Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt III Ca 603/13

POSTANOWIENIE

Dnia 25 września 2013r.

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu, Wydział III Cywilny Odwoławczy w składzie

następującym:

Przewodniczący - Sędzia: SO Jacek Małodobry (sprawozdawca)

Sędzia SO Ewa Adamczyk

Sędzia SO Katarzyna Kwilosz – Babiś

Protokolant: sekr. sąd. Anna Burnagiel

po rozpoznaniu w dniu 25 września 2013r.

na rozprawie

sprawy z wniosku W. S.

przy uczestnictwie Z. S., S. Z., A. Z., W. Z., K. H., T. Z., W. C., T. C., K. J., K. G. (1), G. G.i K. G. (2)

o stwierdzenie nabycia spadku po F. Z.

na skutek apelacji uczestnika A. Z.

od postanowienia Sądu Rejonowego w Limanowej

z dnia 4 kwietnia 2013 r., sygn. akt I Ns 813/12

p o s t a n a w i a :

oddalić apelację.

Sygn. akt III Ca 603/13

UZASADNIENIE

Sąd Rejonowy w Limanowej postanowieniem z dnia 4 kwietnia 2013 r. stwierdził, że spadek po F. Z. zmarłym w dniu 28 września 2012 r. w S. na podstawie ustawy nabyli:

a.  rodzeństwo W. S., S. Z.i Z. S. po 24/144 części,

b.  siostrzeniec A. Z. w 24/144 części,

c.  bratanice W. Z., K. H. i T. Z. po 8/144 części,

d.  siostrzeńcy W. J. – 2-ga im. C. i T. S. – 2-ga im. C., K. M. – 2-ga im. J. po 6/144 części

e.  dzieci siostrzenicy G. G. i K. G. (2) po 3/144 części.

Sąd stwierdził, że spadkodawca nie sporządził testamentu, a zatem spadek po nim przypada jego spadkobiercom ustawowym w częściach określonych w sentencji orzeczenia. W ustaleniach faktycznych Sąd Rejonowy zawarł stwierdzenie, że w skład tego spadku wchodzi nieruchomość.

Postanowienie to zaskarżył apelacją uczestnik A. Z. wnosząc o jego „unieważnienie”. Zarzucił, iż Sąd I instancji wyznaczył spadkobierców fikcyjnego majątku, opierając się na relacji wnioskodawczyni. Zdaniem apelującego zawarte we wniosku twierdzenie, iż spadkodawca posiadał gospodarstwo rolne jest nieprawdziwe, ponieważ gospodarstwo to przekazał on za życia nowemu właścicielowi.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Apelacja jest oczywiście bezzasadna.

Sąd Rejonowy wyjaśnił wszystkie okoliczności istotne dla rozstrzygnięcia i dokonał prawidłowych ustaleń faktycznych w zakresie wymaganym do stwierdzenia nabycia spadku. Ustalenia te Sąd Okręgowy akceptuje i przyjmuje za własne, stwierdzając równocześnie, że zaskarżone orzeczenie jest do nich adekwatne i odpowiada przepisom prawa.

Apelacja uczestnika sprowadza się wyłącznie do zarzutu, że spadkodawca nie pozostawił po sobie żadnego majątku, gdyż posiadane gospodarstwo rolne przekazał za życia notarialnie nowemu właścicielowi. Należy zatem stwierdzić, że okoliczność ta nie ma jakiegokolwiek znaczenia dla rozstrzygnięcia niniejszej sprawy.

Treść postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku wyznacza art. 677 § 1 i 2 kpc, a wynika z niego, że w postanowieniu takim wymienia się osobę spadkodawcy, wszystkich spadkobierców, którym spadek przypadł oraz określa się wysokość udziałów przypadających poszczególnym spadkobiercom. Jeżeli w skład spadku otwartego przed dniem 14 lutego 2001 r. wchodzi gospodarstwo rolne, Sąd orzeka także o dziedziczeniu tego gospodarstwa na podstawie ustawy. Ponieważ w tym wypadku spadek otworzył się po w/w dacie reguła ta nie ma zastosowania.

Zgodnie z art. 670 kpc, Sąd z urzędu bada kto jest spadkobiercą, a w szczególności to czy spadkodawca pozostawił testament. Na etapie stwierdzenia nabycia spadku, poza zakresem kognicji Sądu pozostają wszelkie inne kwestie, w tym skład majątku spadkowego. Skład i wartość spadku ustalane są dopiero w postępowaniu działowym (art. 684 kpc).

Z uwagi na powyższe nawet ujawniony (i bezsporny między spadkobiercami) brak majątku spadkowego nie stoi na przeszkodzie orzeczeniu o nabyciu spadku (por. Kodeks postępowania cywilnego, Komentarz pod red. T. Erecińskiego, Wydanie 4, tom III, str. 488 i powołane tam orzeczenia Sądu Najwyższego, a ponadto postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 14 października 2010 r., III CZP 67/10, LEX nr 686765).

W tej sytuacji twierdzenie uczestnika, iż spadkodawca nie pozostawił po sobie żadnego majątku – stanowiące jedyny zarzut apelacyjny – nie podważa zasadności zaskarżonego orzeczenia, bez względu na to czy odpowiada prawdzie. Na marginesie jedynie można zauważyć, że w trakcie postępowania uczestnik ten potwierdził zeznania wnioskodawczyni, w których podała ona, że w skład spadku wchodzi nieruchomość (k. 40/2). Jak wyżej wykazano, nie ma to jednak znaczenia dla rozstrzygnięcia.

Mając powyższe na uwadze Sąd Okręgowy orzekł jak w sentencji na podstawie art. 385 kpc w zw. z art. 13 § 2 kpc.

(...)

(...)