Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt: I Ns 1657/14

POSTANOWIENIE

Dnia 31 sierpnia 2016 r.

Sąd Rejonowy w Nysie I Wydział Cywilny

w składzie następującym:

Przewodniczący: Sędzia Sądu Rejonowego Remigiusz Drzewiecki

Protokolant: sekretarka Anna Jakubiszyn

po rozpoznaniu w dniu 24 sierpnia 2016 r. na rozprawie w N.

sprawy z wniosku J. J. (1)

z udziałem Z. J. (1), J. J. (2), D. P., K. J., M. J. (1), D. J., K. B., Z. N., H. S., M. Z., W. G., A. N., E. K., J. J. (3), J. J. (4), I. O., C. J., Z. J.

o stwierdzenie nabycia spadku po U. J.

postanawia:

stwierdzić, że spadek po U. J. z domu L.,

zmarłej dnia 11 lutego 1983r. w N.,

ostatnio stale zamieszkałej w O., gmina Ł.

na podstawie ustawy nabyli:

jej syn J. J. (1), PESEL (...), syn P. i U. w 3/15 częściach,

jej syn W. J., syn P. i U. w 3/15 częściach,

jej syn T. J., syn P. i U. w 3/15 częściach,

jej syn Z. J. (2), syn P. i U. w 3/15 częściach,

jej wnuczka H. S. z domu K., PESEL (...), córka S. i W. w 1/15 części,

jej wnuczka M. Z. z domu K., PESEL (...) córka S. i W. w 1/15 części,

oraz jej wnuczka W. G. z domu K., PESEL (...), córka S. i W. w 1/15 części,

z tym, że wchodzące w skład spadku gospodarstwo rolne w gminie Ł. na podstawie ustawy dziedziczą:

jej syn J. J. (1), PESEL (...), syn P. i U. w 1/3 części,

jej syn T. J., syn P. i U. w 1/3 części,

jej syn Z. J. (2), syn P. i U. w 1/3 części.

UZASADNIENIE

Dnia 19 grudnia 2014 roku wnioskodawca J. J. (1) wniósł o stwierdzenie nabycia spadku po U. J., zmarłej w dniu 11 lutego 1983 roku w N., ostatnio stale zamieszkałej w Ł. - O.. Wnioskodawca domagał się stwierdzenia, że to on na podstawie ustawy wprost nabył spadek po U. J. w całości. Domagał się także stwierdzenia, że wnioskodawca i uczestnicy ponoszą koszty postępowania związane ze swoim udziałem w sprawie.

W uzasadnieniu wniosku wnioskodawca wskazał, że spadkodawczyni nie pozostawiła po sobie testamentu, a w skład spadku po spadkodawczyni wchodzi jedynie gospodarstwo rolne z zabudowaniami położone w Ł., przysiółek O., składające się z działek nr (...), dla których Sąd Rejonowy w Nysie prowadzi księgę wieczystą (...) o powierzchni 1,9900 ha. Podał, że dotychczas nie składano oświadczeń o przyjęciu lub odrzuceniu spadku po spadkodawczyni i za jej życia nie zrzekano się dziedziczenia po niej. Dalej wnioskodawca podał, że jedynie on ze spadkobierców ustawowych spełnia przesłanki do dziedziczenia gospodarstwa rolnego z art. 1059 k.c. w brzmieniu obowiązującym w dacie śmierci spadkodawczyni. W szczególności wnioskodawca jest jedynym użytkownikiem spadkowego gospodarstwa rolnego i jedynym płatnikiem podatku od nieruchomości wchodzącej w skład spadku. Nadto bezpośrednio przed otwarciem spadku wnioskodawca pracował na spadkowym gospodarstwie rolnym.

W piśmie procesowym z dnia 25 maja 2015 r. (k. 99) uczestnik Z. J. (1) wskazał, że jego ojciec Z. J. (2) zmarł 24 sierpnia 2009 r. i do swojej śmierci pracował na gospodarstwie rolnym przy produkcji rolnej i posiadał przygotowanie zawodowe w tym zakresie.

Na rozprawie w dniu 29 maja 2015 r. (k. 100, 103) wnioskodawca podtrzymał wniosek w całości.

