Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt.

VI U 1362/15

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia

24 września 2015r.

Sąd Okręgowy w Bydgoszczy VI Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

na rozprawie w składzie:

Przewodniczący:

SSO Hanna Koźlińska

Protokolant:

st. sekr. sądowy Marta Walińska

po rozpoznaniu w dniu

15 września 2015r.

w Bydgoszczy

odwołania

Z. T.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w B.

z dnia

30 kwietnia 2015 r.

Nr

(...)

w sprawie

Z. T.

przeciwko:

Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w B.

o staż

1.  zmienia zaskarżoną decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w B. poprzez doliczenie do stażu okresu od 27 czerwca 2013 roku do 18 maja 2014 roku;

2.  stwierdza , że organ rentowy nie ponosi odpowiedzialności za nieustalenie ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji.

1

Sygn. akt VI U 1362/15

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 30 kwietnia 2015 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w B. na podstawie przepisów art. 5 i 6 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych po rozpatrzeniu wniosku ubezpieczonego Z. T. o powtórne przeliczenie emerytury i doliczenie do stażu pracy okresu składkowego za okres od 27.06.2013 r. do 18.05.2014 r., odmówił ubezpieczonemu doliczenia do stażu pracy powyższego okresu. W uzasadnieniu decyzji organ rentowy podniósł, iż zgodnie z poświadczeniem otrzymanym z Wydziału (...) i Składek Oddziału ZUS w T., w przedmiotowym okresie ubezpieczony nie został zgłoszony do ubezpieczenia społecznego. Ponadto, organ rentowy wskazał, że zgłoszenie do ubezpieczenia społecznego nastąpiło w okresie od 1 grudnia 2014 r. do 30 grudnia 2014 r.

Odwołanie od powyższej decyzji złożył ubezpieczony Z. T., który wniósł o uchylenie zaskarżonej decyzji i zasądzenie prawa do doliczenia stażu pracy za okres od 27.06.2013 r. do 18.05.2014 r. i przeliczenia emerytury, ewentualnie o zwrot zapłaconej składki na ubezpieczenie społeczne w wysokości 4.310,66 zł, zasądzenie odsetek do czasu przeliczenia emerytury z uwzględnieniem nowego okresu składkowego oraz obciążenie ZUS kosztami postępowania. Ubezpieczony podniósł, że wykonywał pracę na podstawie umowy zlecenia jako likwidator spółki (...) Sp. z o.o. w likwidacji z siedzibą w T. w okresie od 27.06.2013 r. do 18.05.2014 r. Wypłata wynagrodzenia nastąpiła jednorazowo po zakończeniu likwidacji, mimo iż w umowie zlecenia znajdował się zapis o comiesięcznej wypłacie wynagrodzenia za wykonywanie czynności likwidacyjnych. W związku z tym nie było możliwości wcześniejszego zgłoszenia o zatrudnieniu do ZUS. Zdaniem skarżącego, z uwagi na fakt, iż organ rentowy przyjął składkę na ubezpieczenie społeczne w pełnej wysokości za okres od 27.06.2013 r. do 18.05.2014 r., to również powinien ten okres zaliczyć do przeliczenia emerytury, bowiem kwota brutto wypłacona jednorazowo nie była kwotą tylko za jeden miesiąc. Ubezpieczony z ostrożności procesowej wniósł o zasądzenie zwrotu nienależnej kwoty 4.310,66 zł, w razie nieuwzględnienia jego wniosku o doliczenie stażu pracy i przeliczenia emerytury.

W odpowiedzi na odwołanie organ rentowy wniósł o jego oddalenie, podtrzymując argumentację zawartą w wydanej decyzji.

2

Sąd ustalił i zważył, co następuje:

Istota sporu w niniejszej sprawie sprowadza się do ustalenia czy ubezpieczony pełnił funkcję likwidatora na podstawie umowy zlecenia zawartej między firmą (...) Sp. z o.o. w likwidacji z siedzibą w T. podlegającą zaliczeniu do stażu w okresie od 27.06.2013 r. do 18.05.2014 r.

Po przeprowadzeniu postępowania dowodowego Sąd ustalił następujący stan faktyczny: Ubezpieczony świadczył obowiązki likwidatora podmiotu gospodarczego - firmy (...) Sp. z o.o. w likwidacji w okresie od 27.06.2013 r. do 18.05.2014 r., na podstawie umowy zlecenia. W okresie tym nie pobierał zasiłku chorobowego ani nie korzystał z urlopu bezpłatnego.. Do obowiązków ubezpieczonego jako likwidatora należało przeprowadzenie likwidacji firmy (...) Sp. z o.o. w likwidacji z siedzibą w T., w szczególności zakończenie interesów bieżących spółki, ściągnięcie wierzytelności, wypełnienie zobowiązań, uporządkowanie stanu prawnego, dokonanie archiwizacji dokumentacji spółki, zgłoszenie wniosku o wykreślenie spółki z rejestru przedsiębiorców KRS, wykonanie wszelkich czynności niezbędnych do wydania przez sąd postanowienia o wykreśleniu spółki z rejestru. Wypłata wynagrodzenia nastąpiła jednorazowo po zakończeniu likwidacji, mimo iż w umowie zlecenia znajdował się zapis o comiesięcznej wypłacie wynagrodzenia za wykonywanie czynności likwidacyjnych. Wynagrodzenie zostało wypłacone ubezpieczonemu ze środków Skarbu Państwa, z uwagi na brak majątku spółki.

