Sygn. akt IV U 11/15
Dnia 20 października 2015 roku
Sąd Rejonowy w Piotrkowie Trybunalskim IV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
w składzie:
Przewodniczący: |
SSR Marcin Wojciechowski |
Protokolant: |
st. sekr. sądowy Ewa Adaszek |
po rozpoznaniu w dniu 20 października 2015 roku w Piotrkowie Trybunalskim
na rozprawie
sprawy z odwołania: M. N. z d.K.
przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych I Oddziałowi w Ł.
o zasiłek chorobowy
na skutek odwołania: M. N. z d.K.
od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych I Oddziału w Ł.
z dnia 21 listopada 2014 roku, sygn. (...)
1.zmienia zaskarżoną decyzję w ten sposób, że przyznaje wnioskodawczyni M. N. z domu K. prawo do zasiłku chorobowego za okres od dnia 7 listopada 2014 roku do dnia 24 listopada 2014 roku,
2.zasądza od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych I Oddziału w Ł. na rzecz wnioskodawczyni M. N. z domu K. kwotę 60,00 PLN ( sześćdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego.
Sygn. akt IV U 11/15
Decyzją z dnia 21 listopada 2014 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych I Oddział w Ł. w sprawie Nr (...)odmówił ubezpieczonej M. K. prawa do zasiłku chorobowego za okres niezdolności do pracy z powodu choroby za okres od dnia 7 listopada 2014 roku do dnia 24 listopada 2014 roku.
W uzasadnieniu decyzji organ rentowy podniósł, iż wnioskodawczyni została wyłączona z ubezpieczeń społecznych w tym i z ubezpieczenia chorobowego, a tym samym nie posiadała statusu ubezpieczonego.
Pismem z dnia 12 grudnia 2014 roku ubezpieczona M. K. wniosła odwołanie od powyższej decyzji, podnosząc, iż nie zgadza się z twierdzeniem, że niepodległa ubezpieczeniom społecznym.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych w odpowiedzi na odwołanie z dnia 12 stycznia 2015 roku wniósł o oddalenie odwołania, podnosząc, iż zaskarżona decyzja jest prawidłowa.
Postanowieniem z dnia 4 lutego 2015 roku Sąd zawiesił postępowanie w sprawie do czasu prawomocnego zakończenia postępowania w sprawie Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim V U 6772/14.
Sąd ustalił następujący stan faktyczny:
Wnioskodawczyni M. K. w okresie od dnia 7 listopada 2014 roku do dnia 24 listopada 2014 roku była niezdolna do pracy z powodu choroby.
- okoliczność bezsporna –
Zakład Ubezpieczeń Społecznych I Oddział w Ł. decyzją z dnia 3 listopada 2014 roku nr (...) ustalił, iż M. K. nie podlega ubezpieczeniom społecznym z tytułu zatrudnienia w firmie (...) Spółka z o.o. w Ł. od dnia 15 maja 2014 roku.
- okoliczność bezsporna –
Wnioskodawczyni złożyła odwołanie od powyższej decyzji.
Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim prawomocnym wyrokiem zapadłym w sprawie VU 6772/14 ustalił, iż wnioskodawczyni M. K. podlega ubezpieczeniom społecznym od dnia 15 maja 2014 roku.
- okoliczność bezsporna –
Wnioskodawczyni M. K. w związku z zawarciem związku małżeńskiego zmieniła nazwisko na N..
- okoliczność bezsporna –
Sąd zważył, co następuje:
Odwołanie jest zasadne.
Zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego – art. 6 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2005 r., nr 31, poz. 267).
Bezspornym jest, iż wnioskodawczyni był niezdolna do pracy w okresie od dnia 7 listopada 2014 roku do dnia 24 listopada 2014 roku.
Kwestią sporną było posiadanie statusu ubezpieczonego przez wnioskodawczynię i była ona przedmiotem decyzji ZUS z dnia 3 listopada 2014 roku nr (...) w której to organ rentowy ustalił, iż M. K. nie podlega ubezpieczeniom społecznym z tytułu zatrudnienia w firmie (...) Spółka z o.o. w Ł. od dnia 15 maja 2014 roku.
Decyzją ta została zmieniona prawomocnym wyrokiem Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim w sprawie VU 6772/14 zmieniającym powyższą decyzję i ustalającym podleganie wnioskodawczyni ubezpieczeniom społecznym od dnia 15 maja 2014 roku.
Wyrok ten w sposób wiążący ustalił status ubezpieczeniowy wnioskodawczyni M. N. zd. K., potwierdzając fakt podlegania ubezpieczeniom społecznym.
Skutkuje to uznaniem, iż w okresie niezdolności do pracy wnioskodawczyni była ubezpieczoną, a więc spełniona została przesłanka zawarta w art. 6 ww ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
Dlatego też należało uznać, iż decyzja ZUS była błędna, a tym samym podlegająca zmianie.
Mając powyższe na uwadze Sąd zmienił zaskarżoną decyzję i przyznał wnioskodawczyni M. N. prawo do zasiłku chorobowego za okres od dnia 7 listopada 2014 roku do dnia 24 listopada 2014 roku.
Sąd zgodnie z art. 98 k.p.c. przyznał wnioskodawczyni prawo do zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w wysokości wynikającej z § 12 ust. 2 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 września 2002 roku w sprawie opłat za czynności adwokackie oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów niepłaconej pomocy prawnej świadczonej z urzędu.
Biorąc pod uwagę treść ww. § 12 należało uznać, iż żądany zwrot kosztów zastępstwa procesowego w wysokości 1.800,00 PLN jest zawyżony i nie znajduje uzasadnienia.