Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt IV Kow 204/16/wz

POSTANOWIENIE

o warunkowym przedterminowym zwolnieniu

Dnia 13.04.2016r.

Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze IV Wydział Penitencjarny i Nadzoru nad Wykonywaniem Orzeczeń Karnych w składzie:

Przewodniczący: sędzia SO Dariusz Przemyk

Protokolant: Urszula Rudzik

przy udziale Prokuratora Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze Kazimierza Szczepańskiego

po rozpoznaniu na posiedzeniu wniosku skazanego S. P.

w przedmiocie warunkowego przedterminowego zwolnienia

postanowił

I.  na zasadzie art. 77§1, 78§ 1 kk oraz art. 161§1kkw

warunkowo zwolnić S. P. s. J. i A. zd. K. ur. (...) w D. , skazanego prawomocnym wyrokiem:

- Sądu Rejonowego w Dzierżoniowie z dn. 28.01.2014r. sygn. akt II K (...)za czyn z art. 226§1, 46§2 kk na karę 6 miesięcy pozbawienia wolności,

z odbycia reszty kary pozbawienia wolności, której koniec przypada na 04.06.2016r .

II.  na zasadzie art. 80§1kk, wyznaczyć warunkowo zwolnionemu okres próby do dnia 13.04.2018r.

III.  na zasadzie art. 159 kkw w związku z art. 72§1kk w okresie próby:

a)  oddać warunkowo zwolnionego pod dozór kuratora sądowego /w miejscu

zamieszkania/;

b)  nałożyć na warunkowo zwolnionego obowiązki: podjęcia

pracy zarobkowej, powstrzymania się od używania alkoholu, unikania kontaktów z osobami o ujemnej opinii społecznej , niezwłocznego nawiązania kontaktu z kuratorem.

UZASADNIENIE

Wniosek skazanego o warunkowe zwolnienie zasługuje na uwzględnienie.

Skazany nabył formalnych uprawnień do ubiegania się o udzielenie warunkowego przedterminowego zwolnienia z odbycia reszty kary pozbawienia wolności i po odbyciu znacznej części kary swoją postawą wykazał, iż pomimo nie wykonania kary w całości jej cele zostały już osiągnięte i obecnie rokuje pozytywnie co do readaptacji na wolności. U podstaw warunkowego zwolnienia leży założenie, że kara ma zmienić skazanego i doprowadzić do wykształcenia u niego społecznie akceptowanych postaw. Opinia potwierdza osiągnięcie tego celu. Aktualna postawa skazanego jest na tyle szczególna iż wskazuje z dużym prawdopodobieństwem, że skazany nie nadużyje udzielonego mu zaufania. Nie prezentuje postaw agresywnych ani samoagresywnych. Nie stosowano wobec niego środków przymusu bezpośredniego. Nie był uczestnikiem zdarzeń nadzwyczajnych. W analizowanym okresie został jeden raz wyróżniony nagrodą kodeksowymi za wykonane prace porządkowe na rzecz oddziału mieszkalnego. Nie wystąpiła konieczność wymierzenia mu kary dyscyplinarnej. W stopniu należytym dba o swój wygląd zewnętrzny oraz porządek w miejscu zakwaterowania. Identyfikuje się z grupą skazanych nie uczestniczących w podkulturze przestępczej.

Proces przystosowania skazanego, który spędził określony czas w zakładzie karnym nie może do końca odbywać się w nienaturalnych warunkach izolacji. Weryfikacja pozytywnych efektów osiągniętych w toku wykonywania kary pozbawienia wolności jest celowa jedynie w warunkach wolnościowych, ponieważ w takich warunkach skazany będzie żył po opuszczeniu jednostki penitencjarnej. Powyższe okoliczności, przy równoczesnym oddaniu pod dozór kuratora i nałożeniu obowiązku pracy zarobkowej pozwalają na przyjęcie dodatniej prognozy kryminologicznej, że skazany po odbyciu kary w dotychczasowym rozmiarze będzie przestrzegał porządku prawnego, a zwłaszcza nie popełni ponownie przestępstwa.

Z tych względów orzeczono jak na wstępie.

Pouczenie:

1.  Warunkowo zwolniony obowiązany jest o każdorazowej zmianie miejsca zamieszkania lub pobytu (adres) zawiadomić sąd, który wydał postanowienie o warunkowym zwolnieniu oraz sąd, który wyznaczył kuratora, instytucję lub organizację społeczną do wykonania dozoru.

2.  Sąd odwołuje warunkowe zwolnienie, jeżeli zwolniony w okresie próby popełnił przestępstwo umyślne, za które orzeczono prawomocnie karę pozbawienia wolności. Sąd odwołuje warunkowe zwolnienie, jeżeli zwolniony w okresie próby naruszył porządek prawny, w szczególności gdy popełnił przestępstwo inne niż wymienione w pkt. 2, albo gdy uchyla się od wykonania nałożonych obowiązków lub od dozoru.

3.  W razie odwołania warunkowego zwolnienia nie zalicza się na poczet kary okresu spędzonego na wolności; nie można również ponownie warunkowo zwolnić skazanego od odbycia reszty kary pozbawienia wolności, której odwołanie dotyczyło.

4.  Jeżeli w okresie próby i w ciągu dalszych 6 miesięcy nie odwołano warunkowego zwolnienia, karę uważa się za odbytą z chwilą warunkowego zwolnienia.