia 2 czerwca 2004 roku (sygn. akt (...)) wydanym w sprawie z powództwa B. S.przeciwko Gminie P.ustalił prawo B. S.do otrzymania lokalu socjalnego z zasobów mieszkaniowych Gminy P.i do czasu zaproponowania tego lokalu wstrzymał wykonanie eksmisji orzeczonej względem B. S.wyrokiem Sądu Rejonowego w Kłodzku z dnia 9 czerwca 2003 roku w sprawie (...).

/dowód: wyrok z dnia 2 czerwca 2004 roku zawarty w aktach Sądu Rejonowego w Kłodzku o sygn. akt (...)/

Pozwany dobrowolnie opuścił lokal, z którego został eksmitowany i samodzielnie zaspokoił swoje potrzeby mieszkaniowe.

/bezsporne/

Sąd zważył, co następuje:

Powództwo jest zasadne.

Na rozprawie pozwany nie kwestionował roszczenia strony powodowej. Nie było zatem potrzeby dowodzenia na tą okoliczność albowiem sąd przeprowadza dowody na fakty sporne i istotne dla rozstrzygnięcia sprawy. Nie wymagają zaś dowodu fakty przyznane przez stronę przeciwną (art. 229 kpc i art. 230 kpc).

Zgodnie z przepisem art. 840 § 1 pkt 2 k.p.c. dłużnik może w drodze powództwa żądać pozbawienia tytułu wykonawczego wykonalności w całości lub części albo ograniczenia, jeżeli po powstaniu tytułu egzekucyjnego nastąpiło zdarzenie, wskutek którego zobowiązanie wygasło albo nie może być egzekwowane; gdy tytułem jest orzeczenie sądowe, dłużnik może powództwo oprzeć także na zdarzeniach, które nastąpiły po zamknięciu rozprawy, a także zarzucie spełnienia świadczenia, jeżeli zarzut ten nie był przedmiotem rozpoznania w sprawie.

Powództwo egzekucyjne oparte na podstawie przepisu art. 840 § 1 pkt 2 k.p.c. daje możliwość pozbawienia wykonalności tytułu wykonawczego w sytuacji, gdy po powstaniu tytułu egzekucyjnego zaszły zdarzenia prowadzące do wygaśnięcia zobowiązania lub wskutek których zobowiązanie nie może być egzekwowane.

Sąd Rejonowy w Kłodzku wyrokiem zaocznym z dnia 2 czerwca 2004 roku (sygn. akt (...)) ustalił prawo B. S.do otrzymania lokalu socjalnego z zasobów mieszkaniowych Gminy P.i do czasu zaproponowania tego lokalu wstrzymał wykonanie eksmisji orzeczonej względem B. S..

Nie ulega wątpliwości, że pozwany dobrowolnie opuścił lokal, z którego został eksmitowany i samodzielnie zaspokoił swoje potrzeby mieszkaniowe. Zatem po powstaniu tytułu egzekucyjnego (ww. wyroku) zaszło zdarzenie prowadzące do wygaśnięcia zobowiązania strony powodowej, polegającego na zaproponowaniu pozwanemu lokalu socjalnego.

Mając na względzie powyższe, Sąd orzekł na podstawie art. 840 § 1 pkt 2 kpc, jak w punkcie I wyroku.

O kosztach procesu orzeczono jak w punkcie II wyroku - na podstawie art. 101 kpc, gdyż pozwany nie dał powodu do wytoczenia sprawy i uznał przy pierwszej czynności procesowej żądanie pozwu.

Orzeczenie w pkt III wyroku oparto na przepisie 333 § 1 pkt 2 kpc.