Sygn. akt III AUz 79/12
Dnia 26 marca 2012 r.
Sąd Apelacyjny we Wrocławiu Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
w składzie:
Przewodniczący: SSA Maria Pietkun (spr.)
Sędziowie: SA Irena Różańska ─ Dorosz
SA Janina Cieślikowska
po rozpoznaniu w dniu 26 marca 2012 r.
na posiedzeniu niejawnym
sprawy z odwołania J. P.
przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w W.
o składki
na skutek zażalenia wnioskodawcy
na postanowienie Sądu Okręgowego w Świdnicy
z dnia 24 stycznia 2012 r., sygn. akt VII U 1740/10
p o s t a n a w i a:
uchylić zaskarżone postanowienie.
Wyżej wymienionym postanowieniem Sąd Okręgowy w Świdnicy VII Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych odrzucił zażalenie wnioskodawcy na postanowienie tego Sądu z dnia 27 września 2011 r., w którym to Sąd Okręgowy w punkcie I oddalił wniosek J. P. o przywrócenie terminu do wniesienia apelacji, w punkcie II oddalił jego wniosek o przywrócenie terminu do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku, a w punkcie II odrzucił apelację wnioskodawcy i wniosek o sporządzenie uzasadnienia wyroku. W uzasadnieniu tego postanowienia Sąd Okręgowy wskazał, iż zażalenie podlegało odrzuceniu z uwagi na to, że J. P., mimo wezwania go do uzupełnienia braków formalnych środka zaskarżenia przez uiszczenie opłaty od zażalenia w kwocie 30 zł, nie wykonał tego zobowiązania.
Na powyższe postanowienie wnioskodawca złożył zażalenie wnosząc o jego uchylenie. Podniósł, że nie było mu nic wiadomo o tym, że ma uiścić opłatę sądową, bowiem poczta w P. źle działa.
Sąd Apelacyjny zważył:
Zażalenie wnioskodawcy zasługuje na uwzględnienie, choć z innych przyczyn, niż to wskazuje skarżący.
Sąd I instancji przedwcześnie wydał orzeczenie o odrzuceniu złożonego przez wnioskodawcę środka zaskarżenia, bowiem w treści zażalenia z dnia 21 listopada 2011 r. zawarty był wniosek J. P. o zwolnienie go od kosztów sądowych, który jednak nie został rozpoznany, wobec czego wnioskodawca został niesłusznie wezwany do uzupełnienia braków formalnych zażalenia przez uiszczenie opłaty od tego środka zaskarżenia w kwocie 30 zł.
Mając to na względzie Sąd Apelacyjny, na podstawie art. 386 § 4 k.p.c. w zw. z art. 397 § 2 k.p.c. orzekł jak w sentencji.
R.S.