Na rozprawie w dniu 29 maja 2015 r. (k. 100, 103) uczestnicy H. S., W. G., M. Z., A. N., K. J., M. J. (1), J. J. (4), I. O. wskazali, że nie zgadzają się z wnioskiem i podali, że chcą część spadku po spadkodawczyni. Uczestniczka I. O. oświadczyła, iż jej ojciec Z. J. (2) pracował na spadkowym gospodarstwie rolnym przed śmiercią spadkodawczyni, ale wnioskodawca odebrał to gospodarstwo.

W piśmie procesowym z dnia 25 sierpnia 2015 r. (k. 127-129) uczestnicy H. S.,W. G.,M. Z.,A. N.,K. J.,M. J. (1),J. J. (4),I. O., J. J. (2),Z. J. (1), E. K. domagali się stwierdzenia, że spadek po U. J. nabyli na podstawie ustawy wnioskodawca i uczestnicy w stosownych częściach. Domagali się również orzeczenia o kosztach postępowania według norm przepisanych.

Uczestnicy zakwestionowali, że J. J. (1) odpowiadał warunkom wskazanym w ustawie do dziedziczenia gospodarstwa rolnego. Stwierdzili, że nie posiadał kwalifikacji rolniczych - pracował w (...) w Ł., nie ukończył też szkoły rolniczej. Inni bracia, podobnie jak wnioskodawca pomagali w prowadzeniu gospodarstwa rolnego. Nieprawdą jest także, że wnioskodawca jest użytkownikiem gospodarstwa - zamieszkuje w T.. Niczym nadzwyczajnym nie jest, że płaci on podatki od nieruchomości, gdy uwzględni się, że pobiera prawdopodobnie dopłaty unijne. Z wiedzy uczestników postępowania wynikało, że wnioskodawca wydzierżawił pole, czego nigdy nie konsultował i nie pytał o zgodę. Nie zamieszkiwał też w dacie śmierci spadkodawczyni w budynku mieszkalnym znajdującym się na tej nieruchomości.

W pismach procesowych z dnia 24 sierpnia 2016 r. (k. 135-138) uczestniczki D. P., K. B., Z. N. wskazały, że nie mają wykształcenia rolniczego i nie pracowały w gospodarstwie rolnym. Wskazały, że nie mają roszczeń do spadku po U. J..

W piśmie procesowym z dnia 9 marca 2016 r. (k. 236) uczestniczka J. J. (3) wskazała, że zrzeka się majątku po U. J..

Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

Spadkodawczyni U. J. z domu L. urodziła się (...) w M. - M.. Zmarła 11 lutego 1983 roku w N., a przed śmiercią stale zamieszkiwała w O., gmina Ł.. W dacie śmierci spadkodawczyni była wdową. W ciągu swojego życia jednokrotnie pozostawała w związku małżeńskim z P. J., który zmarł przed nią. Ze związku małżeńskiego z P. J. spadkodawczyni miała pięcioro dzieci: J. J. (1), W. J., Z. J. (2), S. K., T. J.. Innych dzieci małżeńskich, pozamałżeńskich albo przysposobionych spadkodawczyni nie posiadała. Wszystkie dzieci w dacie śmierci spadkodawczyni były pełnoletnie. W dacie śmierci spadkodawczyni nie żyła już jej córka S. K., która zmarła 6 kwietnia 1971 r. i pozostawiła po sobie troje dzieci - H. S. z domu K., M. Z. z domu K. i W. G. z domu K., które w dacie śmierci spadkodawczyni były pełnoletnie.

Z. J. (2) zmarł po śmierci spadkodawczyni. Jego żona Z., zmarła przed nim. Pozostawił po sobie pięcioro dzieci: I. O., Z. J. (1), J. J. (2), M. J. (2), H. J. (1). M. J. (2), zmarł 24 lipca 2011r. będąc rozwiedzionym i postawił po sobie syna - D. J.. H. J. (1) zmarł w 2001r. i postawił po sobie żonę C. J., K. J., M. J. (1) i J. J. (4).

W. J. zmarł po śmierci spadkodawczyni dnia 20 kwietnia 1994 r. i pozostawił po sobie żonę J. J. (3) oraz troje dzieci: D. P., K. B. oraz Z. N..

