Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt VU 268/15

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 6 listopada 2015 r.

Sąd Okręgowy w Kaliszu V Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie :

Przewodniczący SSO Romuald Kompanowski

Protokolant Anna Werner-Dudek

po rozpoznaniu w dniu 6 listopada 2015 r. w Kaliszu

odwołania J. B.

od decyzji Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych I Oddział w W.

z dnia 21 października 2014 r. Nr (...)

w sprawie J. B.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych I Oddział w W.

o rentę rodzinną

1.  oddala odwołanie

2.  zgłoszony na rozprawie przez J. B. wniosek o przyznanie renty rodzinnej wyjątkowej dla J. B. i W. B. (1) przekazuje do rozpoznania Prezesowi Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 21 października 2014 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych załatwiając wniosek J. B. – działająca własnym i w imieniu swego małoletniego syna W. B. (1) jako jego przedstawiciel ustawowy – o rentę rodzinną, odmówił przyznania świadczenia albowiem zmarły W. B. (2) nie spełniał warunków do przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy dla siebie. Organ rentowy uznał zmarłemu okres ubezpieczenia wynoszący w sumie 9 lat 7 miesięcy i 22 dni będący okresami składkowymi i nieskładkowymi z czego na dziesięciolecie przed datą zgonu przypada okres wynoszący 3 lata 4 miesiące i 7 dni zamiast wymaganych 5-u lat. We wskazanym wyżej okresie mieściły się okresy ubezpieczenia na terenie Francji: 1.01.2009 – 30.09.2009 i 1.01.2010 – 31.12.2010.

Odwołanie od powyższej decyzji złożyła w imieniu własnym i swego syna W. B. (1)J. B.powołując się na istnienie dalszych okresów ubezpieczenia na terenie Francji ponad te, które uznał organ rentowy. Odwołująca powołała się na dalszy okres ubezpieczenia na terenie Francji przypadający od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 30 czerwca 2012 r.

Ponadto w toku postępowania odwoławczego odwołująca przedstawiła umowę o pracę zawartą przez zmarłego męża w dniu 20 marca 2003 r. oraz potwierdzenie ubezpieczenia wystawione przez ZUS Oddział w O. za okres 20.03.2006 – 26.08.2006.

Organ rentowy wniósł o oddalenie odwołania.

Sąd ustalił, co następuje:

Bezsporny jest okres ubezpieczenia W. B. (2) urodzonego dnia (...), zmarłego w dniu (...)r. uznany przez ZUS. Okres ubezpieczenia zmarłego wynosi 9 lat 7 miesięcy i 22 dni i przypada z przerwami w okresie od dnia 27 października 1984 r. do dnia 31 grudnia 2010 r. Bezspornym jest również, że małoletni wnioskodawca W. B. (1)jest synem W. B. (2)o odwołująca J. B.– żoną W. B. (2).

Francuska instytucja ubezpieczeniowa potwierdziła okresy ubezpieczenia zmarłego przez 3 pierwsze kwartały 2009 r. oraz 4 kwartały 2010 r. Pozostałych okresów ubezpieczenia ta instytucja nie ustaliła.

dowód: potwierdzenie ubezpieczenia w formularzu E 205

Sąd zważył, co następuje:

Warunki prowadzące do przyznania renty rodzinnej zawarte są w art. 65 i następnych ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z art. 65 ust.1 ustawy, renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń. Nie ulega wątpliwości, iż zmarły W. B. (2) urodzony w dniu (...) w dniu śmierci nie spełniał warunków do emerytury. Nie miał również przyznanego prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy. W takich warunkach zgodnie z art. 65 ust. 2 ustawy przyjmuje się, że osoba zmarła była całkowicie niezdolna do pracy. Dla oceny czy zmarły spełniał warunki do renty z tytułu niezdolności do pracy koniecznym jest przywołanie regulacji zawartych w art. 57 oraz 58 cytowanej na wstępie ustawy. Zgodnie z przepisem art. 57 ustawy z dnia 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia następujące warunki:

-

jest niezdolny do pracy

-

ma wymagany okres składkowy i nieskładkowy

-

niezdolność do pracy powstała w odpowiednim okresie składkowym lub nieskładkowym albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów.

