Sygn. akt VU 1062/12
Dnia 13 czerwca 2013 roku
Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim, Wydział V Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w składzie:
Przewodniczący SSO Mariola Mastalerz
Protokolant st.sekr.sądowy Ilona Królikiewicz
po rozpoznaniu w dniu 13 czerwca 2013 roku w Piotrkowie Trybunalskim
sprawy z wniosku M. P. (1)
przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w T.
o rentę rodzinną
na skutek odwołania M. P. (1)
od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w T.
z dnia 21 września 2012 r. sygn. (...)
oddala odwołanie.
Sygn. akt V U 1062/12
Decyzją z dnia 21 września 2012 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w T.odmówił córce wnioskodawczyni M. P.– P. prawa do renty rodzinnej po zmarłym ojcu. W uzasadnieniu wskazano, że dla uzyskania świadczenia rentowego przez córkę wnioskodawczyni u zmarłego ojca niezdolność do pracy musiałaby powstać do dnia 10 lutego 2007 roku.
W odwołaniu od powyższej decyzji wnioskodawczyni podniosła, że nie zgadza się z decyzją ZUS i wnosi o jej zmianę poprzez przyznanie jej córce prawa do renty rodzinnej.
Organ rentowy wniósł o oddalenie odwołania.
Sąd Okręgowy – Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych ustalił następujący stan
faktyczny:
P. P. (2) urodzona (...) jest córką D. P., zmarłego 1 marca 2012 r.
(dowód: akt zgonu - k. 10akt ZUS, odpis skrócony aktu urodzenia k. 11 akt ZUS)
W dniu 11 maja 2012 roku M. P. (1) złożyła wniosek o przyznanie dla jej córki prawa do renty rodzinnej po zmarłym ojcu.
(dowód: wniosek o rentę – k. 1 –7 akt ZUS)
D. P. nie był uprawniony ani do renty, ani do emerytury. Na dzień zgonu posiadał 23 lata i 20 dni okresów składkowych i nieskładkowych
(okoliczność bezsporna)
W dziesięcioleciu przed śmiercią ostatni raz D. P. był zatrudniony w (...) SA w R.. Okres zatrudnienia w ww zakładzie trwał od 2 lipca 1982 roku do 12 sierpnia 2005 roku.
(dowód: świadectwo pracy k. 12 akt ZUS)
Po ustaniu zatrudnienia D. P. nigdzie nie pracował, nie był zarejestrowany jako bezrobotny i nie posiadał ubezpieczenia.
(okoliczności bezsporne)
Z punktu widzenia neurologicznego oraz psychiatrycznego D. P. nie był osobą całkowicie niezdolną do pracy przed dniem 10 lutego 2007 roku.
(dowód: opinia biegłego psychiatry B. J. k. 9-11,
opinia biegłego psychiatry A. W. k. 26-29,
opinia biegłego neurologa A. P. k. 16-18)
Sąd Okręgowy – Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
zważył co następuje :
Odwołanie nie jest uzasadnione.
Zgodnie z art. 65 ust.1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2009r., Nr 153, poz. 1227) renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń. Ustęp 2 wyżej cytowanego przepisu stanowi zaś, że przy ocenie prawa do renty przyjmuje się, że osoba zmarła była całkowicie niezdolna do pracy.
W myśl art. 67 ust. 1 w/w ustawy do renty rodzinnej uprawnieni są m.in. dzieci własne. Z kolei przepis art. 68 ust. 1 stanowi, iż dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione mają prawo do renty rodzinnej m.in. do ukończenia nauki w szkole, jeżeli przekroczyły 16 lat życia, nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25 lat życia.
Z kolei zgodnie z art. 57 ust. 1 ustawy renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnił łącznie następujące warunki:
1)jest niezdolny do pracy;
2)ma wymagany okres składkowy i nieskładkowy;
3)niezdolność do pracy powstała w okresach, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 1 i 2, pkt 3 lit. b, pkt 4, 6, 7 i 9, ust. 2 pkt 1, 3-8 i 9 lit. a, pkt 10 lit. a, pkt 11-12, 13 lit. a, pkt 14 lit. a i pkt 15-17 oraz art. 7 pkt 1-4, 5 lit. a, pkt 6 i 12, albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów.
