Pełny tekst orzeczenia

III RC 253/15

UZASADNIENIE

T. D., pozwem z dnia 10 czerwca 2015 roku wniósł o obniżenie alimentów na rzecz syna I. D. z kwoty po 700 złotych miesięcznie do kwoty po 300 złotych miesięcznie, poczynając od dnia 1 czerwca 2015 roku. Powództwo uzasadniał pogorszeniem stanu zdrowia, co wiąże się ze zwiększonymi nakładami finansowymi na leczenie i rehabilitację. Nadto wskazał, że w związku z jego chorobą uległy obniżeniu jego dochody.

Przedstawicielka ustawowa małoletniego, A. D. (1) wniosła o oddalenie powództwa.

Sąd Rejonowy ustalił następujący stan faktyczny:

Małoletni I. D. urodzony (...) pochodzi ze związku małżeńskiego T. D. i A. D. (1), rozwiązanego przez rozwód. (k.6). Wyrokiem Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 18 listopada 2013 roku sygn. akt VI C 858/12 ustalono miejsce pobytu małoletniego przy matce, zasądzono alimenty od ojca na rzecz syna w kwocie po 700 złotych miesięcznie. (k.350-351 akt VIC 858/12).

Powód T. D. ma obecnie 39 lat, posiada wykształcenie średnie ogólne, bez wyuczonego zawodu. (k.73) Obecnie jest na zwolnieniu lekarskim i z tego tytułu uzyskuje od października 2015 roku zasiłek w wysokości 1200 złotych miesięcznie. Nie posiada orzeczenia o niepełnosprawności (k.74 zeznania). Prowadzi działalność gospodarczą i z tego tytułu uzyskuje dochód od 1500 do 1700 złotych miesięcznie. (k.74) W utrzymaniu pomaga mu partnerka (k. 73-74) Posiada dwoje dzieci: małoletniego pozwanego oraz córkę A. D. (2), na którą jest zobowiązany do łożenia alimentów w kwocie po 700 złotych miesięcznie. (k.74) Jest w nowym związku. Mieszka wraz z partnerką w lokalu, stanowiącym jej własność o pow. 100 m 2 (k.73). Powód nie dokłada się do opłat jest w trakcie rehabilitacji po przebytej w lutym i październiku 2015 roku operacji kolana, na leki przeznacza kwotę około 300 złotych miesięcznie(k.74) Powód swój koszt utrzymania określa na kwotę około 2000 złotych miesięcznie (k.74 zeznania). Jest właścicielem działki i domu, przyznanego mu w wyniku podziału majątku wspólnego z matką pozwanego (k.73). Posiada samochód marki (...) Transporter oraz F. (...). Jest zadłużony z tytułu kredytu samochodowego, którego miesięczna rata wynosi 380 złotych. Nadto w wyniku podziału majątku wspólnego jest obowiązany do spłaty na rzecz byłej żony (matki pozwanego) w wysokości około 250 000 złotych (k.73) Wakacje spędził w Turcji. Ma kontakt z małoletnim zabiera go na weekendy, a także spędził z nim niecały tydzień wakacji na M. (k.74 zeznania) Nie posiada zaległości alimentacyjnych. (k. 74 zeznania).

Na datę ostatniego wyrokowania powód miał 37 lat, pracował na podstawie umowy o pracę jako operator maszyn, zarabiał 2300 złotych miesięcznie (k.348 akt VIC 858/12). Nadto z działalności gospodarczej uzyskiwał dochód około 1000 złotych miesięcznie. (k.74 zeznania). Mieszkał tak jak obecnie z partnerką w jej mieszkaniu o powierzchni 100 metrów kwadratowych. Był zadłużony z tytułu kredytu samochodowego, rata wynosiła tak jak obecnie 380 złotych miesięcznie. Na pełnoletnią córkę łożył alimenty w wysokości po 400 złotych miesięcznie.

Partnerka powoda ma syna w wieku 10 lat. Prowadzi biuro księgowe. (k.74)

Małoletni I. D. ma obecnie 11 lat i uczęszcza do publicznej szkoły podstawowej. Koszty związane ze szkołą to: komitet rodzicielski 100 złotych rocznie, świetlica 100 złotych rocznie, strój szkolny – mundurek 50 złotych rocznie, wyjścia szkolne 20 złotych miesięcznie. (k.74), obiady w szkole od 180 do 190 złotych miesięcznie. (k.74) I. D. uczęszcza na treningi piłki nożnej za kwotę 180 złotych miesięcznie, basen 20 złotych miesięcznie (k.74). Jak podaje matka małoletniego, na wyżywienie dla syna przeznacza kwotę od 200 do 300 złotych miesięcznie, wyprawkę szkolną 400 złotych rocznie. (k.74) Chłopiec z uwagi na intensywne uprawianie sportu jest zobligowany do przeprowadzania badań specjalistycznych za kwotę 200 złotych rocznie oraz testów sprawnościowych za kwotę 150 złotych rocznie (k.74). Przedstawicielka ustawowa małoletniego określiła aktualny koszt utrzymania syna na kwotę około 2000 złotych miesięcznie. Chłopiec mieszka z matką i siostrą w lokalu, którego koszty utrzymania pokrywa w całości matka małoletniego (zeznania k.75). Małoletni ma kontakt z ojcem i otrzymuje drobne prezenty np. czapkę (zeznania k.74).

