Sygn. akt VIII Gz 113/15
Dnia 22 września 2015 roku
Sąd Okręgowy w Szczecinie Wydział VIII Gospodarczy
w składzie następującym:
Przewodniczący: SSO Agnieszka Górska
Sędziowie: SO Piotr Sałamaj
SSO Patrycja Baranowska (spr.)
po rozpoznaniu w dniu 22 września 2015 roku w Szczecinie
na posiedzeniu niejawnym
sprawy z wniosku K. W.
z udziałem K. G. i A. H.
o nadanie klauzuli wykonalności na rzecz następcy prawnego
na skutek zażalenia dłużniczek na postanowienie Sądu Rejonowego Szczecin- Centrum w Szczecinie z dnia 8 stycznia 2015 r. o nadaniu klauzuli wykonalności na rzecz następcy prawnego i przeciwko spadkobiercom zmarłego dłużnika wydane w sprawie o sygn. akt XI GCo 436/14
postanawia:
I. oddalić zażalenie,
II. zasądzić od dłużniczek na rzecz wierzyciela kwotę 60,00 zł (sześćdziesięciu złotych) tytułem kosztów postępowania zażaleniowego.
SSO Piotr Sałamaj SSO Agnieszka Górska SSO Patrycja Baranowska
Postanowieniem z dnia 8 stycznia 2015 r. Sąd Rejonowy Szczecin- Centrum w Szczecinie nadał klauzulę wykonalności tytułowi egzekucyjnemu – prawomocnemu wyrokowi zaocznemu wydanemu przez Sąd Rejonowy w Szczecinie Wydział XI Gospodarczy w dniu 7 grudnia 2005 troku (sygn. akt XI GC 1008/05) na rzecz następcy prawnego wierzyciela syndyka masy upadłości Przedsiębiorstwa Handlowego (...) spółki z odpowiedzialnością w Ł.- K. W.. W punkcie II postanowienia nadana została klauzula wykonalności przeciwko spadkobiercom E. K. G., A. H. i R. G. z ograniczeniem ich odpowiedzialności do wysokości ustalonego w inwentarzu stanu czynnego spadku.
W uzasadnieniu wniosku Sąd powołał się na art. 788 §1 k.p.c. wskazując, iż wnioskodawca złożył dokument w postaci wierzytelnej kopii potwierdzonej przez notariusza umowy sprzedaży wierzytelności z dnia 31 marca 2008 roku, na mocy której wnioskodawca nabył wierzytelność od syndyka masy upadłości Przedsiębiorstwa Handlowego (...) spółki z odpowiedzialnością w Ł.. Sąd wskazał, że podpisy stron zostały potwierdzone przez notariusza. Wobec powyższego Sąd uznał, że wnioskodawca wykazał przejście uprawnień dokumentem prywatnym z podpisem notarialnie poświadczonym.
Wskazano również, że wnioskodawca złożył postanowienie Sądu Rejonowego w Łobzie, Wydział I Cywilny z dnia 13 listopada 2007 roku o stwierdzeniu nabycia spadku po E. G., na podstawie ustawy z dobrodziejstwem inwentarza przez żonę K. G., córkę A. H. oraz syna R. G. w udziałach po 1/3.
Sąd wskazał, że wnioskodawca wykazał przejście obowiązków na rzecz następców prawnych zmarłego, powołując się w tym zakresie na art. 1012 k.c., 1031 §2 k.c.. Sąd podał również, że na podstawie art. 792 k.p.c. odpowiedzialność uczestników jest ograniczona do wartości stanu czynnego spadku.
O kosztach postępowania orzeczono na podstawie art. 98 k.p.c. w zw. z art. 13 §2 k.p.c. i art. 770 k.p.c.. Wysokość opłaty Sąd ustalił zgodnie z art. 71 pkt 2 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych z dnia 28 lipca 2005 roku (Dz.U. Nr 167, poz. 1398).
Dłużniczki K. G. i A. H. wywiodły zażalenie na powyższe postanowienie. Wniosły o uchylenie postanowienia Sądu Rejonowego wskazując, iż postępowanie dotknięte jest nieważnością albowiem toczyło się z udziałem R. G., który zmarł w dniu 21 listopada 2011 roku.