Ubezpieczony w postępowaniu sądowym przedłożył wyliczenie należnego wynagrodzenia za okres pełnienia obowiązków likwidatora, sporządzone przez likwidatora (...) Sp. z o.o. w likwidacji, a także umowę zlecenia na podstawie której wykonywał obowiązki likwidatora

Dowód: zeznania ubezpieczonego - zapis AV k. 21 akt sądowych, kserokopia zaświadczenia z dnia 23.03.2015 r. - k. 5 akt sądowych, kserokopia umowy zlecenia z 8.10.2013 r. - k. 6-7 akt sądowych, wyliczenie wynagrodzenia ubezpieczonego z dnia 26.08.2014 r. - k. 17-18 akt sądowych, akta osobowe ubezpieczonego.

Przedstawione przez ubezpieczonego w/w dokumenty są wiarygodne , nie budzą zastrzeżeń co do ich autentyczności, tym samym potwierdzają, iż ubezpieczony w okresie od 27.06.2013 r. do 18.05.2014 r. świadczył obowiązki likwidatora określone w umowie zlecenia.

3

Powyższe potwierdzają również zeznania ubezpieczonego, którym Sąd dał w pełni wiarę jako spójnym, logicznym, przekonywującym i pokrywającym się z treścią powyższej dokumentacji.

Jak wynika z art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy emerytalnej okresami składkowymi, które uwzględnia się przy ustalaniu prawa do emerytury i ustalaniu jej wysokości (art. 5 ust. 1 ustawy emerytalnej) są okresy zatrudnienia (ubezpieczenia).

Stosownie do § 21 rozporządzenia z dnia 7 lutego 1983r. w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno-rentowe i zasad wypłaty tych świadczeń (Dz. U. 1983, Nr 10, poz.49 z późn. zm.) środkiem dowodowym stwierdzającym okresy zatrudnienia są pisemne zaświadczenia zakładów pracy wydane na podstawie posiadanych dokumentów oraz legitymacje ubezpieczeniowe oraz inne dowody z przebiegu ubezpieczenia. Podkreślić należy, że w postępowaniu sądowym, przed sądem ubezpieczeń społecznych nie obowiązują ograniczenia, co do wskazanych w treści rozporządzenia środków dowodowych stwierdzających wysokość zarobków lub dochodów, zatem wysokość wynagrodzenia ubezpieczonego może być udowodniona za pomocą każdego dowodu uznanego za wiarygodny. Skoro dokumenty przedłożone przez ubezpieczonego przed Sadem zgodne z zeznaniami samego ubezpieczonego, potwierdziły fakt pracy ubezpieczonego w spornym okresie na podstawie umowy zlecenia to , zdaniem Sadu nie zgłoszenie do ubezpieczenia społecznego i opłacania składek w poszczególnych miesiącach okresu zatrudnienia zgodnie z umową zlecenia od (27.06.2013 r. do 18.05.2014 r.) nie może stać na przeszkodzie zaliczenia ww/okresu do stażu pracy ubezpieczonego. W orzecznictwie sądowym ukształtował się od dawna pogląd, że nierzetelne wypełnianie obowiązków pracodawcy ( odpowiednio zleceniodawcy )w przedmiocie opłacania składek na ubezpieczenia społeczne za zatrudnionego pracownika ( wykonującego zlecenie) nie może wywoływać ujemnych konsekwencji dla tego ostatniego.

Mając powyższe na względzie Sąd na podstawie art. 477 l4 § 2 k.p.c. zmienił decyzję Zakładu Ubezpieczeń Oddział w B. z dnia 30.04.2015 r. poprzez doliczenie do stażu pracy ubezpieczonego okresu od 27 czerwca 2013 r. 18 maja 2014r.

W punkcie 2 wyroku Sąd Okręgowy zgodnie z przepisem art. 118 ust. la ustawy o emeryturach i rentach z FUS z urzędu orzekał w przedmiocie odpowiedzialności organu rentowego za nieustalenie ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji. Zdaniem Sądu Okręgowego, w okolicznościach przedmiotowej sprawy brak było podstaw do stwierdzenia odpowiedzialności organu rentowego, pomimo uwzględnienia odwołania

4

ubezpieczonego. Mając na uwadze sformalizowany przebieg postępowania przed organem rentowym, jak również występujące ograniczenia dowodowe, do przyznania ubezpieczonemu prawa do żądanego świadczenia konieczne było przeprowadzenie postępowania dowodowego na podstawie przepisów kodeksu postępowania cywilnego na okoliczność świadczenia przez ubezpieczonego obowiązków likwidatora na podstawie umowy zlecenia.

SSO Hanna Koźlińska