Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II Cz 946/13

POSTANOWIENIE

Dnia 15 października 2013r

Sąd Okręgowy w Świdnicy II Wydział Cywilny Odwoławczy
w składzie następującym:

Przewodniczący: SSO Anatol Gul

Sędziowie: SO Piotr Rajczakowski

SO Aleksandra Żurawska

po rozpoznaniu w dniu 15 października 2013 r. w Świdnicy

na posiedzeniu niejawnym

zażalenia wnioskodawcy P. Ś. na postanowienie Sądu Rejonowego w Ząbkowicach Śl. z dnia 12 września 2013r, sygn. akt I Ns 383/13

w sprawie z wniosku P. Ś.

przy udziale A. G. (1)

o stwierdzenie nabycia spadku po A. G. (2)

p o s t a n a w i a:

oddalić zażalenie.

UZASADNIENIE

Postanowieniem z dnia 12 września 2013r Sąd Rejonowy w Ząbkowicach Śl. zawiesił przedmiotowe postępowanie w oparciu o przepis art. 174 § 1 pkt 1 kpc. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia Sąd stwierdził, że wobec śmierci uczestniczki A. G. (1), postępowanie powinno ulec zawieszeniu.

Zażalenie na powyższe orzeczenie wniósł wnioskodawca zarzucając naruszenie przepisu art. 174 § 1 kpt 1 kpc w zw. z art. 13 § 2 kpc. W uzasadnieniu zażalenia skarżący powołał się na postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 15 czerwca 2011r / sygn. akt V CSK 363/10 /, z którego wynika, że sprawa o stwierdzenie nabycia spadku może toczyć się bez udziału spadkobierców zmarłego uczestnika, którzy mogą dochodzić swych praw spadkowych w odrębnym postępowaniu. Z tych też względów, zdaniem skarżącego, zawieszenie postępowania w niniejszej sprawie nie było konieczne ani celowe. Wskazując na powyższe okoliczności wnioskodawca wniósł o „zmianę zaskarżonego postanowienia w całości”.

Sąd Okręgowy zważył:

Zażalenie nie podlegało uwzględnieniu. Wprawdzie rację ma skarżący, gdy twierdzi, że zgodnie ze stanowiskiem Sądu Najwyższego zawartym w postanowieniu z dnia 15.06.2011r / V CSK 363/10, opubl. LEX nr 1133813 / w przypadku śmierci uczestnika postępowania o stwierdzenie nabycia spadku, prowadzona sprawa może toczyć się bez udziału spadkobierców, którzy mają możliwość dochodzenia ich praw do spadku w odrębnym postępowaniu. Jednakże w dalszej części tezy tegoż orzeczenia Sąd Najwyższy stwierdził, że choć ze względów wskazanych wyżej nie ma podstaw do obligatoryjnego zawieszenia postępowania w oparciu o przepis art. 174 § 1 pkt 1 kpc, to nie została wyłączona możliwość zawieszenia postępowania z powodu śmierci uczestnika, w sytuacji uznania tego przez Sąd za celowe, w okolicznościach konkretnej sprawy. Zawieszenie to ma wówczas fakultatywny charakter, podlegający w każdym przypadku ocenie Sądu. Co prawda w uzasadnieniu zaskarżonego postanowienia Sąd Rejonowy w żaden sposób nie odniósł się do kwestii konieczności czy też celowości zawieszenia postępowania, jednak w ocenie Sądu Okręgowego taka konieczność w przedmiotowej sprawie zachodzi. Wnioskodawca / nie będący najprawdopodobniej w żaden sposób spokrewniony ze spadkobierczynią / dochodzi swych praw spadkowych w oparciu o testament. W sytuacji więc, gdy zmarła uczestniczka, siostra spadkodawczyni, może zostać pominięta w dziedziczeniu oraz gdy tylko w tej sprawie jej następcy prawni mogą zgłaszać ewentualne zarzuty kwestionujące ważność testamentu, oczywistym jest, iż zachodzi konieczność zawieszenia postępowania do czasu ustalenia tychże następców i wezwania ich do udziału w niniejszej sprawie.

Z tych też względów zażalenie jako bezzasadne podlegało oddaleniu- art. 385 kpc w zw. z art. 397 § 2 kpc i art. 13 § 2 kpc.