Na datę ostatniego wyrokowania, małoletni miał 8 lat, uczęszczał do szkoły podstawowej do drugiej klasy, nie miał zajęć dodatkowych (k.347 akt VIC 858/12 zeznania). Koszt utrzymania małoletniego wynosił wtedy 1500 złotych miesięcznie ( zeznania k.347 akt j.w.). Jak podaje matka, obecnie opłata za obiady szkolne jest o połowę wyższa niż na datę ostatniego wyrokowania, nadto zwiększyły się wydatki szkolne (k.74 zeznania).

Przedstawicielka ustawowa małoletniego powoda A. D. (1) ma 40 lat, z zawodu jest handlowcem (k.74). Pracuje w (...) S.A. i z tego tytułu uzyskuje dochód około 8500 brutto miesięcznie oraz premie uznaniowe od 2400 do 4700 złotych brutto miesięcznie (k. 45-46). Posiada dwoje dzieci ze związku z powodem: pełnoletnią córkę i małoletniego pozwanego. Koszt utrzymania uczącej się córki to kwota około 2000 złotych miesięcznie. Przedstawicielka ustawowa mieszka wraz z dziećmi we własnym mieszkaniu o pow. 63 m 2. (k.74). Pokrywa koszty utrzymania nieruchomości - około 600 złotych miesięcznie (k.74). Posiada samochód służbowy. Jest w nowym związku ale nie mieszka z partnerem. Jest zadłużona z tytułu kredytu hipotecznego na kwotę ponad 500 000 złotych, którego miesięczna rata wynosi około 2700 złotych. Nie ma innych kredytów. Ponosi koszt pakietu medycznego na kwotę 170 złotych miesięcznie. Koszt utrzymania matki małoletniego wynosi koło 1500 złotych miesięcznie. Ostatnie wakacje spędziła nad polskim morzem wraz z synem i partnerem oraz była przez cztery dni w R..

Na datę ostatniego wyrokowania matka pozwanego miała 38 lat, pracowała tak jak obecnie i osiągała takie same dochody. Mieszkała wraz z dziećmi w domu, stanowiącym wspólność majątkową z powodem.

Powyższy stan faktyczny, Sąd ustalił na podstawie: zeznań powoda i przedstawicielki ustawowej pozwanego, akt VI C 858/12, zeznań podatkowych PIT, zaświadczeń o zarobkach i zatrudnieniu, potwierdzeń przelewów, zaświadczeń zdrowotnych i dokumentacji zdrowotnej, świadectwa pracy.

Sąd wziął pod uwagę wszystkie wyżej wymienione dowody, uznając je za wiarygodne.

Sąd Rejonowy zważył co następuje:

Zgodnie z art. 138 kro w razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego. Przez zmianę stosunków rozumie się istotne zwiększenie się potrzeb uprawnionego do alimentacji lub istotne pogorszenie się możliwości zarobkowych i majątkowych zobowiązanego. W przedmiotowej sprawie zadaniem Sądu było ustalenie czy od czasu ostatniego wyrokowania do chwili obecnej nastąpiła istotna zmiana okoliczności, uprawniająca do obniżenia alimentów na rzecz małoletniego I. D.. W niniejszej sprawie od daty ostatniego wyrokowania minęły dwa lata. W tym czasie niewątpliwie zmieniły się potrzeby małoletniego. Obecnie pozwany ma zajęcia dodatkowe ( piłkę nożną), co generuje nowe wydatki: zakup stroju sportowego, okresowe badania lekarskie. Nadto zwiększyły się koszty obiadów szkolnych. W ocenie Sądu koszt utrzymania syna podany przez matkę na kwotę około 2000 złotych jest realnym kosztem utrzymania małoletniego. W tej sumie oprócz wyżywienia, kosztów szkolnych, mieszczą się także koszty zajęć dodatkowych, opieki medycznej czy mieszkania. Oczywistym jest, że wraz z upływem czasu, koszty utrzymania małoletniego wzrastają. Chłopiec znajduje się obecnie w okresie intensywnego rozwoju fizycznego i intelektualnego co z pewnością wpływa na koszt jego utrzymania. Po stronie powoda nie nastąpiła istotna zmiana warunków, uzasadniająca konieczność obniżenia alimentów. Co prawda, powód obecnie przebywa na zwolnieniu lekarskim, ale nie posiada orzeczenia o niepełnosprawności. Obecnie jego dochody uległy obniżeniu ale nie uległy znacznemu obniżeniu możliwości zarobkowe i majątkowe. Nadal posiada on zdobyte wykształcenie i doświadczenie zawodowe. Nadto obecnie posiada dwa samochody, dom wraz z działką, który jest nieużytkowany. Kwestia rozliczeń między rodzicami małoletniego z tytułu podziału majątku wspólnego nie ma zdaniem Sądu znaczenia dla rozstrzygnięcia w sprawie niniejszej.

Jak wynika z art. 135 § 1 kro, zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. Odnosząc się do pierwszego kryterium należy uznać, iż usprawiedliwione potrzeby to takie, których zaspokojenie pozwala uprawnionemu żyć w warunkach odpowiadających jego wiekowi, stanowi zdrowia. Katalog usprawiedliwionych potrzeb jest rzeczą indywidualną. W przedmiotowej sprawie, Sąd wziął pod uwagę, że małoletni uczy się, korzysta z zajęć dodatkowych, jego aktualny koszt utrzymania należy ustalić na kwotę około 2000 złotych miesięcznie. Natomiast odnosząc się do drugiej przesłanki należy uznać, że możliwości zarobkowe i majątkowe powoda nie zmieniły się.

Mając powyższe na uwadze, na podstawie art. 133§1 kro i 135 § 1 i§2 kro, orzeczono jak w sentencji, nie znajdując podstaw z art.138kro.