Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II Cz 516/15

POSTANOWIENIE

K., dnia 14 września 2015 r.

Sąd Okręgowy w Kaliszu, II Wydział Cywilny Odwoławczy

w składzie następującym:

Przewodniczący: SSO Henryk Haak

Sędziowie: SSO Paweł Szwedowski (spr.)

SSO Marian Raszewski

po rozpoznaniu w dniu 14 września 2015 r. w Kaliszu

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z wniosku Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w O. Inspektorat w K.

z udziałem Miasta K.

o stwierdzenie nabycia spadku po A. L.

w przedmiocie zażalenia wnioskodawcy

na postanowienie Sądu Rejonowego w Kaliszu

z dnia 16 kwietnia 2015 r., sygn. akt I Ns 922/12

p o s t a n a w i a :

uchylić zaskarżone postanowienie.

Sygn. akt II Cz 516/15

UZASADNIENIE

Zaskarżonym postanowieniem Sąd Rejonowy w Kaliszu umorzył postępowanie z wniosku ZUS w O. W.. z udziałem Miasta K. o stwierdzenie nabycia spadku po A. L. oraz obciążył wnioskodawcę i uczestnika postępowania kosztami postępowania w poniesionym zakresie.

W uzasadnieniu wskazano, że postanowieniem z dnia 15 kwietnia 2014 r. Sąd zawiesił postępowanie na podstawie art. 177 § 1 pkt 6 k.p.c. w zw. z art. 13 § 2 k.p.c., a w ciągu roku od daty wydania przedmiotowego postanowienia nie odpadła przyczyna zawieszenia, co uzasadnia umorzenie postępowania na podstawie art. 182 § 1 k.p.c. w zw. z art. 13 § 2 k.p.c. O kosztach postępowania orzeczono na podstawie art. 520 § 1 k.p.c.

Zażalenie na powyższe postanowienie złożył wnioskodawca domagając się jego uchylenia, podnosząc, że umorzenie postępowania nastąpiło bez istnienia uzasadnionych podstaw.

zawieszone postępowanie zostało podjęte zarządzeniem z dnia 11 czerwca 2014 r., w którym to dniu wydano zarządzenie zobowiązujące wnioskodawcę do uzupełnienia w terminie 7 dni braków formalnych wniosku o podjęcie postępowania poprzez dołączenie wymaganych wcześniej aktów zgony dziadków spadkodawcy oraz wskazanie dziedziczących z ustawy w dalszej kolejności tj. wszystkich zstępnych dziadków spadkodawcy w oparciu o regulację dotyczącą dziedziczenia ustawowego wskazanej w art. 934 k.p.c. w brzmieniu z dnia otwarcia spadku – poprzez podanie ich imion, nazwisk i adresów oraz dołączenie odpowiednich aktów USC, jak również o dołączenie dodatkowego 1 – ego odpisu tak uzupełnionego wniosku pod rygorem jego zwrotu. Następnie pismem z dnia 23 września 2014 r., doręczonym w dniu 29 września 2014 r., Sąd Rejonowy zobowiązał wnioskodawcę do uzupełniania pisma o podjęcie postępowania z dnia 11 sierpnia 2014r. (którego brak w aktach sprawy) poprzez dołączenie oryginałów aktów zgonu dziadków A. L. w terminie 7 dni pod rygorem zwrotu pisma. W odpowiedzi na zarządzenie, w dniu 6 października 2014 r. wnioskodawca podał, że z ustaleń dokonanych w Centrum Personalizacji Dokumentów MSW Wydział Udostępniania Danych w W. wynika, że nie odnaleziono dziadków ze strony ojca i dziadka ze strony matki spadkodawcy A. L.. Wnioskodawca dołączył do pisma dokumenty otrzymane w tej sprawie z (...). Jednocześnie podał, że nie jest w posiadaniu odpisu aktu zgonu babki ze strony matki – p. S. S. zd. K.. Przedmiotowy akt został przedłożony przez wnioskodawcę w dniu 16 października 2014 r. Zarządzeniem z dnia 31 października 2014 r. przewodniczący zwrócił wnioskodawcy pismo z dnia 11 sierpnia 2014 r.

Sąd Okręgowy ustalił i zważył, co następuje:

Zażalenie zasługuje na uwzględnienie.

