Sygn. akt VU 532/13
Dnia 27 sierpnia 2013 roku
Sąd Okręgowy – V Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Legnicy
w składzie:
Przewodniczący: SSO Krzysztof Główczyński
Protokolant: Magdalena Pańków
po rozpoznaniu w dniu 27 sierpnia 2013 roku w Legnicy
sprawy z wniosku E. B.
przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w L.
o ponowne przeliczenie emerytury
na skutek odwołania E. B.
od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w L.
z dnia 23 grudnia 2011 r., 15 lutego 2013, r. i 25 stycznia 2013 roku
znak (...), (...), (...)
oddala odwołania.
Sygn. akt VU 532/13
Decyzją z dnia 15 lutego 2013 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w L.przyznał uprawnionej już do emerytury E. B.prawo do emerytury z tytułu osiągnięcia wieku emerytalnego 60 lat życia. Wobec zbiegu tej emerytury z prawem do wcześniej przyznanego świadczenia, organ rentowy na podstawie art. 95 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 ze zm.) wskazał, że przyznana decyzją z dnia 15 lutego 2013 r. emerytura jest świadczeniem mniej korzystnym i wobec tego nadal będzie wypłacana emerytura o symbolu (...) jako świadczenie korzystniejsze.
Po ostatecznym sprecyzowaniu na rozprawie w dniu 27 sierpnia 2013 r. roszczenia, E. B. wniosła o przeliczenie emerytury i kapitału początkowego z uwzględnieniem okresu przebywania na urlopie wychowawczym, traktowanego jako okres składkowy, z zastosowaniem wskaźnika 1,3 %.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w L. wniósł na podstawie art. 477 9 § 1 k.p.c. o odrzucenie odwołania, albowiem odwołanie od decyzji z dnia 23 grudnia 2011 r. jest spóźnione. Domagając się także oddalenia odwołania, organ rentowy wskazał, że z mocy art. 7 pkt 5 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych okresy urlopu wychowawczego, urlopu bezpłatnego udzielonego na podstawie przepisów w sprawie bezpłatnych urlopów dla matek pracujących opiekujących się małymi dziećmi i innych udzielonych w tym celu urlopów bezpłatnych, są okresami nieskładkowymi. Powołana przez wnioskodawczynię uchwala Sądu Najwyższego z dnia 18 maja 2011 r., sygn. akt I UZP 1/11 zapadła w zupełnie odmiennym stanie faktycznym oraz dotyczyła zupełnie innej sytuacji prawnej.
Sąd ustalił następujący stan faktyczny:
E. B. pobiera od 21 grudnia 2010 r. przyznaną decyzją z dnia 13 stycznia 2011 r. emeryturę.
Wnioskodawczyni przebywała na urlopach wychowawczych, których okresy przy ustalaniu wartości kapitału początkowego oraz wysokości przyznanych jej emerytur organ rentowy potraktował jako okresy nieskładkowe.
Decyzją z dnia 15 lutego 2013 r. organ rentowy przyznał wnioskodawczyni prawo do emerytury z tytułu osiągnięcia wieku emerytalnego 60 lat życia. Wobec zbiegu prawa tego świadczenia z prawem do wcześniej przyznanej emerytury, organ rentowy na podstawie art. 95 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 ze zm.), stwierdził, że przyznana decyzją z dnia 15 lutego 2013 r. emerytura jest świadczeniem mniej korzystnym i wobec tego nadal wypłacana będzie emerytura o symbolu (...) jako świadczenie korzystniejsze.
(niesporne)
Sąd zważył co następuje.
Odwołania nie zasługują na uwzględnienie.
W niespornym stanie faktycznym, istota sprawy sprowadza się do rozstrzygnięcia, czy okres urlopu wychowawczego, na jakim wnioskodawczyni niespornie przebywała, jest okresem składkowym, który uzasadnia zastosowanie przewidzianego art. 53 ust. 1 pkt 2 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wskaźnika 1,3 % za każdy rok okresów składkowych.
Ustawa 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 ze zm.) rozróżnia okresy składkowe (art. 6) oraz okresy nieskładkowe (art. 7). W zakresie ustalania wartości kapitału początkowego i emerytur rozróżnienie to ma o tyle znaczenie, że stosownie do art. 53 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy, emerytura wynosi po 1,3 % podstawy jej wymiaru za każdy rok okresów składkowych i po 0,7 % za każdy rok okresów nieskładkowych. Trafnie w odpowiedzi na odwołanie organ rentowy wskazał, że okresy urlopu wychowawczego są z mocy art. 7 pkt 5 ustawy emerytalnej, którego treść poprawnie zacytował, okresami nieskładkowymi.
Błędny natomiast jest pogląd wnioskodawczyni, iż jej roszczenie znajduje oparcie w uchwale Sądu Najwyższego z dnia 18 maja 2011 r., I UZP 1/11 (OSNP 2012/1-2/14), z której wynika, iż okresy bezpłatnego urlopu dla matek pracujących, opiekujących się małymi dziećmi, a następnie urlopu wychowawczego – wykorzystane przed dniem 01 stycznia 1999 r. – są od dnia 28 stycznia 1972 r. okresem podlegania ubezpieczeniu społecznemu z tytułu pozostawania w stosunku pracy w rozumieniu art. 29 ust. 3 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu ubezpieczeń Społecznych. Dokonując wykładni art. 29 ust. 3 ustawy emerytalnej Sąd Najwyższy nie wypowiedział się o składkowym, bądź nieskładkowym charakterze wymienionych w uchwale okresów. Stwierdził jedynie, że okresy te są okresami podlegania ubezpieczeniu społecznemu z tytułu pozostawania w stosunku pracy i to tylko w rozumieniu art. 29 ust. 3 ustawy emerytalnej. Stąd za uzasadniony należy uznać wyrażony w uzasadnieniu odpowiedzi na odwołanie pogląd, że uchwała zapadła w zupełnie innym stanie faktycznym i dotyczyła zupełnie innej sytuacji prawnej. Sąd Najwyższy przesądził, iż okresy bezpłatnego urlopu dla matek pracujących, opiekujących się małymi dziećmi a następnie urlopu wychowawczego – wykorzystane przed dniem 01 stycznia 1999 r. podlegają wliczeniu do określonego art. 29 ust. 1 okresu składkowego i nieskładkowego jako okres podlegania ubezpieczeniu społecznemu z tytułu pozostawania w stosunku pracy. W świetle zaś art. 7 pkt 5 omawianej ustawy, przypadające przed dniem nabycia prawa do emerytury lub renty okresy urlopu wychowawczego, urlopu bezpłatnego udzielonego na podstawie przepisów w sprawie bezpłatnych urlopów dla matek pracujących opiekujących się małymi dziećmi, innych udzielonych w tym celu urlopów bezpłatnych oraz okresy niewykonywania pracy – z powodu opieki nad dzieckiem:
a) w wieku do lat 4 – w granicach do 3 lat na każde dziecko oraz łącznie – bez względu na liczbę dzieci – do 6 lat,
b) na które ze względu jego stan fizyczny, psychiczny lub psychofizyczny przysługuje zasiłek pielęgnacyjny – dodatkowo w granicach do 3 lat na każde dziecko
są okresami nieskładkowymi.
Mając powyższe na uwadze, Sąd na podstawie art. 477 14 § 2 k.p.c. pozbawione uzasadnionych podstaw odwołanie oddalił.