Sygn. akt IV Kow 1827/15/wz
o warunkowym przedterminowym zwolnieniu
Dnia 4 lutego 2016 r.
Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze IV Wydział Penitencjarny i Nadzoru nad Wykonywaniem Orzeczeń Karnych na posiedzeniu w Zakładzie Karnym w Z. w składzie następującym:
Przewodniczący: Sędzia SO Marek Klebanowicz
Protokolant: Ewa Koleśnikowicz
przy udziale Prokuratora Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze Macieja Prabuckiego
po rozpoznaniu na posiedzeniu wniosku skazanego
postanowił
I. na zasadzie art. 77§1, 78§2 kk oraz art. 161§1kkw
warunkowo zwolnić skazanego M. S. s. K. i J. zd. O. ur. dnia (...) w Ś. PESEL (...) skazanego prawomocnymi wyrokami:
Sądu Rejonowego w Środzie Śląskiej z dnia 10.09.2014 r. sygn. akt II K (...)za czyn z art. 279§1 kk, art. 64§1 kk na karę 1 roku 3 miesięcy pozbawienia wolności
- z odbycia reszty kary pozbawienia wolności, której koniec przypada na dzień 19.05.2016 r.
II. na zasadzie art. 80§1 kk, wyznaczyć warunkowo zwolnionemu okres próby na okres 2 lat tj. do dnia 05.02.2018 r.
III. na zasadzie art. 159 kkw w związku z art. 72§1kk w okresie próby:
a) oddać skazanego pod dozór kuratora sądowego
b) nałożyć na skazanego obowiązki:
1. podjęcia pracy zarobkowej;
2. powstrzymywania się od nadużywania alkoholu lub używania innych środków odurzających;
3. nieprzebywania w środowiskach osób o ujemnej opinii społecznej
IV. na podstawie art. 9§3 kkw ustalić, iż postanowienie staje się wykonalne z dniem
5 lutego 2016 r.
Skazany, który nabył uprawnienia formalne, złożył wniosek o udzielenie mu warunkowego przedterminowego zwolnienia z odbycia reszty kary pozbawienia wolności.
W ocenie Sądu wniosek zasługuje na uwzględnienie.
Zgodnie z art. 77§1 kk sąd może zwolnić skazanego z odbycia reszty kary tylko wówczas, gdy jego postawa, właściwości i warunki osobiste, sposób życia przed popełnieniem przestępstwa, okoliczności jego popełnienia oraz zachowanie po popełnieniu przestępstwa i w czasie odbywania kary uwzględniają przekonanie, iż skazany po zwolnieniu będzie stosował się do orzeczonego środka karnego lub zabezpieczającego i przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni przestępstwa.
W świetle powołanego przepisu zasadniczą przesłanką warunkowego przedterminowego zwolnienia jest pozytywna prognoza kryminologiczna, która wyraża się w przekonaniu, że pomimo wcześniejszego zwolnienia, skazany będzie przestrzegał porządku prawnego.
Najbardziej istotną podstawą formułowania tej prognozy jest zachowanie skazanego już po popełnieniu przestępstwa, a następnie w czasie odbywania przez niego kary, ponieważ pozwala to na ocenę postępów procesu jego resocjalizacji i określonych zmian osobowościowych.
Jak wynika to z akt osobowych oraz opinii zakładu karnego zachowanie skazanego w okresie odbywania kary pozbawienia wolności jest poprawne. W ostatnim czasie trzynastokrotnie wyróżniony nagrodą kodeksową za: wykonywanie prac porządkowych, aktywność na zajęciach Klubu (...), sumienność, zdyscyplinowanie oraz należyte wywiązywanie się z obowiązków powierzonych w pracy. Nie wystąpiła konieczność ukarania dyscyplinarnego. Nie jest uczestnikiem podkultury przestępczej. Zatrudniony jest nieodpłatnie w pralni jednostki. W związku z uzależnieniem od alkoholu został objęty programem krótkiej interwencji. Deklaruje krytyczny stosunek wobec popełnionych czynów.
Przytoczone wyżej okoliczności pozwalają na sformułowanie wobec skazanego pozytywnej prognozy kryminologicznej. Na obecnym etapie resocjalizacji skazanego możliwe jest jej kontynuowanie w warunkach wolnościowych. W celu ugruntowania pozytywnych zmian w postawie skazanego nałożono na niego stosowne obowiązki i oddano pod dozór kuratora sądowego.
W tych warunkach orzeczono jak wyżej.
Przewodniczący-Sędzia