Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt V Pa 130/14

POSTANOWIENIE

Dnia 15 września 2015r.

Sąd Okręgowy w Piotrkowie Tryb. V Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w składzie:

Przewodniczący: Sędzia SO Beata Łapińska

Sędziowie: SO Magdalena Marczyńska

SR (del.) U. S.

po rozpoznaniu w dniu 15 września 2015 roku w Piotrkowie Tryb.

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z powództwa M. D.

przeciwko K. Straży Miejskiej w R.

z udziałem

następcy prawnego

pozwanego (...) R.

o uchylenie kary nagany

na skutek apelacji powoda

od wyroku Sądu Rejonowego – Sądu Pracy

w Radomsku

z dnia 29 kwietnia 2014r.

sygn. akt IV P 29/14

postanawia:

uchylić zaskarżony wyrok i umorzyć postępowanie w sprawie.

UZASADNIENIE

Wyrokiem z dnia 29 kwietnia 2014 roku, wydanym w sprawie IV P 29/14, Sąd Rejonowy – Sąd Pracy w Radomsku oddalił powództwo M. D. przeciwko K. (...)j w R. o uchylenie kary nagany.

Powyższy wyrok zaskarżył w całości apelacją powód wnosząc o jego zmianę i uchylenie kary nagany oraz zasądzenie kosztów procesu, w tym kosztów postępowania apelacyjnego według norm przepisanych, bądź o uchylenie wyroku i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania Sądowi I instancji.

Uchwałą z dnia 24 stycznia 2014 roku (...) w R. zlikwidowała (...) w R. z dniem 31 maja 2014 roku.

Postanowieniem z dnia 17 lipca 2015 roku Sąd Okręgowy zawiesił postępowanie w sprawie z dniem 31 maja 2014 roku na podstawie art. 174 § 1 pkt 1 k.p.c. i podjął postępowanie w sprawie z udziałem następcy prawnego pozwanego – (...) R..

W piśmie procesowym z dnia 5 sierpnia 2015 roku (data nadania w placówce pocztowej) powód cofnął pozew w stosunku do pozwanego (...) R. i wniósł o umorzenie postępowania w sprawie wskazując, że kara nagana po upływie roku nienagannej służby została uznana za niebyłą i usunięta z jego akt osobowych.

Pozwany (...) R. w piśmie procesowym z dnia 20 sierpnia 2015 roku (data nadania w placówce pocztowej) wyraził zgodę na cofnięcie pozwu.

Sąd Okręgowy – Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych zważył co następuje:

Oświadczenie powoda w przedmiocie cofnięcia pozwu zostało poddane ocenie Sądu z punktu widzenia dyrektyw wypływających z art. 203 § 4 k.p.c., tj. według kryteriów zgodności z prawem, zasadami współżycia społecznego oraz tego, czy nie zmierza ono do obejścia prawa. Sąd ocenił także – zgodnie z art. 469 k.p.c. – czy złożone oświadczenie nie narusza słusznego interesu pracownika.

W ocenie Sądu Okręgowego dokonana przez powoda czynność procesowa w postaci cofnięcia pozwu jest prawnie dopuszczalna i nie narusza żadnego z wyżej powołanych przepisów Kodeksu postępowania cywilnego. Skuteczne cofnięcie pozwu powinno więc w przedmiotowej sprawie skutkować uchyleniem zaskarżonego wyroku i umorzeniem postępowania.

Z tych też względów, Sąd Okręgowy – Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych na podstawie art. 386 § 3 k.p.c., orzekł jak w sentencji wyroku.