Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt III Ca 984/15

UZASADNIENIE

Zaskarżonym postanowieniem z dnia 15 maja 2015r. Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi utrzymał w mocy wpis referendarza sądowego dokonany w dziale III księgi wieczystej (...) o ograniczeniu w korzystaniu z nieruchomości poprzez udzielenie zezwolenia (...) S.A. z siedzibą w L. na wybudowanie kablowej linii energetycznej 110KV na części nieruchomości i zobowiązanie właściciel do udostępnienia nieruchomości - na podstawie decyzji Prezydenta Miasta Ł. z dnia 23 września 2013 roku Nr (...) -SP- (...). (...).65.2013 i decyzji Wojewody (...) z dnia 23 grudnia 2013 roku Nr GN-III. (...).370.2013.AG

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia Sąd I instancji podniósł, iż w postępowaniu wieczystoksięgowym badanie formy decyzji administracyjnej polega na sprawdzeniu, czy ma ona urzędowe cechy pozwalające przyjąć, że pochodzi od właściwego organu i jest ostateczna w trybie instancji administracyjnych, badanie zaś treści sprowadza się do ustalenia, czy decyzja może wywołać skutki cywilnoprawne, a w szczególności, czy przedmiot decyzji administracyjnej wiąże się z materialnoprawną podstawą zmiany stanu prawnego ujawnionego w księdze wieczystej.

W ocenie Sądu I instancji referendarz sądowy dokonał prawidłowego wpisu. Zgodnie z art.124 ust.7 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami ( tekst jedn. Dz. U. z 2010 roku nr 102, poz.651 ze zm.) decyzja ostateczna stanowi podstawę do dokonania wpisu w księdze wieczystej.

Apelację od powyższego rozstrzygnięcia złożył A. N..

Skarżący podniósł, iż nie wyraża zgody na wpis ograniczenia sposobu korzystania z nieruchomości stanowiącej jego własność. W ocenie skarżącego Sąd I instancji nie ma żadnych praw do wpisu na hipotekę jego nieruchomości bez jego zgody. Skarżący podniósł także, że uzasadnienie sporządzone przez Sąd I Instancji jest w jego ocenie niezrozumiałe.

W konkluzji skarżący wniósł o uchylenie zaskarżonego wpisu.

Sąd Okręgowy zważył ,co następuje :

Apelacja nie jest zasadna.

Wbrew zarzutom podniesionym przez skarżącego rozstrzygnięcie Sądu I instancji jest prawidłowe.

W pierwszej kolejności należy podnieść, iż ograniczenie w prawie korzystania z nieruchomości ujawniane jest w dziale III księgi wieczystej, w żadnym razie nie jest to zatem wpis hipoteki. Wpis hipoteki na nieruchomości dokonywany jest w dziale IV księgi wieczystej. Niezrozumiały jest zatem zarzut skarżącego, iż zaskarżony wpis dotyczy hipoteki.

Zakres kognicji sądu w postępowaniu wieczystoksięgowym jest ściśle określony w art. 626 8 § 2 k.p.c. zgodnie , z którym rozpoznając wniosek o wpis, sąd bada jedynie treść i formę wniosku , dołączonych do wniosku dokumentów oraz treść księgi wieczystej. W postępowaniu wieczystoksięgowym sąd bada jedynie to, czy do wniosku został załączony dokument mogący w świetle przepisów prawa, stanowić podstawę dokonania wpisu.

Stosownie do art. 140 k.c., w granicach określonych przez ustawę i zasady współżycia społecznego właściciel może z wyłączeniem innych osób korzystać z rzeczy. Prawo własności może zatem doznawać ograniczeń wynikających z ustaw.

Sytuacje, w których prawo własności może być ograniczone, uregulowane są między innymi w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami ( tekst jedn. Dz.U. z 2010r., Nr 102 poz.651 ze zm.).Stosownie do art. 124 ust.1 starosta, wykonujący zadania z zakresu administracji rządowej, może ograniczyć w drodze decyzji, sposób korzystania z nieruchomości przez udzielenie zezwolenia na zakładanie i przeprowadzanie na nieruchomości ciągów drenażowych, przewodów i urządzeń służących do przesyłania lub dystrybucji płynów, pary, gazów oraz urządzeń łączności publicznej i sygnalizacji, a także innych podziemnych, naziemnych lub nadziemnych obiektów i urządzeń niezbędnych do korzystania z tych przewodów i urządzeń, jeżeli właściciel lub użytkownik nie wyraża na to zgody. W przedmiotowej sprawie taka decyzja została wydana. Decyzja jest ostateczna, bowiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Ł. wyrokiem z dnia 15 kwietnia 2014r. w sprawie (...) SA/Łd 170/14 oddalił wniesioną przez skarżącego skargę na tę decyzję.

Stosownie do art. 124 ust. 7 powołanej ustawy o gospodarce nieruchomościami, decyzja ostateczna w przedmiocie ograniczenia sposobu korzystania z nieruchomości stanowi podstawę do dokonania wpisu tego ograniczenia w księdze wieczystej prowadzonej dla nieruchomości.

Z uwagi na to, że wnioskodawca załączył do wniosku o wpis ostateczną decyzję w kwestii ograniczenia sposobu korzystania z nieruchomości objętej księga wieczystą (...), prawidłowo został dokonany wpis w dziale III przedmiotowej księgi wieczystej.

Sąd w postępowaniu wieczystoksięgowym nie zajmuje się zagadnieniami związanym z odszkodowaniem należnym właścicielowi na skutek ograniczeni w drodze decyzji administracyjnej w korzystaniu z prawa własności nieruchomości.

Problematyka związana z kwestią odszkodowania za tego rodzaju zdarzenia uregulowana jest w art. 128 ust.4 powołanej ustawy o gospodarce nieruchomościami. W takim przypadku właściwy jest tryb postepowania administracyjnego, który nie pozostaje w korelacji z treścią zaskarżonego wpisu do działu III księgi wieczystej.

Mając na uwadze powyższe, Sąd Okręgowy oddalił apelację jako bezzasadną na podstawie art. 385 k.p.c. w zw. z art. 13 § 2 k.p.c.