Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt IX U 979/15

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 18 listopada 2015 r.

Sąd Okręgowy___________________ w Gliwicach Wydział IX

Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Ośrodek Zamiejscowy w Rybniku

w składzie:

Przewodniczący:

SSO Mariola Łącka

Protokolant:

Joanna Metera

przy udziale ./.

po rozpoznaniu w dniu 18 listopada 2015 r. w Rybniku

sprawy z odwołania J. G. (G.)

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w R.

o emeryturę

na skutek odwołania J. G.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w R.

z dnia 30 lipca 2015r. Znak (...)

oddala odwołanie

Sędzia

Sygn. akt IXU 979/15

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 30.07.2015r. organ rentowy Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w R. odmówił ubezpieczonemu J. G. (G.) prawa do wcześniejszej emerytury na podstawie art.184 ustawy o emeryturach i rentach z FUS w związku z §4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 07.02.1983r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, ponieważ ubezpieczony na dzień 01.01.1999r. nie udokumentował wymaganego co najmniej 25- letniego okresu składkowego i nieskładkowego.

Ubezpieczony w odwołaniu od decyzji domagał się jej zmiany poprzez przyznanie prawa do wnioskowanego świadczenia, po uprzednim zaliczeniu do ogólnego stażu pracy okresu pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy oraz uwzględnieniu okresu pracy górniczej pod ziemią w wymiarze półtorakrotnym.

Organ rentowy w odpowiedzi na odwołanie wniósł o jego oddalenie z przyczyn jak w zaskarżonej decyzji.

Ubezpieczony złożył również odwołanie od decyzji z dnia 28.07.2015r. ustalającej wysokość kapitału początkowego – sprawa ta została wyłączona do odrębnego rozpoznania.

Rozpoznając sprawę Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

Ubezpieczony J. G. urodził się w dniu (...)

W dniu 10.07.2015r. wystąpił z wnioskiem o ustalenie uprawnień do wcześniejszej emerytury z tytułu wykonywania pracy w szczególnych warunkach.

W rozpoznaniu tego wniosku organ rentowy wydał zaskarżoną decyzję, w której odmówił prawa do wnioskowanego świadczenia z przyczyn wskazanych na wstępie.

Organ rentowy uznał za udowodniony na dzień 01.01.1999r. staż pracy w łącznym wymiarze 19 lat, 2 miesięcy i 17 dni okresów składkowych i nieskładkowych, w tym 15 lat, 7 miesięcy i 18 dni pracy wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy w szczególnych warunkach.

Organ rentowy zaliczył do stażu pracy wszystkie okresy zatrudnienia wnioskowane przez ubezpieczonego.

W odwołaniu od decyzji ubezpieczony domagał się zaliczenia dodatkowo okresu pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy od dnia 01.02.1995r. do dnia 31.10.2001r. oraz uwzględnienia okresu zatrudnienia stale i w pełnym wymiarze czasu pracy pod ziemią w wymiarze póltorakrotnym. Powyższe spowoduje zdaniem ubezpieczonego, iż spełni on warunek posiadania na dzień 01.01.1999r. stażu pracy w wymiarze przekraczającym 25 lat.

Dodatkowo na rozprawie w dniu 18.11.2015r, ubezpieczony wskazał, iż w latach 1994 -1995 pracował w okresie 3-4 miesięcy firmie (...) w C. jako pracownik sezonowy. Nie posiada na tę okoliczność świadectwa pracy. Zaginęła mu również legitymacja ubezpieczeniowa, w której było potwierdzenie tego zatrudnienia. Była to firma polsko – niemiecka produkująca boazerię, gdzie ubezpieczony wykonywał pomocnicze prace stolarskie. W trakcie pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy nie podejmował zatrudnienia.

Ubezpieczony nie przystąpił do otwartego funduszu emerytalnego.

Powyższe Sąd ustalił na podstawie akt organu rentowego, akt osobowych z KWK (...) oraz zeznań ubezpieczonego złożonych na rozprawie w dniu 18.11.2015r. minuty od 00:18:48 do 00:43:59.

Mając na uwadze powyższe ustalenia Sąd zważył, co następuje:

Odwołanie ubezpieczonego nie zasługuje na uwzględnienie.

Spór w rozpoznawanej sprawie sprowadzał się do ustalenia, czy ubezpieczony spełnia wszystkie warunki prawa do wcześniejszej emerytury o jakich mowa w art. 184 pkt.1 ustawy z dnia 17.12.1998r. o emeryturach i rentach z FUS ( t.j. Dz.U. z 2013r., poz.1440 ze zm ) – a w szczególności czy posiada na dzień 01.01.1999r. wymagany 25 letni okres zatrudnienia.

W ocenie Sądu przeprowadzone postępowanie dowodowe pozwala jednoznacznie stwierdzić, iż ubezpieczony nie spełnia tych warunków, ponieważ nie posiada na dzień 01.01.1999r. wymaganego 25 letniego okresu składkowego i nieskładkowego.

Nie ulega bowiem wątpliwości, iż brak jest możliwości doliczenia do okresów składkowych i nieskładkowych uwzględnionych przez organ rentowy okresu pobierania przez ubezpieczonego renty z tytułu niezdolności do pracy. Możliwość taką bowiem przewiduje jedynie art. 10a ustawy emerytalnej, który mówi, że przy ustalaniu prawa do emerytury osoby, która osiągnęła wiek emerytalny wynoszący dla mężczyzny co najmniej 65 lat i utraciła prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy przysługującej z Funduszu z powodu odzyskania zdolności do pracy, uwzględnia się również okresy pobierania tej renty, jeżeli okresy składkowe i nieskładkowe, ustalone na zasadach określonych w art.5-7 i 10 tej ustawy, są krótsze od okresu wymaganego do przyznania emerytury, w zakresie niezbędnym do uzupełnienia tego okresu. Ubezpieczony urodzony w dniu (...) - w dniu (...). ukończył wiek 61 lat i nie należy do kategorii osób wymienionych w tym przepisie.

Brak jest również możliwości zaliczenia okresów pracy wykonywanej pod ziemią w wymiarze półtorakrotnym, ponieważ taka możliwość określona w art.50d powołanej powyżej ustawy, dotyczy wyłącznie emerytur górniczych.

Także ewentualne zaliczenie do stażu pracy okresu zatrudnienia w (...) w latach 1994-1995 nie spowoduje spełnienia przez ubezpieczonego warunku dotyczącego wymaganego na dzień 01.01.1999r. co najmniej 25-letniego okresu składkowego i nieskładkowego, ponieważ jest to okres niewystarczający do uzupełnienia tego stażu.

Nie ulega zatem wątpliwości, że ubezpieczony nie spełnia wszystkich niezbędnych przesłanek prawa do dochodzonego świadczenia na podstawie z art.184 w związku z art.32 ustawy z dnia 17.12.1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i w związku z § 4 ust.1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 07.02.1983r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, wobec czego Sąd z mocy art.477 14§1 kpc oddalił odwołanie nie znajdując podstaw do jego uwzględnienia.

Wyłączona sprawa z odwołania ubezpieczonego od decyzji ustalającej wartość kapitału początkowego będzie przedmiotem odrębnego rozpoznania.

Sędzia