Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt IV U 583/14

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 11 czerwca 2015r.

Sąd Okręgowy w Siedlcach IV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący

SSO Jerzy Zalasiński

Protokolant

st. sekr. sądowy Marzena Mazurek

po rozpoznaniu w dniu 11 czerwca 2015 r. w Siedlcach na rozprawie

odwołania C. S.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w S.

z dnia 9 kwietnia 2014 r. Nr (...)

w sprawie C. S.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w S.

o prawo do emerytury

zmienia zaskarżoną decyzję i ustala C. S. prawo do emerytury od dnia 01 listopada 2013 r.

Sygn. akt IV U 583/14

UZASADNIENIE

Zaskarżoną decyzją z dnia 9.04.2014 r. organ rentowy Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w S. odmówił ubezpieczonemu C. S. prawa do wcześniejszej emerytury motywując to brakiem wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.

Od decyzji tej odwołanie złożył ubezpieczony C. S. wnosząc o jej zmianę i przyznanie prawa do emerytury, gdyż przez okres ponad 15 lat pracował w warunkach szczególnych. W jego ocenie, ZUS bezzasadnie, pomimo treści wydanego świadectwa pracy w warunkach szczególnych, nie zaliczył do powyższego okresu czasu pracy na stanowisku spawacza w (...) Sp. z o. o. w W. (k. 1-3).

W odpowiedzi na odwołanie organ rentowy wnosił o jego oddalenie. W uzasadnieniu swojego stanowiska podniósł, że okres od dnia 2.04.1984 r. do 31.10.1988 r. nie może być zaliczony do okresów pracy w szczególnych warunkach, ponieważ w sprawie wystąpiły rozbieżności co do zajmowanych przez ubezpieczonego stanowisk oraz rodzaju wykonywanych czynności. Ze świadectwa pracy w warunkach szczególnych wynika bowiem, iż C. S. był zatrudniony jako spawacz gazowo-elektryczny, zaś dokumentacja archiwalna wskazuje, że pracował jako ślusarz- spawacz oraz monter-spawacz (k. 9-10).

Sąd Okręgowy ustalił następujący stan faktyczny.

Ubezpieczony C. S. urodzony dnia (...) złożył w dniu 29.11.2013r. wniosek o emeryturę. Organ rentowy uznał za udowodniony staż ubezpieczeniowy C. S. w rozmiarze 26 lat i 2 dni okresów składkowych i nieskładkowych, w tym 13 lat, 2 miesięcy i 15 dni pracy w szczególnych warunkach. Organ rentowy nie uznał okresu pracy ubezpieczonego w Przedsiębiorstwie (...) Sp. z o. o. w W. w okresie od 2.04.1984 r. do 31.10.1988 r. jako pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (decyzja k. 47 a. e.).

W świadectwie pracy w warunkach szczególnych wskazano, iż ubezpieczony wykonywał pracę spawacza gazowo-elektrycznego (k. 4).

Z całokształtu materiału dowodowego zebranego w sprawie wynika, że w spornym okresie C. S. pracował wyłącznie jako spawacz. W ramach wykonywanej pracy ubezpieczony zajmował się spawaniem grzejników i kominów. Pracę spawacza wykonywał stale i w pełnym wymiarze czasu pracy.

W okresie 3.09.1984 r. do 14.10.1985 r. ubezpieczony w związku z zatrudnieniem podjętym u wymienionego wyżej pracodawcy, przebywał w K. w C., gdzie również był zatrudniony na stanowisku spawacza. Do jego zadań należało spawanie rurociągów. Powodem rozwiązania umowy o pracę w eksporcie był konieczność wykonania przez w Przedsiębiorstwie (...) Sp. z o. o. w W. pilnych prac w kraju (zeznania ubezpieczonego k. 16v, k. 29v, zeznania świadków: S. W. k. 16v, W. K. k. 29v, umowa o pracę w Czechosłowacji, pismo zawierające oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę w eksporcie, akta osobowe).

C. S. aktualnie pobiera rentę z tytułu niezdolności do pracy. Ubezpieczony nie był członkiem otwartego funduszu emerytalnego (bezsporne).

Sąd Okręgowy zważył co następuje.

Odwołanie jest uzasadnione. Zgodnie z art. 184 ust.1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t. j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1440 ze zm.) ubezpieczonym urodzonym po dniu 31 grudnia 1948 r. przysługuje emerytura po osiągnięciu wieku przewidzianego w art. 32, 33, 39 i 40, jeżeli w dniu wejścia w życie ustawy osiągnęli:

1)okres zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze wymaganym w przepisach dotychczasowych do nabycia prawa do emerytury w wieku niższym niż 60 lat - dla kobiet i 65 lat - dla mężczyzn oraz

2)okres składkowy i nieskładkowy, o którym mowa w art. 27.

W sprawie spornym było rozstrzygnięcie, czy ubezpieczony legitymuje się 15 letnim okresem pracy w warunkach szczególnych. Spełnienie przez C. S. pozostałych warunków koniecznych do uzyskania emerytury było bowiem bezsporne.

W ocenie Sądu Okręgowego C. S. udowodnił 15 lat okresu pracy w szczególnych warunkach w rozumieniu przepisów dotychczasowych. Sąd dał wiarę zeznaniom ubezpieczonego, że w okresie od dnia 2.04.1984 r. do 31.10.1988 r. stale i w pełnym wymiarze czasu pracy pracował w charakterze spawacza. Zeznania C. S. potwierdzili świadkowie S. W. oraz W. K.. Wymienieni pracowali razem z ubezpieczonym. Pierwszy z nich był brygadzistą na budowie w K. w Czechosłowacji, na której ubezpieczony był zatrudniony w okresie od 3.09.1984 r. do 14.10.1985 r. Drugi pracował w Przedsiębiorstwie (...) Sp. z o. o. w W. w okresie od 1966 r. do 1989 r. Sąd uznał ich zeznania za wiarygodne, ponieważ są logiczne, spójne i wzajemnie się uzupełniają. Sąd uznał, iż w złożone w postepowaniu sądowym zeznania ubezpieczonego oraz świadków stanowią podstawę do przyjęcia, że C. S. wykonywał wyłącznie pracę spawacza. Stanowisko spawacza elektrycznego i gazowego wymienione jest w załączniku A dział XIV poz. 12 pkt. poz. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 07.02.1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (Dz.U. Nr 8, poz. 43 ze zm.). Sporny w niniejszej sprawie okres łącznie z okresami uznanymi przez ZUS wynosi ponad 15 lat okresów wykonywania pracy w szczególnych warunkach. Ubezpieczony nabył więc prawo do emerytury od początku miesiąca, w którym złożył wniosek o przyznanie emerytury.

Mając powyższe na uwadze Sąd Okręgowy na mocy art.477 14 § 2 kpc orzekł jak w wyroku.