Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II K 139/15

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 16 czerwca 2015r.

Sąd Rejonowy w Kętrzynie II Wydział Karny w składzie:

Przewodniczący: SSR Małgorzata Olejarczyk

Protokolant: st. sekr. sąd. Małgorzata Grabowska

Prokurator: Ewa Nowicka

po rozpoznaniu na posiedzeniu w dniu 16.06.2015r. w trybie art. 335 § 1 k.p.k.

sprawy:

R. G.

s. J. i H. z domu Z.

ur. (...) w J.

oskarżonego o to, że:

w dniu 2 marca 2015r. na trasie K. gm. K.S. gm. K. i S. gm. K.K. gm. K., prowadził w ruchu lądowym pojazd mechaniczny – samochód marki F. (...) nr rej. (...), będąc w stanie nietrzeźwości ze stężeniem alkoholu we krwi o wartości 1,94 promila

tj. o czyn z art.178a§1 kk

I.  oskarżonego R. G. uznaje za winnego popełnienia zarzucanego mu czynu i za to z mocy art.178a§1 kk skazuje go na karę 6 (sześciu) miesięcy pozbawienia wolności,

II.  na podstawie art.69§1 i 2 kk., art.70§1 pkt 1 kk wykonanie orzeczonej kary pozbawienia wolności warunkowo zawiesza wobec oskarżonego na okres próby
3 (trzech) lat,

III.  na podstawie art.72§1 pkt 5 kk zobowiązuje oskarżonego do powstrzymywania się od nadużywania alkoholu,

IV.  na podstawie art.42§2 kk orzeka wobec oskarżonego zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres 3 (trzech) lat,

V.  na podstawie art.50 kk orzeka podanie wyroku do publicznej wiadomości poprzez wywieszenie jego treści na tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy w K. przez okres 1 (jednego) miesiąca

VI.  na podstawie art.624§1 kpk zwalnia oskarżonego w całości od zapłaty na rzecz Skarbu Państwa kosztów sądowych.

II K 139/15

UZASADNIENIE

Na podstawie całokształtu materiału dowodowego Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

W dniu 2 marca 2015r. na trasie K. gm. K.S. gm. K. i S. gm. K.K. gm. K. R. G. prowadził w ruchu lądowym pojazd mechaniczny – samochód marki F. (...) nr rej. (...), będąc w stanie nietrzeźwości ze stężeniem alkoholu we krwi o wartości 1,94 promila.

Powyższy stan faktyczny Sąd ustalił na podstawie : wyjaśnień oskarżonego - k. 46-48, wyników badań krwi k. 41.

Oskarżony R. G. przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i złożył wyjaśnienia zgodne z ustalonym stanem faktycznym ( k. 46-48).

Wraz z aktem oskarżenia został skierowany do Sądu wniosek o wydanie wyroku skazującego w trybie art. 335 k.p.k. bez przeprowadzenia rozprawy. Oskarżony wyraził zgodę na poddanie się karze w wymiarze 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres próby 3 lat, zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres 3 lat, zobowiązanie w okresie próby do powstrzymywania się od nadużywania alkoholu, podanie wyroku do publicznej wiadomości poprzez ogłoszenie treści na tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy w K. i zwolnienie z kosztów. ( wniosek – k.50- 53).

Sąd zważył, co następuje :

Wyjaśnienia oskarżonego przyznającego się do winy zasługują na wiarę, albowiem znajdują potwierdzenie w pozostałym zgromadzonym w sprawie materiale dowodowym, w szczególności w postaci wyników badań krwi, których oskarżony nie kwestionował oraz zeznań świadków P. S., I. N., Ł. C. i T. N. ( k. 14, 16, 20, 23 ).

Wobec powyższego wina R. G. i okoliczności popełnienia zarzucanego mu czynu nie budzą żadnych wątpliwości.