T. J. zmarł po spadkodawczyni 8 maja 1992r. i pozostawił po sobie żonę Z. J., i dwoje dzieci to jest A. N. i E. K..

To jest pierwsza sprawa spadkowa po spadkodawczyni w Sądzie lub u notariusza od daty jej śmierci. Nikt nie składał oświadczeń o przyjęciu bądź odrzuceniu spadku przed Sądem ani przed notariuszem. Nikt nie został uznany za niegodnego do dziedziczenia. Nikt nie zrzekał się dziedziczenia. Spadkodawczyni nie pozostawiła testamentu.

Dowód: odpis skrócony aktu zgonu U. J. k. 8; odpis skrócony aktu zgonu W. J. k. 10; odpis skrócony aktu zgonu S. K. k. 11; odpis skrócony aktu zgonu T. J. k. 12; odpis skrócony aktu zgonu M. J. (2) k. 14; odpisy skrócony aktu urodzenia J. J. (1) k. 9; odpisy skrócone aktów małżeństwa: Z. J. (2) k. 13, D. P., k. 15, K. B. k. 16, Z. N. k. 17, M. Z. k. 18; zapewnienia spadkowe: J. J. (1) k. 184, 187; H. S. k. 185, 187; M. Z. k. 185, 187; W. G. k. 185, 187; I. O. k. 185, 187; A. N. k. 186, 187; M. J. (1) k. 186, 187.

W skład spadku po U. J. wchodzi gospodarstwo rolne położone w gminie Ł., złożone z działek nr (...) o powierzchni łącznej 1,9900 ha, dla którego w Sądzie Rejonowym w Nysie prowadzona jest księga wieczysta KW nr (...).

Dowód: wydruk z aktualnej treści księgi wieczystej (...). k. 19-23; przesłuchanie: J. J. (1) k. 184, 187; H. S. k. 185, 187; M. Z. k. 185, 187; W. G. k. 185, 187; I. O. k. 185, 187; A. N. k. 186, 187; M. J. (1) k. 186, 187.

W dacie śmierci spadkodawczyni na wchodzącym w skład spadku gospodarstwie rolnym w gminie Ł., dla którego w Sądzie Rejonowym w Nysie prowadzona jest księga wieczysta KW nr (...) pracował wnioskodawca J. J. (1) stale bezpośrednio przy produkcji rolnej. Oprócz tego pracował również zawodowo w C. Ł..

Z. J. (2) w dacie śmierci spadkodawczyni pracował stale bezpośrednio przy produkcji rolnej na własnym gospodarstwie rolnym położonym w O., gmina Ł., które przekazał następcy dopiero umową przekazania gospodarstwa rolnego z 31 maja 1990 r.

W. J. w dacie śmierci matki był pełnoletni, nie pracował stale na gospodarstwie rolnym. Nie miał wykształcenia rolniczego - nie miał ukończonej szkoły rolniczej, kursu przysposobienia ani kursu kwalifikacyjnego w zawodach rolniczych. Nie był trwale niezdolny do pracy. Jego dzieci: D. P., K. B. i Z. N. były pełnoletnie, nie miały kwalifikacji do prowadzenia gospodarstwa rolnego i nie pracowały stale w jakimkolwiek gospodarstwie rolnym bezpośrednio przy produkcji rolnej.

T. J. w dacie śmierci spadkodawczyni pracował w Kombinacie (...) stale bezpośrednio przy produkcji rolnej jako traktorzysta.

H. S., M. Z. i W. G. w dacie śmierci spadkodawczyni nie miały wykształcenia rolniczego, ukończonego kursu przysposobienia rolniczego, nie pracowały stale bezpośrednio przy produkcji rolnej, nie były na rentach inwalidzkich pierwszej lub drugiej grupy, nie były niezdolne do pracy. Były pełnoletnie i pracowały zawodowo.

