Sygn. akt IX S 27/15
Dnia 9 listopada 2015 r.
Sąd Okręgowy w Olsztynie IX Wydział Cywilny Odwoławczy
w składzie:
Przewodniczący: SSO Dorota Ciejek (spr.)
Sędziowie: SSO Agnieszka Żegarska
SSO Krystyna Skiepko
po rozpoznaniu w dniu 9 listopada 2015 r. w Olsztynie
na posiedzeniu niejawnym
sprawy ze skargi J. P. na przewlekłość postępowania prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Giżycku w sprawie sygn. akt I Ns 728/13 o zniesienie współwłasności
z udziałem Skarbu Państwa – Prezesa Sądu Rejonowego w Giżycku
p o s t a n a w i a:
odrzucić skargę.
Sygn. akt IX S 27/15
Zgodnie z art. 6 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 17 czerwca 2004 r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki (Dz. U. Nr 179, poz.1843 ze zm.) skarga powinna zawierać przytoczenie okoliczności uzasadniających żądanie. Oznacza to, że obowiązkiem osoby wnoszącej skargę na przewlekłość postępowania jest precyzyjne wskazanie na konkretne działania lub zaniechania sądu, który rozpoznaje sprawę. Skargę niespełniającą tego wymagania sąd właściwy do jej rozpoznania odrzuca bez wzywania do uzupełnienia braków (art. 9 ust. 1 ustawy).
Jak wynika z ugruntowanego orzecznictwa sama krytyczna ocena sprawności postępowania nie jest wystarczająca do rozpoznania skargi w świetle treści art. 6 ust. 2 pkt 2 ustawy, ale konieczne jest wskazanie czynności, które autor skargi uważa za dokonane opieszale, a zatem czynności procesowych, których sąd nie podjął lub dokonał wadliwie, powodując w ten sposób nieuzasadnioną zwłokę w postępowaniu oraz wskazanie czasu postępowania świadczącego o wystąpieniu przewlekłości (por. postanowienia Sądu Najwyższego: z dnia 24 września 2013 r., III SPP 188/13, LEX nr 1448755, z dnia 9 października 2013 r., KSP 6/13, LEX nr 1375235, postanowienie Sądu Apelacyjnego w Krakowie z dnia 9 października 2012 r. II S 19/12, KZS 2012/11/69, postanowienie Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z dnia 18 września 2012 r., I S 35/12, OSAW 2013/1/270).
Skarga na przewlekłość postępowania w sprawie prowadzonej przez Sąd Rejonowy w Giżycku o sygn. akt I Ns 728/13 wniesiona przez J. P. nie zawiera przytoczenia okoliczności uzasadniających zawarte w niej żądanie, a zatem podlegała odrzuceniu.
Skarżąca ograniczyła się w uzasadnieniu skargi jedynie do wskazania, że „/…/ postępowanie w sprawie jest przewlekłe ponieważ od dawna znane są fakty będące podstawą odrzucenia wniosku /…/”, a także, że wniosek w sprawie został złożony pod koniec 2010 r. Ponadto merytorycznie odniosła się do sprawy, w której ma zachodzić przewlekłość postępowania. Uzasadnienie to należy uznać za oczywiście niewystarczające dla spełnienia przesłanki „przytoczenie okoliczności uzasadniających żądanie stwierdzenia przewlekłości postępowania”, a tym samym skarga nie odpowiada wymaganiu z art. 6 ust. 2 ustawy. Brak sprecyzowania przez skarżącą okoliczności i zarzutów uzasadniających żądanie stwierdzenia przewlekłości postępowania toczącego się przed Sądem Rejonowym w Giżycku czyniło niemożliwym dokonanie przez Sąd Okręgowy oceny przewlekłości tego postępowania.
Z powyższych względów na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy orzeczono jak w sentencji postanowienia.