Przepisu ust. 1 pkt 3 nie stosuje się do ubezpieczonego, który udowodnił okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiety lub 25 lat dla mężczyzny oraz jest całkowicie niezdolny do pracy (ust. 2).
Dodatkowo należy przytoczyć przepis art. 58 ust. 1 pkt 5 zgodnie z którym warunek posiadania wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego, w myśl art. 57 ust. 1 pkt 2, uważa się za spełniony, gdy ubezpieczony osiągnął okres składkowy i nieskładkowy wynoszący łącznie co najmniej 5 lat - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 30 lat.
Okres, o którym mowa w ust. 1 pkt 5, powinien przypadać w ciągu ostatniego dziesięciolecia przed zgłoszeniem wniosku o rentę lub przed dniem powstania niezdolności do pracy; do tego dziesięcioletniego okresu nie wlicza się okresów pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy, renty szkoleniowej lub renty rodzinnej (ust.2)
Bezsporne w sprawie jest, iż w dacie śmierci (1 marca 2012 roku ) ojciec P. P. (2)– D. nie miał ustalonego prawa do świadczeń wskazanych
w analizowanym przepisie (tj. do emerytury i renty z tytułu niezdolności do pracy).
W konsekwencji według organu rentowego przesłanką, od której zależało nabycie przez córkę wnioskodawczyni prawa do renty rodzinnej było ustalenie, czy zmarły spełniał warunki do uzyskania tych świadczeń. Dla potrzeb badania uprawnień do renty z tytułu niezdolności do pracy przyjmuje się, iż zmarły był całkowicie niezdolny do pracy.
W realiach rozpoznawanej sprawy należało udowodnić, że niezdolność zmarłego do pracy powstała do dnia 10 lutego 2007 roku (gdyż warunek posiadania 5 – letniego okresu ubezpieczenia jest spełniony w 10 – leciu obejmującym okres od 1 marca 2002 roku do 28 lutego 2012 roku. Termin 18 miesięczny od ustania ostatniego ubezpieczenia w tym okresie kończy bieg w dniu 10 lutego 2007 roku, bowiem do dnia 12 sierpnia 2005 roku pozostawał on w zatrudnieniu w (...) SA w R..
Dla ustalenia tej okoliczności Sąd dopuścił dowód z opinii biegłych lekarzy z zakresu neurologii – A. P. i psychiatrii – B. J. i A. W., biegłych z dziedzin medycyny, w ramach których mieszczą się rozpoznane u D. P. schorzenia.
Biegli wydali opinie po szczegółowej analizie akt i dokumentacji medycznej zmarłego D. P.. W opiniach sformułowali oni jasne, logiczne i prawidłowo uzasadnione wnioski, które w pełni przekonały Sąd, co do tego, iż mąż wnioskodawczyni stał się niezdolny do pracy po 10 lutego 2007 roku.
Biegła neurolog A. P., po wnikliwej analizie dokumentacji medycznej dotyczącej męża wnioskodawczy, jednoznacznie stwierdziła, iż zmarły D. P. nie był z przyczyn neurologicznych niezdolny do pracy zarobkowej przed dniem 10 lutego 2007 roku. Biegła wskazała, że w sprawie brak jest jakiekolwiek dokumentacji leczenia neurologicznego zarówno przed jak i po 10 lutego 2007 roku. Biegła nie znalazła konsultacji neurologicznych, informacji o ewentualnych chorobach neurologicznych np. napadach padaczkowych. Przyjęła wobec tego, że u zmarłego nie występowały schorzenia neurologiczne poza ewentualnym zwyrodnieniem kręgosłupa, o którym informacje zawiera druk N-9 wystawiony prze neurologa.
