Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt VIII U 333/16

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 12 maja 2016 r.

Sąd Okręgowy w Gliwicach VIII Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący:

SSO Jolanta Łanowy

Protokolant:

Małgorzata Skirło

po rozpoznaniu w dniu 12 maja 2016 r. w Gliwicach

sprawy L. D.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Z.

o wysokość świadczenia

na skutek odwołania L. D.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Z.

z dnia 17 grudnia 2015 r. nr (...)

oddala odwołanie.

(-) SSO Jolanta Łanowy

Sygn. akt: VIII U 333/16

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 17 grudnia 2015r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Z. odmówił ubezpieczonej L. D. przeliczenia podstawy wymiaru renty rodzinnej na podstawie art. 110a ustawy z dnia 17 grudnia 1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W uzasadnieniu decyzji ZUS, powołując się na treść art. 110a ustawy wskazał, iż przepis ten znajduje zastosowanie wyłącznie do przeliczenia emerytur, ubezpieczona zaś pobiera rentę rodzinną po zmarłym mężu, wobec czego brak podstaw do zastosowania do niej art. 110a.

W odwołaniu od powyższej decyzji, ubezpieczona wniosła o jej zmianę i przeliczenie renty rodzinnej w myśl art. 110a. Ubezpieczona wskazała, iż decyzja ZUS jest dla niej niezrozumiała, zwłaszcza że przedłożyła w ZUS dodatkowe dokumenty tj. wyciąg z książeczki ubezpieczeniowej męża oraz zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu, które jej zdaniem wpływają na podwyższenie świadczenia.

W odpowiedzi na odwołanie organ rentowy podtrzymał stanowisko zawarte w uzasadnieniu zaskarżonej decyzji. Dodatkowo ZUS wyjaśnił, iż ubezpieczona przedłożyła w organie rentowym zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu z dnia 28 grudnia 2015r. potwierdzające pracę jej zmarłego męża w Przedsiębiorstwie (...) w Z. w okresie od 5 listopada 1995r. do 31 maja 1998r., stwierdzające jednocześnie, że Z. D. był zatrudniony na umowę zlecenie i że nie były opłacane składki na ubezpieczenie społeczne. Decyzją z dnia 22 lutego 2016r. ZUS odmówił doliczenia powyższego okresu zatrudnienia wskazując, iż zgodnie z art. 6 ustawy emerytalno-rentowej okres ten nie jest okresem składkowym.

Sąd Okręgowy w Gliwicach ustalił następujący stan faktyczny:

Małżonek ubezpieczonej Z. D. był uprawniony do emerytury górniczej od 1 października 1994r. Do ustalenia podstawy wymiaru emerytury organ rentowy przyjął wynagrodzenie z lat kalendarzowych 1983- 1988, gdzie wskaźnik wysokości podstawy wymiaru wyniósł 354,58% i zgodnie z przepisami został ograniczony do 250%.

Z. D. zmarł w dniu 20 lutego 2006r.

Wdowa po Z. D. – ubezpieczona L. D. jest uprawniona do stałej renty rodzinnej po zmarłym mężu od dnia (...). tj. od ukończenia 50 roku życia.

Wysokość renty rodzinnej została ustalona w wysokości 85% świadczenia przysługującego zmarłemu mężowi ubezpieczonej.

W dniu 11 grudnia 2015r. ubezpieczona wniosła o przeliczenie renty rodzinnej, powołując się na nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z dnia 5 marca 2015r., tj. na podstawie art. 110a ustawy emerytalno rentowej. Do wniosku załączyła legitymację ubezpieczeniową zmarłego Z. D..

Zaskarżoną decyzją z dnia 17 grudnia 2015r. (...) Oddział w Z. odmówił ubezpieczonej L. D. przeliczenia podstawy wymiaru renty rodzinnej na podstawie art. 110a ustawy z dnia 17 grudnia 1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, argumentując iż przepis ten znajduje zastosowanie wyłącznie do przeliczenia emerytur i nie znajduje zastosowania do przeliczenia renty rodzinnej.

Ubezpieczona złożyła odwołanie od powyższej decyzji ZUS z dnia 17 grudnia 2015r.

Sąd ustalił nadto, iż L. D. w dniu 26 stycznia 2016r. złożyła w ZUS wniosek o przeliczenie renty rodzinnej poprzez doliczenie dodatkowego okresu zatrudnienia jej zmarłego męża. Do wniosku załączyła zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu Rp-7 z dnia 28 grudnia 2015r. potwierdzające zatrudnienie jej zmarłego męża w Przedsiębiorstwie (...) w Z. w okresie od 5 listopada 1995r. do 31 maja 1998r. W treści zaświadczenia wskazano, iż Z. D. był zatrudniony na umowę zlecenie i że nie były opłacane składki na ubezpieczenie społeczne.

