Pełny tekst orzeczenia

Sygnatura akt VI Ka 364/15

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 16 czerwca 2015 r.

Sąd Okręgowy w Gliwicach, Wydział VI Karny Odwoławczy w składzie:

Przewodniczący SSO Bożena Żywioł

Protokolant Katarzyna Kajda

przy udziale przedstawiciela KMP w G. sierż. sztab. Rafała Walczaka

po rozpoznaniu w dniu 16 czerwca 2015 r.

sprawy obwinionego G. T. s. W. i H.,

ur. (...) w G.

o wykroczenie z art. 86§1 kw

na skutek apelacji wniesionej przez oskarżyciela publicznego

od wyroku Sądu Rejonowego w Gliwicach

z dnia 27 stycznia 2015 r. sygnatura akt IX W 1195/13

na mocy art. 104 § 1 pkt 7 kpw w zw. z art. 5 § 1 pkt 4 i art. 118 § 2 kpw

uchyla zaskarżony wyrok i umarza postępowanie wobec G. T. o zarzucone mu wykroczenie z art. 86 § 1 kw, a kosztami postępowania w sprawie obciąża Skarb Państwa.

VI Ka 364/15

UZASADNIENIE

Od wyroku Sądu Rejonowego w Gliwicach z 27 stycznia 2015r., sygn.akt IX W 1195/13, apelację wniósł oskarżyciel publiczny.

Zaskarżył orzeczenie w całości, na niekorzyść obwinionego G. T..

Zarzucił błąd w ustaleniach faktycznych polegający na nieprzeprowadzeniu dowodu w zakresie ustalenia sposobu zwężania jezdni oraz na przyjęciu, iż to kierowca samochodu marki R. nie zachował należytej ostrożności i nienależycie obserwował przedpole jazdy, korzystając przy tym z telefonu komórkowego, w wyniku czego zmieniając pas z prawego na lewy doprowadził do kolizji z prawidłowo poruszającym się lewym pasem ruchu samochodem marki A. kierowanym przez obwinionego.

W oparciu o taki zarzut apelujący wniósł o uchylenie zaskarżonego wyroku i przekazanie sprawy sądowi pierwszej instancji do ponownego rozpoznania.

Sąd Okręgowy stwierdził zasadność podniesionego w apelacji zarzutu, gdyż istotnie Sąd Rejonowy poczynił na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego ustalenie, że w rejonie miejsca kolizji drogowej, z uwagi na prace remontowe, prawy pas ruchu, to jest pas, którym poruszał się kierujący samochodem marki R. A. Ś. (1) był okresowo wyłączony z ruchu.

Ustalenie to, jak wynika z pisemnych motywów zaskarżonego wyroku, stanowiło dla Sądu Rejonowego istotny argument przemawiający za wiarygodnością wyjaśnień złożonych przez obwinionego G. T. podającego, iż do kolizji doszło wskutek najechania na jego pojazd poruszający się lewym pasem ruchu przez samochód kierowany przez A. Ś., gdy samochód ten zjeżdżał z prawego pasa na lewy.

Tymczasem z dokumentacji, która została, już po wydaniu wyroku przez sąd pierwszej instancji, dołączona do akt przez oskarżyciela wynika jednoznacznie, że wyłączonym z ruchu był pas lewy, a więc że zwężenie jezdni następowało z lewego pasa do prawego, co jest okolicznością istotną w kontekście wykazania, który z uczestników kolizji zmuszony był do zmiany pasa ruchu.

Zarzucony i wykazany przez apelującego błąd w ustaleniach faktycznych miał zatem niewątpliwy wpływ na treść zaskarżonego wyroku, co uzasadnia wniosek, że zaskarżony wyrok nie może się ostać.

Jednocześnie Sąd Okręgowy stwierdził, że z dniem 16 kwietnia 2015r. upłynął termin karalności wykroczenia zarzuconego obwinionemu. Czyn ten miał bowiem zostać popełniony w dniu 16 kwietnia 2013r., a termin przedawnienia jego karalności, wynikający z art. 45 § 1 kw, wynosił 2 lata.

Upływ terminu przedawnienia stanowi ujemną przesłankę procesową wyłączającą możliwość dalszego prowadzenia postępowania i skutkującą koniecznością jego umorzenia.

Stąd też sąd odwoławczy uchylając zaskarżony wyrok umorzył postępowanie w sprawie obwinionego G. T..

Kosztami postępowania został obciążony Skarb Państwa.