Oskarżony swoim działaniem polegającym na tym, że w dniu 2 marca 2015r. na trasie K. gm. K.S. gm. K. i S. gm. K.K. gm. K. R. G. prowadził w ruchu lądowym pojazd mechaniczny – samochód marki F. (...) nr rej. (...), będąc w stanie nietrzeźwości ze stężeniem alkoholu we krwi o wartości 1,94 promila wyczerpał znamiona przestępstwa z art. 178a § 1 kk. Sąd orzekając wobec oskarżonego karę zastosował po myśli art. 4 § 1 kk ustawę względniejszą czyli obowiązującą poprzednio, przed zmianą wprowadzoną ustawą z dnia 20 marca 2015 r. (Dz.U.2015.541) zmieniającą ustawę kodeks karny z dniem 18 maja 2015 r.

Sąd uznając zatem, iż okoliczności popełnienia przestępstwa nie budzą wątpliwości i cele postępowania zostaną osiągnięte pomimo nieprzeprowadzenia rozprawy w całości, uwzględnił wniosek o wydanie wyroku skazującego. Rodzaj kary i jej wysokość zaakceptował również oskarżony.

Wymierzając oskarżonemu karę jako okoliczność obciążającą Sąd miał na uwadze znaczną społeczną szkodliwość popełnionego czynu, przejawiającą się tym, że godził on w dobro prawne w postaci bezpieczeństwa w komunikacji, groził wystąpieniem znacznych szkód a także tym, iż oskarżony działaniem swoim naruszył podstawowe reguły ostrożności obowiązujące uczestników ruchu, stwarzając tym samym znaczne zagrożenie dla życia lub zdrowia innych uczestników ruchu. Oskarżony wsiadł za kierownicę nietrzeźwy, bez uprawnień i uderzył w przydrożne drzewo.

Ponadto okolicznością obciążającą jest również uprzednia karalność oskarżonego ( karta karna k.50-52).

Jako okoliczność łagodzącą Sąd potraktował przyznanie się do winy i wolę skorzystania z instytucji skazania bez rozprawy.

W konsekwencji Sąd przyjął, że karą, która spełni wobec oskarżonego cele zapobiegawcze i wychowawcze, a także wpłynie na ukształtowanie świadomości prawnej społeczeństwa, w pełni odzwierciedli stopień społecznej szkodliwości czynu i uwzględni stopień jego winy, będzie kara pozbawienia wolności w wymiarze 6 miesięcy w zawieszeniu na okres próby 3 lat. Sąd uznał bowiem, że wobec oskarżonego zachodzą okoliczności przemawiające za warunkowym zawieszeniem wykonania kary.

Instytucja warunkowego zawieszenia wykonania kary jest nierozerwalnie związana z istnieniem pozytywnej prognozy na przyszłość wobec oskarżonego. Sąd może skorzystać z tej instytucji jedynie wówczas, gdy jest mało prawdopodobnym, by sprawca w przyszłości popełnił przestępstwo. W niniejszej sprawie Sąd uznał, że wobec oskarżonego zachodzi pozytywna prognoza, że w przyszłości nie wejdzie on ponownie w konflikt z prawem. W okresie próby Sąd zobowiązał oskarżonego do powstrzymywania się od nadużywania alkoholu.

Wychowawcze oddziaływanie na oskarżonego ma zapewnić nałożony na podstawie art. 42 § 2 środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 3 lat, którego okres Sąd określił z uwzględnieniem wskazanych wyżej okoliczności łagodzących i obciążających, w tym w szczególności stanu nietrzeźwości oskarżonego i jego uprzedniej karalności. Sąd uznał, iż na wskazany okres należy wyeliminować oskarżonego z ruchu drogowego, by nie stanowił on zagrożenia dla innych jego uczestników.

Na podstawie art. 50 kk Sąd orzekł podanie wyroku do publicznej wiadomości na poprzez wywieszenie jego treści na tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy w K. przez okres 1 miesiąca, co niewątpliwie wzmocni zapobiegawcze działanie kary.

Z uwagi na trudną sytuację materialną oskarżonego, brak stałych dochodów, Sąd zwolnił go od ponoszenia kosztów sądowych w sprawie.