Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II K 570/14

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 30 października 2014r.

Sąd Rejonowy w Tarnowskich Górach, Wydział II Karny w składzie:

Przewodniczący - SSR Barbara Ottlik

Protokolant - A. W.

w obecności Prokuratora - ----

po rozpoznaniu w dniu 30 października 2014r. sprawy z oskarżenia Prokuratury Rejonowej w Tarnowskich Górach

przeciwko S. Z. (Z.)

synowi S. i K. z d. P., ur. (...) w K.,

oskarżonemu o to, że:

w dniu 12 kwietnia 2014r. o godzinie 00.45 w T. na drodze publicznej ul. (...) będąc w stanie nietrzeźwości: I- badanie – 1,08 mg/l, II- badanie – 1,10 mg/l, III- badanie – 1,18 mg/l zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu, kierował w ruchu lądowym samochodem osobowym marki T. (...) o nr rej. (...),

to jest o czyn z art. 178a § 1 kk;

1.  oskarżonego S. Z. uznaje za winnego popełnienia opisanego wyżej czynu, wyczerpującego znamiona występku z art. 178a § 1 kk i za to na mocy art. 178a § 1 kk wymierza mu karę grzywny w wysokości 100 (sto) stawek dziennych, ustalając wysokość jednej stawki dziennej na kwotę 30 (trzydzieści) złotych;

2.  na mocy art. 42 § 2 kk orzeka wobec oskarżonego zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych w ruchu lądowym na okres 2 (dwóch) lat;

3.  na mocy art. 63 § 2 kk na poczet orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych zalicza oskarżonemu okres zatrzymania prawa jazdy od dnia 12.04.2014r. do dnia 30.10.2014r.;

4.  na mocy art. 627 kpk i art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 23 czerwca 1973r. o opłatach w sprawach karnych zasądza od oskarżonego na rzecz Skarbu Państwa koszty sądowe w kwocie 390 (trzysta dziewięćdziesiąt) złotych, w tym kwotę 300 (trzysta) złotych tytułem opłaty i 90 (dziewięćdziesiąt) złotych tytułem wydatków.

Sygn. akt II K 570/14

UZASADNIENIE

Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

W dniu 11 kwietnia 2014r. oskarżony S. Z. był na spotkaniu ze swoimi wychowankami i absolwentami, które odbywało się w kawiarni Mustang w B. od godz. 19.00 do północy. Podczas spotkania spożywał alkohol.

Po północy, po skończonej imprezie, wsiadł do samochodu i udał się do domu w (...). O godz. 00.45 oskarżony jechał ul. (...) w T.. Tor jego jazdy wzbudził wątpliwości policjantów patrolujących ulicę i postanowili zatrzymać go do kontroli drogowej. Podczas rozmowy wyczuli od niego wyraźną woń alkoholu.

Wyniki badań na alkometrze przeprowadzonych o godz. 1.05, 1.10 i 1.29 wykazały odpowiednio 1,08, 1,10 i 1,12 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu.

Po zakończeniu czynności sprawdzających, oskarżony został zwolniony.

/ dowód: - wyjaśnienia oskarżonego– k.11, 42-43,

- protokół użycia alkometru – k.2,

- świadectwo wzorcowania – k.3,

- zeznania świadka K. L. – k.13/

Oskarżony w swoich wyjaśnieniach złożonych w toku postępowania przygotowawczego, przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i wyjaśnił, że być może fakt, że wsiadł do samochodu pod wpływem alkoholu, wynikał ze stresu związanego z jego sytuacją rodzinną i zdrowotną. Przyjęcie w kawiarni Mustang było już trzecim z kolei tego typu, a po poprzednich zawsze organizowany był transport do domu. Oskarżony liczył, że po tym również zostanie odwieziony. Gdyby wcześniej wiedział, że nie zorganizowano transportu, nie piłby alkoholu. Poza tym, gdy po skończonym przyjęciu ubierał kurtkę, wyjął z niej telefon, na którym zobaczył 18 nieodebranych połączeń od żony. Przestraszył się, że żonie coś mogło się stać, ale nie chciał do niej dzwonić z uwagi na późną porę. Taką ilość prób połączeń od żony powiązał z poważnym stanem zdrowia swojej matki cierpiącej na chorobę nowotworową, serca i cukrzycę. Ta sytuacja spowodowała, że przestał racjonalnie myśleć. Poza tym był wówczas zestresowany z powodu swojej sytuacji zdrowotnej – niedawno zapadł na nieuleczalną chorobę dermatologiczną o nieznanym podłożu.

