Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II Cz 890 / 15

POSTANOWIENIE

Dnia 14 stycznia 2015r.

Sąd Okręgowy w Bydgoszczy II Wydział Cywilny – Odwoławczy w składzie następującym:

Przewodniczący: SSO Janusz Kasnowski (spr.)

Sędziowie: SO Irena Dobosiewicz

SO Wojciech Borodziuk

po rozpoznaniu w dniu 14 stycznia 2015r. w Bydgoszczy na posiedzeniu niejawnym sprawy z powództwa

R. Ł.

przeciwko

Skarbowi Państwa – Sądowi Rejonowemu w Bydgoszczy

o zapłatę

na skutek zażalenia powódki R. Ł. na postanowienie Sądu Rejonowego Bydgoszczy z dnia 17 lipca 2015r. w sprawie I C 4087/13

postanawia:

oddalić zażalenie.

II Cz 890/15

UZASADNIENIE

Zaskarżonym postanowieniem z dnia 17 lipca 2015r. Sąd rejonowy w Bydgoszczy w sprawie IC 4087/13 odrzucił apelacje powódki R. Ł. od wyroku z dnia 6 maja 2015r., którym oddalono jej powództwo o zapłatę skierowane wobec pozwanego Skarbu Państwa – Sądu Rejonowego w Bydgoszczy.

W uzasadnieniu orzeczenia Sąd wskazał, że odpis w/w wyroku wraz z uzasadnieniem i pouczeniem o sposobie i terminie jego zaskarżenia doręczono powódce w dniu 15 czerwca 2015r., a więc dwutygodniowy termin do wniesienia apelacji (przewidziany w art.369 § 2 kpc) upływał powódce z końcem 29 czerwca 2015r. Tymczasem powódka złożyła apelację w dniu 30 czerwca 2016r., na co wskazuje data stempla pocztowego umieszczona na kopercie zawierającej apelację, a pooznacza, że nie zachowała terminu do jej wniesienia. Dlatego na podstawie art.370 kpc Sąd Rejonowy odrzucił apelację powódki, jako złożoną po terminie.

Z treści zażalenia powódki R. Ł., bardzo chaotycznej, wnosić ostatecznie należy, że domagała się uchylenia zakażonego postanowienia (zażalenie – k.105 i 106).

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Zażalenie powódki nie znajduje uzasadnienia. Przewidziany w art.369 § 2 kpc dwutygodniowy termin do wniesienia apelacji od wyroku Sądu Rejonowego, liczony od daty doręczenia stronie jego odpisu wraz z uzasadnieniem, jest terminem ustawowym. To oznacza, że nie może zostać ani sknocony, ani wydłużony czy to przez Sąd, czy przez stronę postępowania, która zamierza wnieść apelację. Brak jego zachowania niesie skutek w postaci bezskuteczności czynności polegającej na wniesieniu apelacji (zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art.167 kpc). Skoro powódka odebrała odpis wyroku z uzasadnieniem w dniu 15 czerwca 2015r., co potwierdziła własnoręcznym podpisem na dowodzie doręczenia(k.97), to termin do wniesienia apelacji upływał jej z dniem 29 czerwca 2015r. Apelację nadała w urzędzie pocztowym dopiero w dniu 30 czerwca 2015r. (k.101), a więc po upływie wymaganego terminu, przez co jej działanie nie mogło odnieść skutku. Spóźnioną apelację Sąd Rejonowy miał obowiązek odrzucić (zgodnie z art.370 kpc). Dodatkowo wskazać należy, że w zażaleniu na postanowienie odrzucające apelację powódka nie kwestionowała ani daty odbioru odpisu wyroku z uzasadnieniem, ani daty złożenia apelacji w urzędzie pocztowym, a okoliczności przez nią podniesione pozostawały bez żadnego znaczenia w sprawie.

Z tych zasadniczych przyczyn Sąd Okręgowy oddalił zażalenie powódki, jako nieuzasadnione (na podstawie art.385 kpc w związku z art.397 § 2 kpc).