H. S. w dacie śmierci spadkodawczyni była pełnoletnia, nie pracowała na gospodarstwie rolnym. Nie miała kwalifikacji do prowadzenia gospodarstwa rolnego. Pracowała zawodowo. W dacie śmierci spadkodawczyni miała jednego małoletniego syna ,

M. Z. w dacie śmierci spadkodawczyni była pełnoletnia, nie pracowała na gospodarstwie rolnym, nie miała kwalifikacji do prowadzenia gospodarstwa rolnego, pracowała zawodowo. Miała małoletnią córkę.

W. G. w dacie śmierci spadkodawczyni nie pracowała na gospodarstwie rolnym, nie miała kwalifikacji do prowadzenia gospodarstwa rolnego. Pracowała zawodowo. Miała wówczas małoletnie dziecko.

Dowód: umowa przekazania gospodarstwa rolnego przez Z. J. (2) i Z. J. (3) z 31.05.1990 r. k. 113-114; kserokopia legitymacji ubezpieczeniowej T. J. k. 167 -182; zeznania świadka H. J. (2) k. 101-102,103; zeznania świadka J. B. k. 102,103; zeznania świadka A. B. k. 183-184, 187, przesłuchanie: J. J. (1) k. 184, 187; H. S. k. 185, 187; M. Z. k. 185, 187; W. G. k. 185, 187; I. O. k. 185, 187; A. N. k. 186, 187; M. J. (1) k. 186, 187, Z. J. k. 219,221

Sąd zważył, co następuje:

W niniejszej sprawie do stwierdzenia nabycia spadku po zmarłej U. J. zastosowanie znajdą przepisy kodeksu cywilnego i aktów wykonawczych do kodeksu cywilnego obowiązujące w dacie jej śmierci, tj. 11 lutego 1983 roku.

Podstawą prawną rozstrzygnięcia są przepisy obowiązującego wówczas art. 926 § 1 k.c., które stanowią, że powołanie do spadku wynika z ustawy albo z testamentu. Z przepisów § 2 wyżej przytoczonego artykułu wynika, że dziedziczenie ustawowe co do całości spadku następuje wtedy, gdy spadkodawca nie powołał spadkobiercy albo gdy żadna z osób, które powołał, nie chce lub nie może być spadkobiercą. Przepis art. 924 k.c. stanowi, że spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, a z kolei w myśl art. 925 k.c. spadkodawca nabywa spadek z chwilą jego otwarcia.

W niniejszej sprawie spadkodawczyni nie pozostawiła po sobie testamentu, a zatem w myśl ustawy do spadku po niej powołane zostały zgodnie z art. 931 k.c. jej dzieci oraz wnuki.

Zgodnie z przepisami art. 931 § 1 k.c. w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku. Natomiast § 2 tego artykułu stanowi, że jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. Przepis ten stosuje się odpowiednio do dalszych zstępnych.

Zgodnie z art. 1015 § 1 k.c. w brzmieniu obowiązującym w dacie śmierci spadkodawczyni oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. W przypadku braku oświadczenia spadkobiercy w terminie 6 miesięcy przyjmuje się, iż przyjął on spadek wprost. Jednakże gdy spadkobiercą jest osoba nie mająca pełnej zdolności do czynności prawnych albo osoba, co do której istnieje podstawa do jej całkowitego ubezwłasnowolnienia, albo osoba prawna, brak oświadczenia spadkobiercy w terminie jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza (art. 1015 § 2 k.c.). Z treści przepisu art. 1016 k.c. w brzmieniu obowiązującym w dacie śmierci spadkodawczyni wynika natomiast, że w przypadku, kiedy jeden ze spadkobierców przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza, uważa się, że także spadkobiercy, którzy nie złożyli w terminie żadnego oświadczenia przyjęli spadek z dobrodziejstwem inwentarza.

Sąd ustalił zgodnie z art. 931 k.c., że do kręgu spadkobierców ustawowych po zmarłej U. J. należą jej dzieci: J. J. (1) w 3/15 częściach, W. J. w 3/15 częściach, T. J. w 3/15 częściach, Z. J. (2) w 3/15 częściach. Natomiast w miejsce córki spadkodawczyni S. K. zmarłej 6 kwietnia 1971 roku tj. przed spadkodawczynią, z mocy ustawy powołani są jej zstępni, tj. wnuczki zmarłej: H. S., M. Z. i W. G. po 1/15 części każda z nich. Żaden ze spadkobierców nie odrzucał spadku po zmarłej, nie zrzekał się dziedziczenia i nie został uznany za niegodnego do dziedziczenia. Spadkodawczyni nie pozostawiła testamentu.

