Sygn. akt II K 241/16
Dnia 10. 05.2016 r.
Sąd Rejonowy w Olsztynie w II Wydziale Karnym , w składzie :
Przewodniczący : SSR Krzysztof Matysiak
Protokolant : prac .sąd . A. Maciejewska
w obecności Prokuratora J. Szyszkowskiego
po rozpoznaniu dnia 10.05.2016 r. sprawy
B. Z. s. J. i M. z d. R. , ur. (...) w D.
oskarżonego o to , że :
I. w dniu 30 grudnia 2015 roku w ruchu lądowym w O. na ul. (...) kierował pojazdem mechanicznym marki S. (...) nr rej. (...) bedąc w stanie nietrzeźwości (I badanie 1,32 mg/l , II Badasnie 1,31 mg/l III badanie 0.98 mg/l IV badanie ,0,98 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu) jednocześnie czynu tego dopuścił się w trakcie obowiązywania zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych wydanego przez Sąd Rejonowy w O. syg. akt II K 1349/14 obowiązującego od 6.05.2014 do 06.09.2017 r.
tj. o czyn z art. 178a § 4 kk.
I .oskarżonego B. Z. uznaje za winnego popełnienia zarzuconego mu czynu i za to na podstawie art. 178a § 4 kk. skazuje go na karę 5 ( pięciu ) miesięcy pozbawienia wolności
II .na podstawie art. 43 a § 2 kk. zasądza od oskarżonego świadczenie pieniężne w kwocie 10 000 ( dziesięciu tysięcy ) złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej
III. na podstawie art. 42§ 3 kk. orzeka dożywotni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych
IV. zwalnia oskarżonego od kosztów procesu i opłaty
W dniu 30.12. 2015 roku około godz. 19:00 na drodze O. D. w okolicach mosty nad rzeką W. kierujący swoimi pojazdami S. K. i W. N. (1) zauważyli leżący w rowie samochód marki S. (...) . Zatrzymali swoje samochody i podeszli do leżącego samochodu S. aby udzielić pomocy kierowcy . gdy otworzyli drzwi i jeden z nich pomógł będącemu w samochodzie mężczyźnie wysiąść . Od tego mężczyzny czuć było woń alkoholu mówił niewyraźnie . Gdy został wyciągnięty próbował od razu uciekać , ale został zatrzymany przez w/w osoby . W. N. (1) zawiadomił o zdarzeniu f. policji . W trakcie interwencji policji ustalono iż osobą zatrzymaną jest B. Z. . Poddano go badaniu na zawartość alkoholu i uzyskano wyniki 1,32mg/l i 1,31 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu .
(dowód : wyj. osk. B. Z. K- 14 , zezn. św. Sł. K. K- 7 , W. N. K- 9 , Z. N. K- 11 , protokół badania K- 5 )
W związku z powyższym przedstawiono B. N. zarzut popełnienia czynu z art. 178 a § 1 kk.
Oskarżony przyznał się do popełnienia zarzuconego mu czynu i odmówił składania wyjaśnień .
Sąd zważył co następuje :
Sąd dał wiarę wyjaśnieniom oskarżonego przyznającego się do popełnienia zarzuconego mu czynu . Zeznania świadków zdarzenia w powiązaniu z wynikami badań na zawartość alkoholu jednoznacznie wskazują na oskarżonego jako sprawcę czynu .
Wszyscy świadkowie jednoznacznie wskazali na fakt , iż oskarżony był sam w samochodzie i po wyciągnięciu go próbował uciekać . Jego zachowanie jednoznacznie wskazywało na znaczny stopień upojenia alkoholowego . Zauważyć należy , iż Z. N. opisując zachowanie oskarżonego wskazał , że była sytuacja gdy zbliżali się do samochodu z bratem to oskarżony próbował uruchomić silnik pomimo , że samochód leżał na boku . W trakcie rozmowy z nimi mówił , że zaspał i dlatego wpadł do rowu .
Uzyskane wyniki badań na zawartość alkoholu potwierdzają podawane przez świadków okoliczności , iż oskarżony był pod znacznym wpływem alkoholu .
Mając powyższe na uwadze Sąd uznał go za winnego popełnienia zarzuconego mu czynu z art. 178 a § 4 kk. W chwili tego zdarzenia objęty był zakazem prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych wydanym przez Sąd Rejonowy w O. syg. akt II K 1349/14 obowiązującym do 06.09.2017 r.
Przy wymiarze kary Sąd wziął pod uwagę :
- uprzednia karalność za podobne czyny K- 20 , 24 , 26
- dane osobopoznawcze K- 33
- znaczny stopień upojenia alkoholowego
Mając powyższe na uwadze Sąd uznając B. Z. za winnego popełnienia zarzuconego mu czynu skazał go na karę 5 ( pięciu ) miesięcy pozbawienia wolności uznając , iż jest ona odpowiednia do stopnia szkodliwości społecznej i zawinienia .
Sąd stwierdzając , iż występują warunki z art. 42 § 3 kk. orzekł dożywotni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych i jednocześnie na podstawie art. 43 § 2 kk. zasądził od oskarżonego świadczenie pieniężne w kwocie 10 000 ( dziesięciu tysięcy ) złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej
Z uwagi na sytuacje majątkową zwolniono oskarżonego od kosztów procesu i opłaty