Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt VIII U 2897/15

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 3 września 2015 r. r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych I Oddział w Ł. po rozpatrzeniu wniosku z dnia 9 lipca 2015 r. odmówił D. G. prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy. W uzasadnieniu organ rentowy wskazał, że zgodnie z art. 116 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. postępowanie wszczyna się na podstawie wniosku osoby zainteresowanej. Do wniosku w sprawie przyznania świadczeń powinny być dołączone dowody uzasadniające prawo do świadczeń i ich wysokości, określone w drodze rozporządzenia przez ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego. Wniosek stanowi podstawę do rozpatrzenia uprawnień i wydania decyzji. Do wniosku z dnia 13 maja 2013 r. ubezpieczony nie przedłożył dokumentacji na podstawie której spełniałby uprawnienia do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Organ rentowy dodał nadto, że w myśl art. 129 ustawy świadczenia wypłaca się poczynając od dnia powstania prawa do tych świadczeń, nie wcześniej jednak niż od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek, w chwili obecnej wnioskodawca jest zdolny do pracy wobec tego brak prawa do renty.

/decyzja – k. 35 plik II akt ZUS/

Odwołanie od w/w decyzji złożył ubezpieczony w dniu 9 października 2015 r. i wniósł o zmianę zaskarżonej decyzji z dnia 3 września 2015 r. poprzez przyznanie renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w okresie od złożenia wniosku tzn. od 13 maja 2015 r. zaległych świadczeń do dnia uzyskania zdolności do pracy.

/odwołanie – k. 2 – 3/

W odpowiedzi na odwołanie z dnia 9 listopada 2015 r. organ rentowy wniósł o jego oddalenie, wskazując argumenty tożsame co w zaskarżonej decyzji.

/odpowiedź na odwołanie – k. 4/

Sąd Okręgowy ustalił następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca D. G. urodził się (...)

/bezsporne/

Ubezpieczony w dniu 13 maja 2013 r. złożył wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy.

/wniosek – k. 1 – 3 plik I akt ZUS/

Decyzją z dnia 12 lipca 2013 r. odmówiono wnioskodawcy prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy z uwagi na brak wymaganego 5-letniego okresu ubezpieczenia w dziesięcioleciu przed zgłoszeniem wniosku o rentę jak i przed powstaniem niezdolności do pracy. Orzeczeniem lekarza orzecznika (...) z dnia 24 czerwca 2013 r. wnioskodawca został uznany za całkowicie niezdolnego do pracy do 30 czerwca 2014 r., a datę powstania niezdolności do pracy ustalono w czasie w czasie pobierania świadczenia rehabilitacyjnego.

/decyzja – k. 46 plik I akt ZUS/

Wnioskodawca nie odwołał się od w/w decyzji. Decyzja jest prawomocna.

/bezsporne/

Ubezpieczony w dniu 29 stycznia 2015 r. ponownie złożył wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy załączając zaświadczenie z KRUS nr (...) dotyczące okresów podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników, okresów podlegających zaliczeniu oraz wysokość opłaconych składek.

/wniosek – k. 1 – 4 plik II akt ZUS, zaświadczenie – k. 11 – 12 plik II akt ZUS/

Decyzją z dnia 4 maja 2015 r. organ rentowy D. G. ponownie odmówiono prawa do renty jednakże z uwagi na orzeczony zarówno przez Lekarza Orzecznika (orzeczenie z dnia 25 lutego 2015 r.) jak i Komisję Lekarską (orzeczeniem z dnia 20 kwietnia 2015 r.) brak niezdolności do pracy. Organ rentowy dodał, że ubezpieczony posiada wymagany okres ubezpieczenia.

/decyzja – k. 29 plik II akt ZUS/

Ubezpieczony nie składał odwołania od w/w decyzji. Decyzja z dnia 4 maja 2015 r. jest prawomocna.

/bezsporne/

W dniu 13 lipca 2015 r. wnioskodawca złożył wniosek o przywrócenie terminu do złożenia odwołania od decyzji z dnia 12 lipca 2013 r. twierdząc, że legitymował się wystarczającym okresem ubezpieczenia łącznie z okresem ubezpieczenia w KRUS.

