Sygn. akt II Kp 401/15
Dnia 28 stycznia 2016 r.
Sąd Rejonowy w Myszkowie, Wydział II Karny w składzie:
Przewodniczący: SSR Magdalena Mastaj
Protokolant: Magdalena Dworaczyk
przy udziale Prokuratora – nie stawił się, zawiadomiony prawidłowo
po rozpoznaniu na posiedzeniu w dniu 28 stycznia 2016r.
sprawy K. Ł. (1)
w przedmiocie rozpoznania zażalenia na postanowienie (...)w S.z dnia 16 listopada 2015 r. sygn. akt Ko 891/15 o odmowie wszczęcia dochodzenia
na podstawie art. 437 § 1 k.p.k. i art. 329 k.p.k.
p o s t a n a w i a
utrzymać w mocy zaskarżone postanowienie.
Postanowieniem z dnia 16 listopada 2015r. odmówiono wszczęcia dochodzenia w sprawie kradzieży dokumentów oraz pieniędzy w kwocie około 3.000 zł. w dniu 18 sierpnia 2012r. w G., gm. S., woj. (...), tj. o przestępstwo z art.278§1 kk, wobec braku danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia przestępstwa.
Na powyższą decyzję, w terminie prawem przewidzianym zażalenie wniósł pełnomocnik pokrzywdzonej K. Ł. (1). Podniósł w treści zażalenia, iż przeciwko M. Ł. (1)powinno być prowadzone postępowanie o czyn z art.278§1 kk. (...)wniósł o nieuwzględnienie powyższego zażalenia i utrzymanie w mocy zaskarżonej decyzji.
Sąd zważył co następuje.
Zdaniem Sądu organ prowadzący przedmiotowe postępowanie dokonał prawidłowej oceny zebranego w sprawie materiału dowodowego i słusznie uznał, iż w odniesieniu do czynu polegającego na kradzieży dokumentów i pieniędzy na szkodę K. Ł. (1) brak jest przekonujących dowodów, tego rodzaju zachowanie potwierdzających.
Zdaniem Sądu na uwagę zasługuje fakt, iż Policja przeprowadziła kompleksowe postępowanie sprawdzające. Przesłuchano w charakterze świadka pokrzywdzoną K. Ł. (1). Dokonano rozpytania osób mogących mieć wiedzę w sprawie: J. D. i M. Ł. (1). Załączono raport z bazy danych Policji dotyczący przebiegu interwencji z dnia 19.08.2012r., z których wynika, iż M. Ł. oddał żonie wszystkie potrzebne dokumenty, pieniądze i rzeczy dla dziecka. Otóż dla Sądu niewątpliwym jest, iż byli małżonkowie M. Ł. i K. Ł. nie potrafią się ze sobą porozumieć. Z wypowiedzi bowiem M. Ł. wynika, iż pomiędzy nim, a pokrzywdzoną istnieje konflikt na tle majątkowym oraz dotyczący kontaktów z synem. Sam fakt złożenia zawiadomienia przez pokrzywdzoną o kradzieży trzy lata od daty zdarzenia, w sytuacji istnienia w/w konfliktu pomiędzy stronami, powoduje iż do zawiadomienia tego należy podejść z ostrożnością. Zwłaszcza, że już pomiędzy treścią zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa i zażalenia złożonych przez pełnomocnika, a wypowiedzią samej pokrzywdzonej istnieje rozdźwięk. Pełnomocnik K. Ł. powołuje się bowiem na okoliczność, iż w/w pieniądze były własnością tylko i wyłącznie pokrzywdzonej, gdy tymczasem ona sama zeznała i wskazała w pisemnym oświadczeniu złożonym do akt, iż pieniądze te stanowiły współwłasność z M. Ł..
Podsumowując zatem, twierdzenia M. Ł. zaprzeczające zaborowi pieniędzy na szkodę pokrzywdzonej, treść cytowanego powyżej raportu policyjnego, fakt istnienia aktualnie pomiędzy stronami konfliktu oraz złożenia zawiadomienia po upływie trzech lat od daty zdarzenia, powodują iż Sąd całkowicie podziela stanowisko organów ścigania, że w sprawie brak jest danych dostatecznie uprawdopodobniających podejrzenie popełnienia takiego czynu.
W ocenie Sądu zebrany w sprawie materiał sprawdzający jest kompletny, pozwolił na wyjaśnienie okoliczności objętych zawiadomieniem o przestępstwie i nie wymaga uzupełnienia.
Stosownie do powyższego, na mocy powołanych przepisów, rozstrzygnięto jak w części dyspozytywnej postanowienia.