Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt III Ca 1245/15

UZASADNIENIE

Zaskarżonym wyrokiem zaocznym z dnia 11 marca 2015r. Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi oddalił powództwo Kancelarii (...) Spółki Akcyjnej z siedzibą w K. skierowane przeciwko A. D. o zapłatę kwoty 1504,19 złotych .

Strona powodowa twierdziła, iż dochodzona kwota wynikała z umowy pożyczki zawartej przez internet pomiędzy pozwaną, a (...) Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w W. .Powód miał nabyć wierzytelność w drodze cesji od pierwotnego wierzyciela.

Pozwana nie zajęła stanowiska

Sąd I instancji stwierdził, iż nie mógł poczynić żadnych ustaleń stanu faktycznego , bowiem powód nie przedstawił jakiegokolwiek dowodu na piśmie na poparcie powództwa. W tym stanie rzeczy , w ocenie Sądu I instancji nie sposób ustalić, że powód uprawniony jest do dochodzenia roszczenia opisanego w pozwie. Wobec braku jakiegokolwiek dowodu na istnienie wierzytelności ustalenia faktyczne mogły zostać poczynione jedynie w oparciu o przepis art. 339 § 2 kpc. W ocenie Sądu I instancji, twierdzenia powoda budzą poważne wątpliwości w rozumieniu art. 339 § 2kpc , z uwagi na to, że strona powodowa nie przedstawiła jakiegokolwiek dowodu na poparcie swoich twierdzeń.

W tym stanie rzeczy, w ocenie Sądu I instancji, strona powodowa nie sprostała ciężarowi dowodowemu opisanemu w art. 6 kc , co skutkowało oddaleniem powództwa.

Apelację od powyższego rozstrzygnięcia złożyła strona powodowa.

Skarżący zarzucił rozstrzygnięciu naruszenie przepisów postępowania, które miało wpływ na wynik sprawy, a mianowicie art. 339 §2 kpc poprzez niezasadne oddalenie powództwa wyrokiem zaocznym w całości, w sytuacji gdy zasadność powództwa nie budzi jakiejkolwiek wątpliwości.

Do apelacji skarżący załączył plik dokumentów na uzasadnienie żądania pozwu.

W konkluzji skarżący wniósł o zmianę zaskarżonego wyroku i uwzględnienie powództwa w całości oraz zasądzenie kosztów postępowania, w tym kosztów zastępstwa procesowego za obie instancje, ewentualnie skarżący wniósł o uchylenie wyroku i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania Sądowi I instancji .

Sąd Okręgowy zważył, co następuje :

Apelacja nie jest zasadna.

Wbrew zarzutom skarżącej, Sąd I instancji prawidłowo zastosował przepisy zarówno prawa materialnego jak i procedury cywilnej.

W przedmiotowej sprawie strona powodowa na etapie postępowania przed Sądem I instancji nie przedstawiła żadnych dowodów na poparcie swoich twierdzeń. Dowody z dokumentów dołączonych do apelacji na etapie postepowania apelacyjnego, zostały pominięte jako spóźnione stosownie do przepisu art. 381 kpc.

Zgodzić należy się z Sądem I instancji, że w rozpoznawanej sprawie twierdzenia powoda zawarte w pozwie budzą uzasadnione wątpliwości w rozumieniu art. 339 § 2 kpc, a co za tym idzie same twierdzenia powoda nie znajdujące żadnego oparcia w przedstawionym materiale dowodowym, nie stanowią wystarczającej podstawy do tego, by roszczenie powoda uznać za udowodnione.

Stosownie do art. 6 kc na powodzie spoczywał obowiązek wykazania zarówno istnienia jak i wysokości dochodzonego roszczenia. Na stronie powodowej spoczywał obowiązek przedstawienia sądowi materiału dowodowego na podstawie którego sąd mógłby zbudować przekonanie o prawdziwości faktów uzasadniających żądanie.

Z uwagi na to, że na etapie postepowania przed Sądem I instancji skarżąca nie przedstawiła żadnych dowodów na poparcie swoich twierdzeń, zasadnie Sąd I instancji oddalił powództwo jako nieudowodnione.

Mając na uwadze powyższe, Sąd Okręgowy oddalił apelacje jako bezzasadną na podstawie art. 385 kpc.