Jak ustalono w dacie śmierci spadkodawczyni U. J. była wdową po P. J..

Tak więc do dziedziczenia ogółu spadku po spadkodawczyni U. J. uprawnione są zgodnie z art. 931 § 1 i 2 k.c. jej dzieci: J. J. (1) w 3/15 częściach, W. J. w 3/15 częściach, T. J. w 3/15 częściach, Z. J. (2) w 3/15 częściach. Natomiast udział, który by przypadał córce spadkodawczyni – S. K. (3/15 części) przypadł jej dzieciom, tj. H. S., M. Z. i W. G., którym przypadł ten udział w częściach równych po 1/15 części każdej z nich.

Wobec tego, że w skład spadku po U. J. wchodziło gospodarstwo rolne położone w gminie Ł., to Sąd musiał orzec osobno, kto dziedziczy to gospodarstwo rolne i zbadać kwalifikacje spadkobierców do dziedziczenia zgodnie z art. 670 § 2 k.p.c.

W chwili śmierci spadkodawczyni warunki przewidziane w obowiązującym na dzień 24 lipca 1982 roku stanie prawnym (art. 1059 k.c.) do dziedziczenia gospodarstw rolnych spełniali jedynie synowie zmarłej: J. J. (1), T. J., Z. J. (2).

Spadek po U. J. został otwarty się 11 lutego 1983 roku. W myśl obowiązującego wówczas przepisu art. 1059 k.c. spadkobiercy dziedziczą z ustawy gospodarstwo rolne, jeżeli w chwili otwarcia spadku:

1) odpowiadają warunkom wymaganym dla nabycia własności nieruchomości rolnej w drodze przeniesienia własności albo

2)  są małoletni bądź też pobierają naukę zawodu lub uczęszczają do szkół, albo

3)  są trwale niezdolni do pracy.

W myśl art. 1060 k.c. w granicach określonych w art. 931 § 2 wnuki spadkodawcy, które w chwili otwarcia spadku odpowiadają warunkom przewidzianym w art. 1059 pkt 1, dziedziczą gospodarstwo rolne także wtedy, gdy ich ojciec lub matka nie mogą gospodarstwa dziedziczyć dla braku warunków przewidzianych w art. 1059. Przepis ten stosuje się odpowiednio do dalszych zstępnych.

Szczegółowo warunki wymagane do nabycia własności nieruchomości rolnej uregulowane zostały w art. 160 § 1 k.c., stanowiącym, że własność nieruchomości rolnej lub jej części może być przeniesiona na rzecz osoby fizycznej tylko wtedy, gdy nabywca:

1)stale pracuje w jakimkolwiek gospodarstwie rolnym bezpośrednio przy produkcji rolnej albo

2)ma kwalifikacje do prowadzenia gospodarstwa rolnego.

Wymagania dotyczące kwalifikacji do prowadzenia gospodarstwa rolnego oraz wypadki w których pobieranie nauki zawodu lub uczęszczanie do szkół uprawnia do dziedziczenia gospodarstwa rolnego oraz zasady i tryb stwierdzania trwałej niezdolności do pracy regulowało wydane na podstawie delegacji z art. 1064 k.c. rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 listopada 1964 r. – w sprawie przenoszenia własności nieruchomości rolnych, znoszenia współwłasności takich nieruchomości oraz dziedziczenia gospodarstw rolnych (Dz. U. z 1972 Nr 31, poz. 215 ze zm.), zwanego dalej rozporządzeniem. Zgodnie z § 1 ust. 1 tego rozporządzenia nieruchomość za rolną uważa się, jeżeli jest lub może być ona użytkowana na cele produkcji rolnej, nie wyłączając produkcji ogrodniczej, sadowniczej i rybnej. Natomiast przepis § 1 ust. 3 stanowi, że za nieruchomością rolną jest wyłącznie nieruchomość należąca do tej samej osoby lub osób, jeżeli jej łączny obszar przekracza 0,5 ha. Na gruncie omawianego rozporządzenia zgodnie z § 3 ust. 1 za kwalifikacje do prowadzenia gospodarstwa rolnego uważa się ukończenie szkoły rolniczej, przysposobienia rolniczego lub uzyskania tytułu kwalifikacyjnego w zawodach rolniczych. W myśl § 16 pobieranie nauki zawodu lub uczęszczanie do szkół uprawnia spadkobierców do dziedziczenia gospodarstwa rolnego, z wyjątkiem wypadku, gdy spadkodawcy osiągnęli pełnoletniość i pobierają naukę w szkołach dla pracujących lub odbywają studia dla pracujących.

