Pełny tekst orzeczenia

sygn. I Co 2383/14

POSTANOWIENIE

Dnia 14 listopada 2014 roku

Sąd Rejonowy w Piasecznie I Wydział Cywilny

w składzie następującym:

Przewodniczący: Kamil Gołaszewski

po rozpoznaniu 14 listopada 2014 roku w P. na posiedzeniu niejawnym

w sprawie w przedmiocie nadzoru nad prowadzoną przez Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym w Piasecznie T. R. egzekucją z udziału ½ w prawie własności nieruchomości objętej księgą wieczystą (...)

z wniosku wierzyciela O. B. (Kmp 7/14)

przeciwko T. B.

z urzędu

postanawia:

I.  umorzyć postępowanie egzekucyjne prowadzone w sprawie Kmp 7/14;

II.  po uprawomocnieniu się postanowienia w punkcie I, polecić komornikowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania egzekucyjnego.

UZASADNIENIE

Rozstrzygnięcie w niniejszej sprawie oparto o następujące ustalenia:

1.  Postępowanie egzekucyjne w sprawie Kmp 7/14 prowadzone jest z wniosku wierzyciela O. B. przeciwko dłużnikowi T. B. wyłącznie z przysługującego dłużnikowi udziału ½ w prawie własności nieruchomości położonej przy ul. (...) w W., objętej księgą wieczystą (...).

2.  Tytułem wykonawczym stanowiącym podstawę prowadzenia egzekucji jest wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie z 12 marca 2009 roku, sygn. VI C 695/06, w zakresie w jakim zasądza od T. B. na rzecz O. B. alimenty.

3.  Powyższa nieruchomość wchodziła w skład majątku wspólnego małżonków T. B. i M. B..

4.  Ujawnienie w księdze wieczystej prawa własności dłużnika do udziału ½ nastąpiło na podstawie wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie z 12 marca 2009 roku, sygn. VI C 695/06, orzekającego rozwód związku małżeńskiego T. B. i M. B..

5.  Postępowanie o podział majątku wspólnego małżonków toczy się przed Sądem Rejonowym w Piasecznie, sygn. I Ns 595/12.

W opisanym wyżej stanie faktycznym prowadzenie postępowania egzekucyjnego z udziału przysługującemu dłużnikowi w prawie własności rzeczy wchodzącej w skład majątku wspólnego przed dokonaniem jego podziału, na podstawie tytułu wykonawczego jedynie przeciwko dłużnikowi, jest niedopuszczalne ze względu na treść art.779§1 kpc w zw. z art.46 kro.

Zgodnie z art.779§1 kpc, do egzekucji ze spadku konieczny jest - aż do działu spadku - tytuł egzekucyjny przeciwko wszystkim spadkobiercom.

Zgodnie zaś z art.46 kro w sprawach nieunormowanych w artykułach poprzedzających od chwili ustania wspólności ustawowej do majątku, który był nią objęty, jak również do podziału tego majątku, stosuje się odpowiednio przepisy o wspólności majątku spadkowego i o dziale spadku.

Z mocy powyższego odesłania, do majątku objętego uprzednio wspólnością ustawową, zastosowanie znajdzie również art.1035 kc, zgodnie z którym jeżeli spadek przypada kilku spadkobiercom, do wspólności majątku spadkowego oraz do działu spadku stosuje się odpowiednio przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych z zachowaniem przepisów niniejszego tytułu.

Majątek objęty wspólnością małżeńską nie staje się zatem z chwilą ustania tej wspólności majątkiem objętym w pełni współwłasnością w częściach ułamkowych. Przepisy dotyczące tej ostatniej znajdą swoje zastosowanie jedynie odpowiednio. Analogicznie jak majątek spadkowy, który do momentu jego działu jest majątkiem odrębnym od majątku spadkobierców, również majątek objęty w przeszłości wspólnością majątkową stanowi do czasu dokonania jego podziału odrębną masę majątkową, zaś przepis o współwłasności w częściach ułamkowych stosuje się do niego jedynie odpowiednio.

Zarówno do majątku spadkowego, jak do majątku objętego wspólnością ustawową (na mocy odesłania z art.46 kro), zastosowanie znajdować będą w okresie do dokonania podziału tych mas majątkowych, analogiczne zasady chroniące integralność tych mas majątkowych. Ich wyrazem jest m.in. treść art.1036 kc, jak również na gruncie postępowania egzekucyjnego – treść art.779§1 kpc.

W konsekwencji, jak wskazał Sąd Apelacyjny w Szczecinie w wyroku z 7 marca 2013 r., sygn. I ACa 838/12 (LEX nr 1344227), powinno się dokonać podziału majątku wspólnego, przed momentem skierowania egzekucji przez wierzyciela, którego dłużnikiem jest tylko jeden z małżonków, do przedmiotów nim objętych, choćby już po ustaniu wspólności majątkowej małżeńskiej na skutek orzeczenia rozwodu. Po zniesieniu wspólności ustawowej majątek dotychczas wspólny małżonków stanowi masę, do której stosuje się przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych z uwzględnieniem przepisów o dziale spadku, a zaspokojenie wierzyciela z przedmiotu należącego do takiej masy podlega ograniczeniom (por. art. 912 k.p.c.).

Powyższy pogląd sąd orzekający w niniejszej sprawie w pełni podziela. W konsekwencji, wobec skierowania egzekucji wyłącznie do przedmiotu, wobec którego jest ona – na podstawie przedstawionego tytułu egzekucyjnego - niedopuszczalna, postępowanie winno ulec umorzeniu na podstawie art.824§1 pkt 2 kpc.

Nie ma przy tym znaczenia jaka jest treść wpisów w dziale II księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości. Ujawnienie w niej byłych małżonków w udziałach po 1/2, na podstawie wyroku rozwodowego, nie niweluje odrębności masy majątkowej w skład której wchodzi nieruchomość.

Nie ma również znaczenia ewentualna zgoda drugiego z małżonków na prowadzenie egzekucji z udziału w rzeczy należącej do podlegającego podziałowi majątku wspólnego. Współuprawniony może nie korzystać ze swoich uprawnień do zapobieżenia egzekucji, jednak nie zmienia to okoliczności, że wierzyciel nie przedstawił tytułu wykonawczego umożliwiającego prowadzenia egzekucji we wskazany przez siebie sposób.

Wobec powyższego, sąd, po wysłuchaniu stron w sposób przewidziany w art.760§2 kpc, orzekł jak w sentencji postanowienia, korzystając z przysługującego na podstawie art.759§2 kpc uprawnienia do usuwania uchybień postępowania egzekucyjnego.

ZARZĄDZENIE

1.  (...)

2.  (...)

1.  (...) (...)

2.  (...),

3.  (...)

3.  (...).