Sygn. akt III A Ua 975/11
Dnia 11 stycznia 2012r.
Sąd Apelacyjny we Wrocławiu Wydział III Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
w składzie:
Przewodniczący SSA Maria Pietkun (spr.)
Sędziowie: SA Irena Różańska ─ Dorosz SA Kazimierz Josiak
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 11 stycznia 2012r.
sprawy z wniosku J. S.
przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w W.
o rentę z tytułu niezdolności do pracy
na skutek skargi kasacyjnej J. S.
od wyroku Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu
z dnia 20 października 2011r. sygn. akt III A Ua 975/11
p o s t a n a w i a:
odrzucić skargę kasacyjną.
Wyrokiem dnia 20 października 2011r. Sąd Apelacyjny we Wrocławiu Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych oddalił apelację wnioskodawcy J. S. od wyroku Sądu Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Świdnicy z dnia 29 kwietnia 2012r. o rentę z tytułu niezdolności do pracy. W dniu 25 listopada 2011r. doręczono wnioskodawcy odpis wyroku Sądu Apelacyjnego z uzasadnieniem, na jego uprzedni wniosek. W dniu 16 grudnia 2011r. wnioskodawca złożył sporządzoną przez siebie skargę kasacyjną od powyższego wyroku do Sądu Najwyższego.
Sąd Apelacyjny zważył:
Skarga kasacyjna wnioskodawcy podlega odrzuceniu jako niedopuszczalna. Wyrok Sądu Apelacyjnego , jako Sądu drugiej instancji jest prawomocny. Z uwagi na przedmiot sporu ─ prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, stronie przysługuje od niego wyłącznie nadzwyczajny środek zaskarżenia jakim jest skarga kasacyjna do Sądu Najwyższego ( art. 398 2 §1 kpc).
Z treści pisma wnioskodawcy, który nazwał je „prośbą” wynika jednoznacznie, że kwestionuje on wyrok Sądu Apelacyjnego, z tego względu Sąd dokonuje oceny pisma według przepisów regulujących wymogi formalne skargi kasacyjnej przy zastosowaniu art. 130 § 1 zd. 2 kpc w zw. z art. 398 1 kpc i art. 391 § 1 kpc.
Zgodnie z art. 87 1 § 1. kpc w postępowaniu przed Sądem Najwyższym obowiązuje zastępstwo stron przez adwokatów lub radców prawnych. Zastępstwo to dotyczy także czynności procesowych związanych z postępowaniem przed Sądem Najwyższym, podejmowanych przed sądem niższej instancji. Z powyższej regulacji jednoznacznie wynika, że skarga kasacyjna winna być sporządzona wyłącznie przez pełnomocnika będącego adwokatem lub radcą prawnym działającym w imieniu strony, która sama nie może skutecznie sporządzić skargi. Nadmienić należy, iż sprawie nie zachodzi żadna z okoliczności wymienionych w przepisie § 2 powołanego artykułu, zwalniająca z obowiązkowego zastępstwa strony.
Z tych motywów skarga kasacyjna wniesiona przez wnioskodawcę podlega odrzuceniu jako niedopuszczalna, o czym Sąd Apelacyjny orzekł jak w sentencji postanowienia na podstawie art. 130 § 5 kpc w zw. z art. 398 6 § 2 kpc.