Również biegły psychiatra B. J. uznał, iż D. P. nie był niezdolny do pracy przed dniem 10 lutego 2007 roku. Jak wskazał biegły, opiniowany cierpiał na zespół uzależnienia od alkoholu (F10), zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, zapalenie żołądka i dwunastnicy, doznał również złamania żeber. W latach 2005, 2006 i 2007 odbył stacjonarną terapię odwykową, był detoksykowany z powodu kilkudniowego ciągu opilczego w 2005 i 2007 roku, w trakcie leczenia uzyskiwano poprawę stanu psychofizycznego i ustąpienie zgłaszanych nasilonych dolegliwości zespołu abstynenckiego. Nie obserwowano wówczas u opiniowanego napadów padaczkowych, majaczenia czy innych nieodwracalnych powikłań zdrowotnych choroby alkoholowej. Jedynie w zaświadczeniu o stanie zdrowia z dnia 27 kwietnia 2012 roku wydanym przez dr S. S. są adnotacje o tym, że u D. P. występowały zaburzenia stanu psychicznego, omamy wzrokowe i słuchowe, zaburzenia świadomości, urojenia, otępienie, ograniczenie aktywności oraz sprawności fizycznej, zaburzenia snu, depresja, uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego po licznych urazach głowy, uszkodzenie wątroby, żołądka, dwunastnicy. Z tego zaświadczenia wynika również, że zmarły leczony był w poradni psychiatrycznej. Na podstawie zgromadzonej w aktach sprawy dokumentacji medycznej (historii choroby poradni internistycznej, karty informacyjnej leczenia szpitalnego Oddziału (...) w (...).03.-11.04.2005r., karty informacyjnej leczenia szpitalnego Wojewódzkiego Szpitala (...) w (...).08-06.10.2006r., karty informacyjnej leczenia w szpitalnym Oddziale ratunkowym Szpitala Wojewódzkiego w (...).02.2007, karty informacyjnej leczenia szpitalnego Oddziału (...) w (...).06.-20.06.2007r., karty informacyjnej leczenia w szpitalnym Oddziale ratunkowym Szpitala Wojewódzkiego w (...).07.2008 r. oraz zaświadczenia o stanie zdrowia z dnia 27.04.2012 r.) , w ocenie biegłego, brak przesłanek pozwalających stwierdzić, że niezdolność do pracy zmarłego D. P. powstała przed dniem 10 lutego 2007 roku.
Również biegły psychiatra A. W. w opinii, wydanej z uwagi na zgłoszone przez wnioskodawczynię zarzuty do opinii biegłego B. J. wskazał, że brak jest pewnych dowodów przemawiających za tym, iż niezdolność do pracy zmarłego D. P. nastąpiła przed dniem 10 lutego 2007 roku. Biegły taki wniosek wyprowadził na podstawie analizy danych zawartych w aktach sprawy oraz dokumentacji medycznej. W uzasadnieniu swojej opinii podniósł jednak, że przebieg choroby alkoholowej degraduje cały organizm i uszkadza każdy narząd począwszy od wątroby, trzustki, na mózgu kończąc. Osoba uzależniona nie chce szukać pomocy, nie uczęszcza do lekarza a jedynie przymuszenie uzależnionej osoby skutkuje odbyciem terapii. Opiniowany był leczony z powodu uzależnienia i skierowany na leczenie przez Sąd w 2003-2004 r. Wzmożenie picia nastąpiło dwa lata przed śmiercią, wówczas to, jak twierdziła wnioskodawczyni zaczęły pojawiać się omamy, urojenia i otępienie. Jednak informacji takich biegły nie jest w stanie zweryfikować, tym samym brak jest w sprawie pewnych dowodów, pozwalających na uznanie, aby niezdolność do pracy zmarłego powstała przed 10 lutego 2007 roku.
Sąd Okręgowy opierając się na opinii biegłej neurolog oraz na dwóch zgodnych opiniach biegłych psychiatrów stwierdził, że niezdolność do pracy D. P. nie powstała przed 10 lutego 2007 roku. Tym samym nie została spełniona przesłanka ustawowa przyznania prawa do renty i tym samym odpada podstawa prawna do ustalenia, iż P. P. (2)- córka wnioskodawczyni jest uprawniona do renty rodzinnej po zmarłym ojcu D. P..
Uwzględniając powyższe Sąd Okręgowy na podstawie art. 477 14 § 1 k.p.c., oddalił odwołanie wnioskodawczyni, uznają je za w pełni niezasadne.