/wniosek o przywrócenie terminu – k. 33 plik II akt ZUS/

Zaskarżoną decyzją z dnia 3 września 2015 r. r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych I Oddział w Ł. po rozpatrzeniu wniosku z dnia 9 lipca 2015 r. odmówił D. G. prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy.

/decyzja – k. 35 plik II akt ZUS/

Przed 2015 r. ubezpieczony nie zawracał się do KRUS o wystawienie zaświadczenia o przebiegu ubezpieczenia w KRUS.

/odpowiedź KRUS – k. 10/

Sąd Okręgowy – Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych zważył, co następuje:

W świetle zebranego w sprawie materiału dowodowego odwołanie wnioskodawcy nie zasługuje na uwzględnienie.

W myśl art. 116 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2015 r., poz. 748 ze zm.), postępowanie w sprawach świadczeń wszczyna się na podstawie wniosku zainteresowanego, chyba że ustawa stanowi inaczej.

W myśl ust. 5 art. 116, do wniosku w sprawie przyznania świadczeń powinny być dołączone dowody uzasadniające prawo do świadczeń i ich wysokości, określone w drodze rozporządzenia przez ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego.

Stosownie do treści art. 100 ust. 1 w/w ustawy, prawo do świadczeń określonych w ustawie powstaje z dniem spełnienia wszystkich warunków wymaganych do nabycia tego prawa

Zgodnie zaś z art. 129 ust. 1 w/w ustawy świadczenia wypłaca się poczynając od dnia powstania prawa do tych świadczeń, nie wcześniej jednak niż od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek lub wydano decyzję z urzędu.

Przechodząc na grunt niniejszej sprawy wskazać należy, że ubezpieczony składając wniosek o rentę w maju 2013 r. nie załączył zaświadczenia z KRUS nr (...) dotyczącego okresów podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników. Co oznacza, że nie załączył w myśl w/w art. 116 ust. 5 wszystkich dowodów (dokumentów) niezbędnych do ustalenia jego prawa do świadczenia. Dlatego też decyzją z dnia 12 lipca 2013 r. ZUS pomimo uznania go przez lekarza orzecznika ZUS za całkowicie niezdolnego do pracy nie przyznał wnioskodawcy prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy z uwagi na brak odpowiedniego stażu pracy – tj. wymaganego 5-letniego okresu ubezpieczenia w dziesięcioleciu przed zgłoszeniem wniosku o rentę jak i przed powstaniem niezdolności do pracy.

Ubezpieczony załączył zaświadczenie z KRUS o okresach podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników składając kolejny wniosek o rentę w styczniu 2015 r. ZUS wydał wówczas decyzję w dniu 4 maja 2015 r., w której wskazał, że ubezpieczony posiada wymagany staż pracy uprawniający do renty z tytułu niezdolności do pracy. Jednakże ponownie odmówił ubezpieczonemu prawa do renty, gdyż tym razem orzeczeniem komisji lekarskiej ZUS z dnia 20 kwietnia 2015 r. D. G. został uznany za zdolnego do pracy.

W lipcu 2015 r. ubezpieczony złożył wniosek o przywrócenie terminu do złożenia odwołania od decyzji z dnia 12 lipca 2013 r. twierdząc, że legitymował się wystarczającym okresem ubezpieczenia łącznie z okresem ubezpieczenia w KRUS i zaskarżoną decyzją ponownie odmówiono ubezpieczonemu prawa do renty.

Należy wskazać, że Sąd rozpoznając odwołanie ubezpieczonego w toku niniejszego postępowania ustalił, że D. G. do 2015 r. nie występował do KRUS o wydanie zaświadczenia o okresach podlegania ubezpieczeniom społecznym rolników.

A zatem mając na względzie powyższe należy wskazać, że brak jest podstaw do przywrócenia terminu ubezpieczonemu do złożenia odwołania od decyzji z dnia 12 lipca 2013 r. albowiem trudno przyjąć, że ubezpieczony nie złożył dokumentów potwierdzających podleganie ubezpieczeniu społecznemu rolników bez swojej winy.

A zatem mając powyższe na uwadze, wobec braku podstaw do uwzględnienia odwołania, Sąd Okręgowy na podstawie art. 477 14 §1 k.p.c., orzekł jak w sentencji wyroku.

ZARZĄDZENIE

odpis wyroku wraz z uzasadnieniem doręczyć wnioskodawcy.