Decyzją z dnia 22 lutego 2016r. ZUS odmówił doliczenia powyższego okresu zatrudnienia wskazując, iż w okresie od 5 listopada 1995r. do 31 maja 1998r. nie były opłacane składki na ubezpieczenie społeczne.

Powyższy stan faktyczny Sąd ustalił na podstawie akt organu rentowego. Zgromadzony materiał dowodowy Sąd uznał za kompletny i mogący stanowić podstawę ustaleń faktycznych.

Sąd Okręgowy w Gliwicach zważył, co następuje:

Odwołanie ubezpieczonej nie zasługuje na uwzględnienie.

W niniejszej sprawie przedmiotem sporu jest możliwość przeliczenia renty rodzinnej pobieranej przez ubezpieczoną przy zastosowaniu art. 110a ustawy emerytalno-rentowej. Ubezpieczony złożyła bowiem w dniu 11 grudnia 2015r. wniosek o przeliczenie pobieranego przez nią świadczenia na podstawie art. 110a ustawy emerytalno rentowej, w związku ze zmianą przepisów ustawy emerytalno-rentowej z dniem 1 maja 2015r.

Ustawą z dnia 5 marca 2015r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2015r. poz. 552) wprowadzono zmiany w przepisach ustawy z dnia 17 grudnia 1998r. o emeryturach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Zgodnie z wprowadzonym wskazaną wyżej nowelizacją art. 110a ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998r. o emeryturach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jednolity Dz. U. z 2015r., poz.748 ze zm.) wysokość emerytury oblicza się ponownie od podstawy wymiaru ustalonej w sposób określony w art. 15, z uwzględnieniem art. 110 ust. 3, jeżeli do jej obliczenia wskazano podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne lub ubezpieczenia emerytalne i rentowe na podstawie przepisów prawa polskiego przypadającą w całości lub w części po przyznaniu świadczenia, a wskaźnik wysokości podstawy wymiaru przed zastosowaniem ograniczenia, o którym mowa w art. 15 ust. 5, jest wyższy niż 250%.

Zgodnie z ust. 2 ustalenie wysokości emerytury zgodnie z ust. 1 może nastąpić tylko raz.

Art. 110a znajduje zastosowanie do przeliczenia emerytur przyznanych na starych zasadach tj. obliczonych w myśl art. 53 ustawy emerytalno-rentowej, gdzie bezpośredni wpływ na wysokość świadczenia ma kwota bazowa oraz wskaźnik wysokości podstawy wymiaru świadczenia. Bezspornie takie świadczenie pobierał zmarły mąż ubezpieczonej.

Sąd orzekający w niniejszej sprawie podziela stanowisko organu rentowego, iż przepis art. 110a nie może znaleźć zastosowania do świadczenia odwołującej. Z treści cytowanego wyżej przepisu wynika wprost, iż znajduje on zastosowanie wyłącznie do przeliczenia emerytur.

Sąd zwraca uwagę, iż świadczenie pobierane przez odwołującą jest pochodną emerytury jej zmarłego męża i może ulec przeliczeniu na podstawie art. 110 i 111 ustawy emerytalno – rentowej – po spełnieniu warunków wymaganych przez te przepisy.

W treści art. 110 i 111 ustawy emerytalno – rentowej ustawodawca wyraźnie zapisał, że przeliczeniu w oparciu o te przepisy ulegają zarówno emerytury jak i renty.

Z literalnego brzmienia art. 110a, na który powołuje się ubezpieczona, wynika natomiast wyraźnie, że przeliczenie świadczenia w oparciu o ten przepis zostało ograniczone do emerytur, zatem przepis ten nie może znaleźć zastosowania w niniejszej sprawie, gdyż odwołująca pobiera rentę rodzinną.

W konsekwencji, Sąd – na mocy 477 14 § 1 k.p.c. – oddalił odwołanie.

Sąd wskazuje nadto, iż nie jest przedmiotem niniejszej sprawy kwestia zaliczenia do stażu ubezpieczeniowego zmarłego męża ubezpieczonej okresu pracy w Przedsiębiorstwie (...) w Z. od 5 listopada 1995r. do 31 maja 1998r.

Sąd jest bowiem związany treścią zaskarżonej decyzji, natomiast odmowa zaliczenia powyższego okresu wynika z innej decyzji organu rentowego (decyzja z dnia 22 lutego 2016r.), która nie stanowi przedmiotu odwołania w niniejszej sprawie.

(-) SSO Jolanta Łanowy