Oskarżony wyraził skruchę, stwierdził, że jest mu przykro, nie wie, co nim kierowało, a taka sytuacja więcej się nie powtórzy.

(wyjaśnienia oskarżonego – k.11)

Na rozprawie potwierdził swoje wyjaśnienia.

(wyjaśnienia oskarżonego – k.42-43)

Oskarżony nie był karany sądownie.

(karta karna – k.12)

Sąd zważył, co następuje:

Dowody przeprowadzone w niniejszym postępowaniu pozwalają na jednoznaczne stwierdzenie, że oskarżony S. Z. dopuścił się popełnienia zarzuconego mu czynu.

Przyznał się do winy. Jego wyjaśnienia potwierdzają zeznania K. L.. Świadek ten zeznał, że razem ze st. post. M. S. zatrzymali S. Z. jadącego samochodem T. (...) w sposób, który wskazywał na stan nietrzeźwości kierowcy. Po zatrzymaniu, wobec tego, że w czasie rozmowy świadek K. L. wyczuł od S. Z. woń alkoholu, oskarżonego poddano badaniom na alkometrze. Badania wykazały, że był nietrzeźwy. Z protokołu użycia alkometru wynika, iż oskarżony znajdował się w stanie nietrzeźwości 1,08, 1,10 i 1,12 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. S. Z. nie kwestionował wyniku tych badań ani prawidłowości ich wykonania.

W świetle wyżej ustalonych okoliczności, uznać należy, iż oskarżony swym czynem wypełnił znamiona przestępstwa z art. 178a § 1 kk.

Przy wymiarze kary oskarżonemu, Sąd kierował się dyrektywami wskazanymi w art. 53 § 1 i 2 kk.

Uznano, że orzeczona oskarżonemu kara grzywny, a zatem kara najłagodniejsza spośród kar przewidzianych alternatywnie za przypisane oskarżonemu przestępstwo, w wymiarze 100 stawek dziennych po 30 zł każda stawka, odpowiada stopniu jego zawinienia oraz powinna osiągnąć swoje cele zapobiegawcze względem niego oraz oddziaływanie w ramach społecznej świadomości prawnej, przy tym jest wystarczająco wychowawcza i dolegliwa.

Na korzyść oskarżonego przemawia fakt, że nie był dotychczas karany, prowadzi unormowany, spokojny tryb życia oraz wyraził skruchę z powodu popełnionego przestępstwa.

Jako okoliczność obciążającą przyjęto, że w czasie popełnienia czynu znajdował się w znacznym stopniu nietrzeźwości. Na niekorzyść oskarżonego przemawia także swego rodzaju nonszalancja w jego zachowaniu – oskarżony tuż po zakończeniu imprezy, na której spożywał alkohol, udał się samochodem do domu. Nie zasługują na uwzględnienie podnoszone przez oskarżonego okoliczności dotyczące stanu zdrowia jego oraz zdrowia jego matki, w ocenie sądu w żadnym razie nie usprawiedliwiają jego zachowania. W sytuacji, gdy wypił alkohol, powinien pojechać do domu taksówką.

Zdaniem Sądu orzeczony na mocy art. 42 § 2 kk zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych w ruchu lądowym na okres 2 lat spełni swą funkcję w zakresie wzmożenia bezpieczeństwa na drogach i wyeliminuje oskarżonego jako kierowcę, który zagraża bezpieczeństwu w ruchu oraz będzie stanowił istotną dolegliwość, która zapobiegnie jego powrotowi do przestępstwa.

Na mocy art. 63 § 2 kk na poczet orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów zaliczono oskarżonemu okres zatrzymania prawa jazdy.

Rozstrzygnięcie o kosztach postępowania znajduje swoje uzasadnienie w przepisach powołanych w wyroku.

Z/ odpis wyroku z uzasadnieniem doręczyć

obrońcy oskarżonego.

17.11.2014r.