Sygn. akt III AUz 85/15
Dnia 30 września 2015 r.
Sąd Apelacyjny w Rzeszowie, III Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w składzie następującym:
Przewodniczący: |
SSA Alicja Podczaska |
po rozpoznaniu w dniu 30 września 2015 r.
na posiedzeniu niejawnym
sprawy z wniosku K. S.
przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w J.
o ustalenie obowiązku ubezpieczenia
na skutek zażalenia pozwanego na postanowienie Sądu Okręgowego w Krośnie z dnia 23 lipca 2015r., sygn. IV U 909/13
p o s t a n a w i a:
o d d a l i ć zażalenie.
Zaskarżonym postanowieniem Sąd Okręgowy w Krośnie oddalił wniosek K. S. o zwolnienie od kosztów postępowania, wskazując że z oświadczenia wnioskodawcy nie wynika niemożność poniesienia kosztów opłaty od apelacji, wynoszącej 30 zł.
W zażaleniu na powyższe postanowienie wnioskodawca domagał się jego zmiany i zwolnienia w całości od obowiązku ponoszenia kosztów sądowych, zarzucając naruszenie art. 100 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, poprzez jego niezastosowanie, a także art. 233 § 1 kpc, poprzez nieprawidłową ocenę zebranego materiału dowodowego oraz sprzeczność ustaleń Sądu z zebranym materiałem dowodowym.
Sąd Apelacyjny w Rzeszowie zważył, co następuje:
Zażalenie wnioskodawcy jest nieuzasadnione i podlega oddaleniu.
Zgodnie z art. 102 ust. 1 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, zwolnienia od kosztów sądowych może się domagać osoba fizyczna, jeżeli złoży oświadczenie, z którego wynika, że nie jest w stanie ich ponieść bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny. Instytucja zwolnienia od kosztów sądowych ma charakter wyjątkowy, a zasadą jest, że sąd w postępowaniu cywilnym nie podejmuje żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie została uiszczona opłata (art. 126 2 §1 kpc). Zgodnie z art. 94 ustawy z dnia 28.07.2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych ( t. jedn. Dz. U. 2010 nr 90, poz. 594) Skarb Państwa nie ma obowiązku uiszczania opłat za strony.
Dalej przypomnieć należy, że wymóg uiszczenia opłat i wydatków nie jest ograniczeniem prawa do sądu (art. 6 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności), a jedynie ustanowione "bariery finansowe" muszą uwzględniać równowagę (rozsądny związek proporcjonalności) między interesem państwa w pobieraniu opłat sądowych a interesem strony w dochodzeniu roszczeń.
Sytuacja majątkowa wnioskodawcy, także w ocenie Sądu Apelacyjnego, nie uzasadnia zwolnienia od kosztów postępowania. Jak wynika z oświadczenia o stanie majątkowym, wnioskodawca posiada stałe źródło utrzymania, a opłata od apelacji, do uiszczenia której wnioskodawca jest zobligowany nie jest wysoka. Przedstawiane przez wnioskodawcę wydatki nie usprawiedliwiają złożonego wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych, ponieważ konieczność poniesienia ich nie wyprzedza obowiązku uiszczania opłat sądowych.
Mając na uwadze powyższe orzeczono, jak w sentencji na podstawie art. 397§ 2 kpc w zw. z art. 385 kpc.