Postanowieniem z dnia 15 kwietnia 2015 roku, na podstawie art. 395 §2 k.p.c. uchylono postanowienie z dnia 8 stycznia 2015 roku w punktach 1-3 w części dotyczącej R. G. i odrzucono wniosek w tym zakresie.
Sąd Okręgowy zważył, co następuje:
Zażalenie dłużnika nie zasługiwało na uwzględnienie.
Zgodnie z art. 788 § 1 k.p.c. jeżeli uprawnienie lub obowiązek po powstaniu tytułu egzekucyjnego lub w toku sprawy przed wydaniem tytułu przeszły na inną osobę, sąd nada klauzulę wykonalności na rzecz lub przeciwko tej osobie, gdy przejście to będzie wykazane dokumentem urzędowym lub prywatnym z podpisem urzędowo poświadczonym. Wykładnia tego przepisu prowadzi do wniosku, że zakres badania sądu w postępowaniu toczącym się w tym trybie ogranicza się do ustalenia, czy nastąpiło przejście uprawnienia bądź obowiązku na następcę prawnego i czy przejście to zostało wykazane dokumentem w stosownej formie. Nie ulega wątpliwości, że w sprawie niniejszej nabywca wierzytelności, uczynił zadość wymogowi określonemu w przywołanym przepisie przedkładając umowę przelewu wierzytelności z podpisami notarialnie poświadczonymi. Było to wystarczające do uwzględniania wniosku o nadanie klauzuli wykonalności na jego rzecz jako następcy prawnego.
Wierzyciel przedłożył również postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku po zmarłym dłużniku, wnosząc o nadanie klauzuli przeciwko spadkobiercom. Tak więc nadanie klauzuli wykonalności w tym zakresie uzasadniało istnienie dokumentu urzędowego w postaci postanowienia Sądu.
Argumentacja dłużniczek, zawarta w zażaleniu, dotyczyła tylko jednej kwestii, a mianowicie udziału w postępowaniu R. G.. Dłużniczki wykazały, że R. G. zmarł jeszcze przed złożeniem wniosku w niniejszym postępowaniu.
Wobec powyższego postanowieniem z dnia 15 kwietnia 2015 roku Sąd Rejonowy Szczecin- Centrum w Szczecinie na podstawie art. 395 §2 k.p.c. uchylił zaskarżone postanowienie w części dotyczącej zmarłego dłużnika i odrzucił w tym zakresie wniosek. Postanowienie to uprawomocniło się.
Zgodzić należy się ze stanowiskiem wierzyciela zawartym w odpowiedzi na zażalenie, że rozstrzygnięcie Sądu dotyczące tak przejścia uprawnień na wnioskodawcę, jak również przejścia obowiązków na uczestniczki było prawidłowe i spełniało wymogi z art. 788 §1 k.p.c.. Sąd rozpoznający zażalenie, uwzględniając również rozstrzygnięcie Sądu z dnia 15 kwietnia 2015 roku, nie znalazł żadnych uzasadnionych podstaw, aby wzruszyć postanowienie.
W związku z czym zażalenie podlegało oddaleniu na podstawie art. 385 k.p.c. w zw. z art. 397 § 2 zd. 1 k.p.c. w zw. z art. 13 § 2 k.p.c.
O kosztach postępowania orzeczono na podstawie art. 98 §1 i 4 k.p.c. w zw. z art. 13 §2 k.p.c.. Zasądzone od dłużniczek koszty postępowania obejmują wynagrodzenie dla reprezentującego wierzyciela radcy prawnego. Wysokość wynagrodzenia uzasadnia §10 pkt 13) w zw. z §12 ust.2 pkt 1) rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 września 2002 roku w sprawie opłat za czynności radców prawnych oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów pomocy prawnej udzielonej przez radcę prawnego ustanowionego z urzędu (tekst jedn. Dz. U. z 2013 r., poz. 490- wyciąg).
SSO Piotr Sałamaj SSO Agnieszka Górska SSO Patrycja Baranowska