Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt III Kow.910/15wz

POSTANOWIENIE

o warunkowym przedterminowym zwolnieniu

Dnia 28.09.2015r.

Sąd Okręgowy w S.Wydział III Penitencjarny w składzie:

Przewodniczący Sędzia SO wS.Jan Filipczyk

Protokolant sekr. sądowy Daria Staroń

przy udziale Prokuratora Prokuratury Okręgowej wS.– Katarzyny Mądry

po rozpoznaniu na posiedzeniu w Sądzie Okręgowym w S.wniosku skazanego P. M. s. H. z dnia 2.06.2015r.

postanowił:

I.  na zasadzie art.77§1kk, art.78§1kk, art.79§1kk oraz art.161§1kkw warunkowo zwolnić z dniem 28.09.2015r. skazanego P. M. s. H. i R., ur. (...) w K., skazanego prawomocnym wyrokiem Sądu Rejonowego w B.z dnia 30.01.2007r., sygn. akt IIK 353/06 za czyn z art.177§2kk, art.178§1kk, art.244kk na karę 7 lat pozbawienia wolności, Sądu Rejonowego w K. z dnia 14.06.2006r., sygn. akt XK 457/06 za czyn z art.178a§1kk na karę 2 lat pozbawienia wolności.

II. na zasadzie art. 80§1kk, wyznaczyć warunkowo zwolnionemu okres próby do dnia 28.09.2017r.

III. na zasadzie art. 159kkw w związku z art. 72§1kk w okresie próby:

a)  oddać warunkowo zwolnionego pod dozór kuratora sądowego;

b)  nałożyć na warunkowo zwolnionego obowiązki: podjęcia pracy zarobkowej, poprawnego zachowania, powstrzymywania się od nadużywania alkoholu i utrzymywania kontaktów z osobami ze środowiska przestępczego, kontynuowanie specjalistycznego leczenia;

IV.  zwolnić skazanego od kosztów sądowych w części dotyczącej wydatków i obciążyć nimi Skarb Państwa.

UZASADNIENIE

Skazany P. M. wystąpił do Sądu z wnioskiem o udzielenie warunkowego przedterminowego zwolnienia wskazując na poprawne zachowanie w czasie korzystania z przerwy w karze, podnosząc, iż wykorzystuje ją zgodnie z przeznaczeniem.

Wniosek zasługuje na uwzględnienie.

Jak wynika z wywiadu środowiskowego z dnia 23.07.2015r. skazany w miejscu zamieszkania posiada opinię pozytywną, a jego zachowanie nie budzi zastrzeżeń. Nie nadużywa on alkoholu, nie utrzymuje kontaktów z osobami zdemoralizowanymi. Krytycznie odnosił się do popełnionych czynów.

Zachowanie skazanego, w warunkach izolacji penitencjarnej oceniono jako pozytywne. Był wielokrotnie, bowiem 177 razy nagradzany regulaminowo, ukarany dyscyplinarnie został dwukrotnie, za powroty z przepustki, pod wpływem alkoholu. Karę pozbawienia wolności odbywał w zakładzie karnym typu półotwartego, w systemie programowanego oddziaływania. Skazany aktywnie uczestniczył w procesie resocjalizacji. W czasie odbywania kary, był inicjatorem akcji charytatywnej w postaci zbiórki pieniędzy wśród osadzonych na rzecz niepełnosprawnej dziewczynki. W Zakładzie Karnym w C. był zatrudniony odpłatnie w warsztatach gospodarczych jako ślusarz-spawacz. Podczas pobytu w OZ U. pracował poza obrębem jednostki penitencjarnej. Z powierzonych mu obowiązków wywiązywał się rzetelnie. Odbywając karę w oddziale terapeutycznym ukończył program zastępowania agresji oraz zajęcia dotyczące readaptacji społecznej. Brał też udział w programie motywacyjnym którego celem było wzbudzenie wiary w możliwość zmiany, budowanie poczucia osobistej skuteczności oraz kształtowanie motywacji do zaangażowania w proces terapeutyczny. Ukończył też cykl spotkań dotyczących uzależnienia od alkoholu. Kontakt zewnętrzny, w formie rozmów telefonicznych oraz widzeń i korespondencji utrzymuje z matką i konkubiną.

W czasie ponad rocznego korzystania z przerwy karze skazany zachowuje się poprawnie. Kontynuuje specjalistyczne leczenie oraz wykonuje systematycznie badania. Pozostaje pod opieką lekarza gastroenterologa. Skazany podejmował pracę zarobkową, jednak z uwagi na pogorszenie stanu zdrowia musiał z niej zrezygnować.

Mając na względzie powyższe okoliczności, a także poprawne zachowanie się skazanego w trakcie pobytu w zakładzie penitencjarnym oraz pozytywną opinię z miejsca zamieszkania należy przypuszczać, iż dalszy skuteczny proces jego resocjalizacji może przebiegać w warunkach wolnościowych, tym bardziej, że skazanemu pozostało do odbycia ok. 14 miesięcy z sumy ponad 9 lat orzeczonej wobec niego kary pozbawienia wolności.

W tej sytuacji istnieje uzasadnione przypuszczenie, że w przypadku zwolnienia skazany będzie przestrzegał porządku prawnego i nie popełni ponownie przestępstwa. Z tych względów postanowiono jak wyżej.

Sąd uznał za celowe poddanie skazanego w okresie próby pod dozór kuratora sądowego oraz nałożenie obowiązków przewidzianych w art.72§1kk.

O kosztach postępowania przed Sądem orzeczono na podstawie przepisu art.626§1kpk w zw. z art.624§1kpk w zw. z art.1§2kkw.

Przewodniczący – Sędzia