W dacie śmierci spadkodawczyni U. J. kwalifikacje do dziedziczenia spadkowego gospodarstwa rolnego mieli jedynie: J. J. (1), T. J., Z. J. (2) spełniający przesłankę z art. 1059 pkt 1 k.c. w zw. z art. 160 § 1 pkt 1 k.c. stale pracując na gospodarstwie rolnym bezpośrednio przy produkcji rolnej. Wnioskodawca pracował na spadkowym gospodarstwie rolnym, jego brat Z. na własnym gospodarstwie rolnym, a jego brat T. na gospodarstwie rolnym (...).

Sąd uznał w niniejszej sprawie, że pozostali spadkobiercy ustawowi spadkodawczyni nie mieli kwalifikacji do dziedziczenia gospodarstwa rolnego. Takich kwalifikacji nie miały także ich dzieci.

H. S., M. Z. i W. G. w dacie śmierci spadkodawczyni nie miały wykształcenia rolniczego, ukończonego kursu przysposobienia rolniczego, nie pracowały stale bezpośrednio przy produkcji rolnej, nie były na rentach inwalidzkich pierwszej lub drugiej grupy, nie były niezdolne do pracy. Były pełnoletnie i pracowały zawodowo. H. S. w dacie śmierci spadkodawczyni była pełnoletnia, nie pracowała na gospodarstwie rolnym. Nie miała kwalifikacji do prowadzenia gospodarstwa rolnego. Pracowała zawodowo. W dacie śmierci spadkodawczyni miała jednego małoletniego syna . M. Z. w dacie śmierci spadkodawczyni była pełnoletnia, nie pracowała na gospodarstwie rolnym, nie miała kwalifikacji do prowadzenia gospodarstwa rolnego, pracowała zawodowo. Miała małoletnią córkę. W. G. w dacie śmierci spadkodawczyni nie pracowała na gospodarstwie rolnym, nie miała kwalifikacji do prowadzenia gospodarstwa rolnego. Pracowała zawodowo. Miała wówczas małoletnie dziecko.

W. J. w dacie śmierci matki był pełnoletni, nie pracował stale na gospodarstwie rolnym. Nie miał wykształcenia rolniczego - nie miał ukończonej szkoły rolniczej, kursu przysposobienia ani kursu kwalifikacyjnego w zawodach rolniczych. Nie był trwale niezdolny do pracy. Jego dzieci: D. P., K. B. i Z. N. były pełnoletnie, nie miały kwalifikacji do prowadzenia gospodarstwa rolnego i nie pracowały stale w jakimkolwiek gospodarstwie rolnym bezpośrednio przy produkcji rolnej.

Do ustalenia stanu faktycznego w sprawie posłużyły dowody z dokumentów opisanych dokładnie wyżej pod poszczególnymi elementami stanu faktycznego. Stan faktyczny w sprawie ustalono także na podstawie zapewnień spadkowych i zeznań stron oraz zeznań świadków. Zeznania te wzajemnie się potwierdzają i uzupełniają, znajdują też potwierdzenie w dowodach z dokumentów. W szczególności to sam wnioskodawca potwierdził posiadanie kwalifikacji do dziedziczenia gospodarstwa rolnego przez braci Z. i T.. Fakt posiadania kwalifikacji potwierdza także kserokopia aktu notarialnego zawierającego umowę przekazania gospodarstwa rolnego oraz legitymacji ubezpieczeniowej.

Mając na uwadze powyższe, Sąd na podstawie powołanych wyżej przepisów prawa orzekł jak w postanowieniu.