Warunek wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego zgodnie z regulacją zawartą w art.58 ust.1 pkt. 5 ustawy uważa się za spełniony jeżeli ubezpieczony, u którego niezdolność do pracy powstała w wieku po upływie 30 lat, udowodni co najmniej 5-letni okres składkowy i nieskładkowy przypadający w dziesięcioleciu przed datą wniosku względnie w dziesięcioleciu przed datą powstania niezdolności do pracy. Na dzień zgonu W. B. (2) powyższych warunków nie spełniał. Poza tym odwołanie nie zawierało wniosków co do wcześniejszej daty powstania niezdolności a przynajmniej powstania jej w okresie przypadającym nie później niż czerwiec 2012 r.

W toku postępowania odwoławczego, odwołująca powołała się na dalsze okresy ubezpieczenia, przy czym uwzględnienie w całości obydwu okresów jako okresów ubezpieczenia sprawiłoby o spełnieniu tak przesłanki wymaganego 5-letniego okresu w 10-leciu przed datą zgonu oraz przesłanki w postaci zachowania okresu 18-u między ustaniem ubezpieczenia a datą zgonu. Brakujący bowiem zmarłemu okres do uzyskania 5-lecia w 10-leciu przed datą zgonu to 1 rok 7 miesięcy i 23 dni. Zgłoszone natomiast przez odwołującą w odwołaniu i w kolejnym piśmie okresy w sumie wynoszą 1 rok 9 miesięcy i 7 dni.

Doliczeniu do okresu ubezpieczenia przypada tylko okres 20.03.2006 – 26.08.2006 albowiem stosownie do pisma ZUS Oddział w O. jest to okres, za który zmarły ma opłacone składki na ubezpieczenia społeczne.

Odmiennie rzecz się ma z okresem 1.01.2011 – 30.06.2012 albowiem okres ten odnosi się do wnioskowanego przez odwołującą ubezpieczenia na terenie Francji. Do potwierdzenia podlegania ubezpieczeniu w takich warunkach zastosowanie mają przepisy wspólnotowe. Postanowienia Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego (Dz. Urz. UE L 166, z 30.04.2004), które weszło w życie od dnia 20 maja 2004 r., oraz Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady Europy (WE)nr 97/2009 z dnia 16 września 2009 r. dotyczące wykonywania rozporządzenia (WE) nr 883/2004 w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, wprowadza swoisty system porozumiewania się centralnych instytucji ubezpieczeniowych dla potrzeb potwierdzenia ubezpieczenia przebytego w jednym kraju członkowskim Unii Europejskiej w sprawie o świadczenie rentowe dla tego ubezpieczonego w innym kraju Unii. Ta swoista procedura wskazuje na wyłączne uprawnienie zagranicznej instytucji ubezpieczeniowej do potwierdzania przebytych w obszarze jej działania okresów ubezpieczeniowych. Brak potwierdzenia takich okresów przez tę instytucję nie pozwala na zastępcze wykazywanie istnienia takich okresów przed instytucjami krajowymi przy wykorzystaniu innych dowodów niż wskazany w przywołanych przepisach odpowiedni formularz wystawiony przez właściwą instytucję zagraniczną.

W toku postępowania odwoławczego, odwołującej został przedstawiony odpowiednio długi termin na wyczerpanie możliwości uzyskania odpowiedniego formularza. Odwołująca odpowiedniego dokumentu potwierdzającego zagraniczne ubezpieczenie nie uzyskała.

Ubocznie należało stwierdzić, iż te dokumenty, które odwołująca przedstawiła w toku postępowania odwoławczego a odnoszące się do pobytu zmarłego na terenie Francji nie wskazywały na pozostawanie zmarłego w stosunku pracy czy też w innym stosunku powodującym obowiązek ubezpieczenia. Były to dokumenty pozwalające co najwyżej stwierdzić na pobieranie przez zmarłego świadczeń z tytułu zasiłku rodzinnego czy zasiłku mieszkaniowego wypłacane przez Kasę Zasiłków Rodzinnych. W ocenie sądu nie były to dokumenty potwierdzające podleganie ubezpieczeniu społecznemu na terenie Francji.

Mając na uwadze powyższe, odwołanie jako nieuzasadnione prowadziło do oddalenia odwołania.