W dniu 24 marca 2014 r. wnioskodawca został zobowiązany do podania w terminie 14 dni, czy żyją dziadkowie spadkodawcy A. L., a jeżeli żyją, o wskazanie ich imion, nazwisk oraz adresów oraz dołączenie aktów małżeństwa i odpisów wniosku w odpowiadającej liczbie tych osób, natomiast jeśli nie żyją – do podania ich aktów zgonu, pod rygorem zawieszenia postępowania. Uwagi na bezskuteczny upływ zakreślonego terminu, w dniu 15 kwietnia 2014 r. Sąd Rejonowy w Kaliszu zawiesił postępowanie w sprawie. Pismem z dnia 20 maja 2014 r. wnioskodawca przedłożył dokumenty pozyskane w Centrum Personalizacji Dokumentów MSW Wydział Udostępniania Danych w W., z których wynika, że nie odnaleziono dziadków ze strony ojca i dziadka ze strony matki spadkodawcy A. L.. Natomiast babka z strony matki zmarła w dniu 16 września 1989 r., lecz C. nie dysponuje nr aktu zgonu oraz danymi organu, który go wydał. Zarządzeniem z dnia 11 czerwca 2014 r. zobowiązano wnioskodawcę do uzupełnienia w terminie 7 dni braków formalnych wniosku o podjęcie postępowania poprzez dołączenie wymaganych wcześniej aktów zgonu dziadków spadkodawcy oraz wskazanie dziedziczących z ustawy w dalszej kolejności tj. wszystkich zstępnych dziadków spadkodawcy w oparciu o regulację dotyczącą dziedziczenia ustawowego wskazanej w art. 934 k.p.c. w brzmieniu z dnia otwarcia spadku – poprzez podanie ich imion, nazwisk i adresów oraz dołączenie odpowiednich aktów USC, jak również o dołączenie dodatkowego 1 – ego odpisu tak uzupełnionego wniosku pod rygorem jego zwrotu. Pismem z dnia 8 sierpnia 2014 r. (wniesionym w dniu 11 sierpnia 2014 r.) wnioskodawca przedłożył informację Centrum Personalizacji Dokumentów MSW Wydział Udostępniania Danych w W., z której wynika, że nie odnaleziono babki i dziadka ze strony ojca A. L., dlatego brak jest możliwości odnalezienia rodzeństwa dziadków i ich zstępnych, i wniósł o podjęcie zawieszonego postępowania. Pismem z dnia 23 września 2014 r., doręczonym w dniu 29 września 2014 r., Sąd Rejonowy zobowiązał wnioskodawcę do uzupełniania pisma o podjęcie postępowania z dnia 11 sierpnia 2014r. poprzez dołączenie oryginałów aktów zgonu dziadków A. L. w terminie 7 dni pod rygorem zwrotu pisma. W odpowiedzi na zarządzenie, w dniu 6 października 2014 r. wnioskodawca podał, że z ustaleń dokonanych w Centrum Personalizacji Dokumentów MSW Wydział Udostępniania Danych w W. wynika, że nie odnaleziono dziadków ze strony ojca i dziadka ze strony matki spadkodawcy A. L.. Wnioskodawca dołączył do pisma dokumenty otrzymane w tej sprawie z (...). Jednocześnie podał, że nie jest w posiadaniu odpisu aktu zgonu babki ze strony matki – p. S. S. zd. K.. Przedmiotowy akt został przedłożony przez wnioskodawcę w dniu 16 października 2014 r. Zarządzeniem z dnia 31 października 2014 r. przewodniczący zwrócił wnioskodawcy pismo z dnia 11 sierpnia 2014 r.

Powyższe wskazuje, że przyczyną zawieszenia postępowania w niniejszej sprawie było niewykonanie zarządzenia z dnia 24 marca 2014 r., w którym wnioskodawca został zobowiązany do podania w terminie 14 dni, czy żyją dziadkowie spadkodawcy A. L., a jeżeli żyją, o wskazanie ich imion, nazwisk oraz adresów oraz dołączenie aktów małżeństwa i odpisów wniosku w odpowiadającej liczbie tych osób, natomiast jeśli nie żyją – do podania ich aktów zgonu, pod rygorem zawieszenia postępowania. Z uwagi na to, że z informacji uzyskanych przez wnioskodawcę od Centrum Personalizacji Dokumentów MSW Wydział Udostępniania Danych w W. wynika, iż nie odnaleziono dziadków ze strony ojca i dziadka ze strony matki spadkodawcy A. L., a jedynie nieżyjącą babkę od strony matki – na podstawie zarządzenia z dnia 24 marca 2014 r. na wnioskodawcy ciążył jedynie obowiązek przedłożenia aktu zgonu babki ze strony matki spadkodawcy, z którego się wywiązał w dniu 14 października 2014 r., a wiec przed upływem roku od dnia zawieszenia postępowania. W tym stanie rzeczy, umorzenie zawieszonego postępowania, wobec wykonania zobowiązania i wniesienia przez wnioskodawcę o podjecie zawieszonego postępowania, było bezzasadne z uwagi na brak przesłanek wskazanych w art. 182 § 1 k.p.c. w zw. z art. 13 § 2 k.p.c. Należy podkreślić, że dodatkowe zobowiązania nałożone przez Przewodniczącego w trybie uzupełnienia wniosku o podjęcie zawieszonego postępowania nie były prawnie relewantne, albowiem wykraczały poza zobowiązanie nałożone na wnioskodawcę w drodze zarządzenia z dnia 24 marca 2014 r., stanowiącego podstawę zawieszenia postępowania. W tym stanie rzeczy nałożenie na wnioskodawcę dodatkowych obowiązków stanowiło obejście przepisów o zawieszeniu i umorzeniu postępowania.

Z uwagi na powyższe, należało - na podstawie art. 386 § 1 k.p.c. w zw. z art. 397 § 2 k.p.c. i art. 13 § 2 k.p.c. - orzec jak w sentencji.